Home > Zpravodajství > domácí sport > Sledovanou kvalifikaci ovládl Kasim, Váňa s Tiumenem došli čtvrtí

Sledovanou kvalifikaci ovládl Kasim, Váňa s Tiumenem došli čtvrtí

Ostře sledovaným dostihem Slovenského dne byla bezesporu třetí kvalifikace na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou nesoucí název firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. Pro vítězství ve velmi kvalitně obsazeném dostihu si došel zkušený Kasim, diváky sledovaný Tiumen s Josefem Váňou vybojovali čtvrté místo. Kvalifikační podmínky splnilo celkem devět koní, Kasim už podruhé…

Vítězové třetí kvalifikace - Kasim a Marcel Novák. Foto: Milan Křiček

Vítězové třetí kvalifikace – Kasim a Marcel Novák. Foto: Milan Křiček

Devítiletý Kasim, který v loňské Velké pardubické obsadil čtvrté místo, se pro letošní start kvalifikoval už v červnu. Druhé kvalifikační vítězství, v sedle s žokejem Marcelem Novákem, získal po těsném souboji s Gauner Danonem (Lukáš Matuský). Třetí a čtvrtá pozice patřila Váňovým. Mladší z nich se s osmiletým Sorosem vměstnal před svého otce Josefa Váňu staršího v sedle třináctiletého Tiumena. Jednašedesátiletý Váňa se nevzdává a i přes loňské prohlášení o konci své kariéry hodlá opět vyhrát Velkou pardubickou. Váňa byl po dostihu spokojený, Tiumen v závěru dostihu opět předvedl výbornou koncovku.

Zklamaný byl ale Josef Bartoš, který si do dostihu vybral jedinou „dámu v poli“ Zulejku a před startem jí velmi věřil. Jeho cestu ale zastavil pád na Anglickém skoku, jen o malou chvíli později se k zemi poroučel i žokej Dušan Andrés ze sedla loňského stříbrného Nikase. Za pádem Zulejky pravděpodobně stálo křižování francouzského jezdce Kevina Guignona v sedle Tropic de Briona, který byl nakonec pro neznalost kurzu diskvalifikován.

Čtěte také:  Jezdci mají ve Frenštátě jednu z posledních šancí bodovat do série ČSP

Třetí kvalifikaci, díky svému obsazení označovanou jako Malou Velkou pardubickou, dokončili ještě Sherardo (Michal Kubík), Moula (Petr Tůma), Renard Argenté (Ondřej Velek), Marl Bora (Josef Sovka) a Marinus (ž. Michal Köhl). Kromě Zulejky a Nikase nedokončili ještě Rubín, Templář, Silver Regent a Cherwick, který opět odmítl překonat Irskou lavici. Podmínky pro start ve 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou má po třetí kvalifikaci splněno třicet dva koní.

Dalším, velmi kvalitně obsazeným dostihem, byla Cross country Peruána. Odstartovalo do ní čtrnáct výkonnostně vyrovnaných koní, včetně vítěze pardubické Úvodní cross country Koroka Borderlanda, vítěze předloňské Ceny Vltavy Sherona nebo zkušených Goscatera či Modeny. A právě Modena v sedle s žokejem Dušanem Andrésem byla vítězkou tohoto dostihu. „Před posledním skokem se zastavila, lekl jsem, že ostatní půjdou přes nás. Ale ještě se do toho dostala a vyhrála,“ svěřil se po dostihu Dušan Andrés. Modena podle slov svého trenéra Stanislava Popelky pravděpodobně zamíří do Ceny Labe.

Dostih z velké části odvodil Mr Louise s Pavlem Kašným, kterému ale v závěrečné fázi došly síly a dokončil až osmý. Druhý a třetí došli koně přihlášení do Velké pardubické Sheron (Michal Kubík) a Amaragon (Martin Liška), čtvrtý dokončil Goscater (ž. Jaroslav Myška). Pátý byl další zájemce o start v letošní Velké Al Jaz v sedle s Josefem Sovkou. Favorizovaný Borderland byl zadržen.

Kuriózním dostihem dne byla cross country na 4500 metrů pro mladé jezdce – Cena společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. Z devíti startujících totiž ve finále o vítězství bojovali jen tři. Hned pětice koní totiž u druhého křídla Taxisova příkopu vybočila, a to včetně ryzáka Valldemosa, který se po zdravotních komplikacích v červenci vrátil na dostihové dráhy. Cílem tak projeli koně v pořadí Quatiki (Jakub Kocman), Jamajka (žk. Vojtěch Crha) a Médium (Martin Liška). Vinny Rain dostih nedokončila pro pád.

