Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > Stanovisko prezidenta Jockey Clubu ČR k dopingové kauze

Stanovisko prezidenta Jockey Clubu ČR k dopingové kauze

Prezident Jockey Clubu České republiky JUDr. Ing. Jiří Charvát se oficiálně vyjádřil k aktuální dopingové kauze. Jeho vyjádření vám přinášíme.

Jiří-CharvátPodávání podpůrných látek koním, ať s cílem zvýšit jejich výkonnost nebo snížit bolest při sportovním výkonu, je v dostihovém sportu největším proviněním jak z hlediska formálně právního, tak i morálního.

Z toho důvodu jsem v roce 2015 vyzval antidopingovou komisi ke zdvojnásobení počtu antidopingových kontrol. Těchto kontrol proběhlo 73 v roce 2015, 35 v roce 2014 a 37 v roce 2013.

Tyto kontroly měly mít výrazně preventivní charakter, protože poslední prokázané použití zakázaných podpůrných látek v České republice bylo zjištěno v roce 2011. V případě dvoudenního mítinku v Pardubicích dne 10. a 11. 10. 2015 bylo odebráno celkem 8 vzorků tělních tekutin. Ty byly odeslány do autorizované laboratoře v Kolíně nad Rýnem Deutsche Sporthochschule Köln – Institut für Biochemie.

Výsledky provedené analýzy obdržel sekretariát Jockey Clubu ČR dne 9. 11. 2015.

Ze zprávy vyplývá, že tři vzorky byly pozitivní. Jedná se i o koně Čáriray a Nikas trenéra Stanislava Popelky.

Trenér či majitel postižených koní má právo požádat o analýzu vzorku B. Vzorkem B se rozumí druhá polovina odebrané tělní tekutiny, která byla odeslána současně s první polovinou vzorků (vzorkem A) a zůstala zapečetěna v depozitu akreditované laboratoře.

Trenér zmíněných koní Stanislav Popelka požádal o provedení analýzy vzorku B včetně zjištění konkrétního množství nedovolené látky. Žádost o provedení analýzy vzorku byla odeslána dne 13. 11. 2015 do Central Laboratory United Kingdom, Newmarket.

Čtěte také:  Do úvodní kvalifikace míří všichni medailisté z loňské Velké pardubické

Výsledky kvantitativní analýzy umožní usoudit na závěr s jakým cílem či jakým způsobem byly látky podány: zda jako následek medikace, kontaminace z prostředí atd.

Ze strany Jockey Clubu ČR lze učinit další kroky až po obdržení výsledku analýzy vzorku B. V případě definitivního prokázání přítomnosti nedovolených látek rozhoduje o důsledcích a sankcích Pořádková komise Jockey Clubu ČR.

V Praze, dne 13. 11. 2015
JUDr. Ing. Jiří Charvát

dostihy Jockey Club
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Prohlášení Dostihového spolku a.s. k podezření z dopingu
Následující: Ondřej Zvára a Cento Lano v Dauhá dnes devátí

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Klasický triumf ve druhém startu kariéry

V sobotu 11. května vyvrcholila úvodní část letošní tuzemské dostihové sezóny prvním dílem Klasické trojkoruny, 98. Velkou jarní cenou Pražské Plynárenské (Liste, 1600 m, 600 tis. Kč), jíž se zúčastnilo jedenáct tříletých hřebců. Ilustrační fotografie: www.velka-chuchle.cz Roli favorita nesl v premiérovém sezónním startu loňský juniorský šampión King Archie, avšak po indispozici ...