Home > Zpravodajství > domácí sport > Sobotní vrcholy ozdobí zajímavá společnost

Sobotní vrcholy ozdobí zajímavá společnost

Téměř čtvrtstoletí dlouhou historii mají sobotní dostihy před Velkou pardubickou. V současné době už se hovoří o překážkovém festivalu při Velké pardubické, neboť sobotní rovinový program nahradily překážky a servírují se tři dostihy nejvyšší kategorie. První dostih festivalu startuje v sobotu 13. října 2018 v poledne a jako první se z elity představí tříletí ve Zlaté sponě.

Ve Zlaté sponě tříletých na distanci 3200 metrů bude startovat pouze pět koní a měla by to být repríza souboje z druhé zářijové soboty, kdy Laverno porazil Saula, ale za pět týdnů se síly mohly přeskupit. Pokud Mobilization zvládl dobře přechod na překážky, mohl by do boje o vítězství zasáhnout taky. Výsledky Del Rey a Shecanrally příliš přesvědčivé nejsou.

Ve vrcholných dostizích pro starší koně se shodně představí osm aktérů. Účastníky krosů pravidelní návštěvníci pardubických znají, ale mezi proutěnkáři a klasiky je několik koní, kteří spíše preferují zahraniční starty, ale start při festivalu je hodně prestižní, a tak je uvidíme na vlastní oči.

Křišťálovém poháru startující Amadeon vybojoval tři vítězství za sebou, před pěti týdny vyhrál ve Velké Chuchli Zlatý pohár Elektrizace železnic, a tak by měl patřit k favoritům. Ovšem tentokrát ho čeká těžší společnost než v Praze. Anaking se v květnu v Pardubicích vítězně rozběhal, následně vyhrál jeden z nejprestižnějších dostihů v Německu a při posledním startu byl těsně druhý ve Francii. Dvakrát se ve Francii dokázal umístit Gryffichop a má tamní handicap 64. K nejlepším slovenským překážkářům patří klisna Meny Bay, která v Pardubicích absolvuje již 17. start přes proutěné překážky a osm z nich dokázala vyhrát. Ve Francii startuje také Taste of Rock, v sedmi startech na vítězství nedosáhl, několikrát se umístil a má handicap 54, což rozhodně není špatné.

Velmi dobrá společnost zajímavých koní se představí ve Stříbrné trofeji na 4400 metrů. Triumf z loňského roku bude obhajovat Sundara, do jehož sedla se opět vyhoupne žokej Marcel Novák. Loňský Zlatý pohár vyhrál tempař Dangerous Gleam, před pěti týdny ve Velké Chuchli cválal v tempu, které mu vůbec nevyhovovalo, ale pod Lukášem Matuským může být vše jinak. Pětiletý Lamum je spolehlivý, ve čtyřech startech byl třikrát druhý a jednou třetí. Nyní se vrací do sedla žokej Josef Bartoš, a tak rozhodně bude patřit k favoritům. Lodgian Whistle si vyběhal ve Francii handicap 53 a rozhodně se s ním musí počítat. Northerly Wind letos dvakrát vyhrál v Německu, ale malou nevýhodou může být, že od května nestartoval. Před dvěma týdny se v Karlových Varech vítězně rozběhal Monsieur Bachir, který se také za hranicemi neztratil.

Nesmíme zapomenout, že v rámcovém dostihu, klasické steeplechase na 3900 metrů, se představí také vítěz Gran premio Merano 2016 Mazhilis a v jeho sedle bude Josef Bartoš. Mazhilis se na české dráhy vrací téměř po třech letech, naposled startoval v říjnu 2015 ve Velké Chuchli.

Na programu je celkem sedm dostihů, včetně rovinového dostihu amatérů a dostihu přes proutěné překážky zařazeného do seriálu Fegentri.