Čtěte také:  Prague Lions vyhlíží závěrečnou část sezony a GC Prague PlayOffs 2019

V prvním dostihu dne přes proutěné překážky zvítězil Dunagiri (Josef Sovka) před debutujícím Sundarou (ž. Josef Váňa ml.), Salient of Gracie (ž. Jiří Kousek), hnědkou Yashadream (ž. Josef Bartoš) a Marmitonem (Lukáš Matuský).

Druhým dostihem byla Cena pivovarů Staropramen – Cena Libentíny, cross country III. kategorie na 3900 metrů. Koně ji dokončili v pořadí Delight My Fire (Lukáš Matuský), Ring of Love (Jan Odložil), Apasionata (ž. Marcel Novák), Džiddah (ž. Josef Bartoš) a Vipera (Jakub Kocman).

Ve třetím dostihu, cross country III. kategorie na 4200 metrů –  Ceně Dostihového klubu, skvělým finišem zvítězila pětiletá Natalie v sedle s žokejem Markem Stromským. Přitom poslední skok překonávala ještě v zadních pozicích. Druhý došel Tarant (Martin Liška) následovaný Ksiežnou Vegas (ž. Dušan Andrés), Libertinem (ž. Josef Bartoš) a Tarasem (Lukáš Matuský).

Druhou polovinu dostihového mítinku zahájila Cena podporovaná firmou Karel Hainz – cross country IV. kategorie na 4000 metrů. V ní byl nejaktivnější Mirax s žokejem Jaroslavem Myškou v sedle, neustále cválal na předních pozicích, ale v závěru už síly scházely. Před Miraxe se posunuli všichni jeho soupeři. Pro vítězství si úžasným finišem došel Barakin s Martinem Liškou, na dalších pozicích dokončili Al Bustan (ž. Marek Stromský), Moderator (ž. Marcel Novák), Vivat (Josef Sovka) a Exotic Valley (ž. Josef Váňa ml.)

Vítězem dalšího z dostihů, Ceně Chovservisu a.s. Hradec Králové, steeplechase na 3900 metrů zvítězil Corbellino v sedle s francouzským žokejem Kevinem Guigonem. Za ním došli Spike (František Kovačík), Ivory Davis (ž. Jiří Kousek), Hollybear (ž. Jaroslav Myška) a Innocent (ž. Dušan Andrés). Další tři z osmi startujících dostih nedokončili.

Čtěte také:  Štětina si díky triumfu ve Velké ceně Ptýrova upevnil pozici lídra ČSP

Závěr srpnového dostihového mítinku obstarala cross country IV. kategorie na 3400 metrů vypsaná pro mladé jezdce. V Ceně Quirinuse zvítězil Vandual (Ondřej Velek) před Celadonem (am. Jakub Spáčil), Step Dancerem (Jan Kratochvíl), Habitat One (Martin Liška) a Mattem (Michal Kubík).

Nejúspěšnějším jezdcem dne se stal Martin Liška, který si připsal jedno první, jedno druhé a dvě třetí místa. Marcel Novák byl jednou první a dvakrát třetí a Dušan Andrés si do statistik zapíše jedno první a jedno třetí místo. Trenéři se o vítězství podělili. Po jednom zásahu získali Blecha, Kašný, Tůma, Kousek, Ilíková, Vítek, Popelka, Kejzlar a Kabelková.

Seznam kvalifikovanýchKvalifikovani_124.VPsCP

Agrofert park Dostihový spolek a.s. Kasim kvalifikace Marcel Novák
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Zítra na dostihy do Netolic
Následující: Tomasz Klein nejlepší v sobotním ST při VC Ostravy

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Jaroslav Müller, ředitel Dostihového spolku a.s.

Od začátku měsíce září má Dostihový spolek a.s. nového ředitele. Stal se jím Jaroslav Müller – člověk, který v „koňském světě“ není úplně neznámý. Celý svůj profesní život se věnuje chovu a výcviku koní. Má zkušenosti s řízením společnosti i s pořadatelskou činností v oboru. Z Mnětic na Pardubicku teď ...