Home > Zpravodajství > domácí sport > Sváteční Karlovarskou dvojnásobnou míli vyhrála klisna Winsome Honey

Sváteční Karlovarskou dvojnásobnou míli vyhrála klisna Winsome Honey

Karlovarská dvojnásobná míle byla výjimečná hned z několika hledisek. Nejprve byla pořadatelem z dostihového kalendáře vyškrtnutá, nakonec se pod záštitou Jockey Clubu ČR konala. 84. ročník specifického dostihu byl bohužel poznamenán nezájmem z řad karlovarských firem a navíc se po vynucené změně propozic neběžel jako tradiční handicapový test. Ke slovu se dostala v netradičním zářijovém termínu. Navíc svátečním. Proto letošní Karlovarská dvojnásobná míle, jeden z historicky nejstarších dostihů pořádaných na zdejším závodišti, obdržela přívlastek Svatováclavská. Další zvláštností bylo pojetí celého mítinku. Odehrál se ve znamení vzpomínek, jubileí i piety za nedávno zesnulého legendárního žokeje Karla Havelku. Patnáctinásobný šampión na rovinách i překážkách,  pokořitel více než  550 dostihů včetně Čs. derby 1955 s Masisem, držitel státního vyznamenání za zásluhy, se ze svého první vítězství radoval před 75 lety, ale v sedle oslavil ještě i své devadesátiny! Svému BLACKANDGREEN na dálku marně fandil páteční oslavenec Václav Neckář. Hnědý valach doběhl šestý. Přímo v centru dění sledovali výkony svých svěřenců jiní zpěvákovi jmenovci. Václavu Chaloupkovi, prvnímu čtyřnásobnému vítězi Velké pardubické, jenž si připomíná 40 let od svého třetího vítězství s Korokem a 35 let od triumfu s Václavem, klisny Paolina a Čabria žádné vítězství dopřály, nejhezčí dárek ke jmeninám dostal od svého svěřence v úvodním dostihu úřadující trenérský šampiónVáclav Luka.

Winsome HoneyWinsome Honey

Vrchol sluncem zalitého odpoledne ovládla podobně jako při svém poslední účinkování svěřenkyně trenéra Harryho Petrlíka WINSOME HONEY vedená žokejem Jánem Havlíkem. Hlídala si na čele cválající PEARL JEANE (nakonec čtvrtá), v cílové rovince si zrychlením nastřádala náskok, který nedokázal pozdním finišem zlikvidovat nakonec druhý INNSBRUCK (ž.R.Koplík). Třetím místem naznačila vzestup výkonnosti SONADOR (ž.J.Verner). Tabulový doběh uzavřel nejvýše zatížený FLAME VARIO (ž.J.Šafář). Šestým místem zklamal favorizovaný ROBINSON (ž.V.Korečková), jenž porazil pouze odchovance šejka Agy Khana DALIYNIHO (ž.K.P.Pattinson) a KATCHABU se zdravotně indisponovaným jezdcem Laubem v sedle.

Čtěte také:  Explosion je Maherův životní kůň. Svou jedničku předvede v Praze

 

Vytrvalci vládli většině rámcových rovinových dostihů. V Ceně Jockey Clubu ČR (III.kat.,2.000m) ukázala neobyčejně bojovné srdíčko někdejší pardubická Zimní královna MATTER FOR LOVE (ž.P.Foret), která o necelou délku porazila nejenom SARYARKU (ž.V.Korečková), ale zejména z dvojkových klání zkušenou LAILAH (žk.M.Mach). 

Matter For Love vs. SaryarkaMatter For Love vs. Saryarka

Na stejně dlouhé trati se běžela do páté kategorie spadající Cena spol. Jan Becher, Karlovarská Becherovka, a.s., ve které se prosadil FARDITT (O.Velek), který završil hattrick pro trenéra Tomáše Váňu. Tříletý hnědák navázal na triumf KETTY (ž.J.Šafář) ve čtyřkové mílové Ceně šlechtitelů Selgen, která porazila NOBLE FOXE (ž.J.Pavlíček) a QUIRLY (ž.J.Chaloupka).

KettyKetty

Další tři dostihy se uskutečnily ve znamení memoriálů věnovaným osobnostem, které jsou úzce spojené s jezdeckým a dostihovým sportem na Karlovarsku. Memoriál Františka Podpěry (IV.kat.,2.400m) byl věnován muži, jehož zásluhou nezmizelo závodiště z mapy města. Mělo být  zastavěno, rozparcelováno na zahrádky a přebudováno na motokrosovou dráhu. Tak, jak si to představovali vysocí činovníci někdejšího MNV. Vítězem se stal pro již zmiňovaného trenéra T.Váňu DRÁCULA (ž.J.Šafář), jenž o půl délky na druhé místo odsunul CHRISSIA (žk.M.Mach) a ALAAFA (am.H.Pejšková).

Dracula vs. ChrissioDracula vs. Chrissio

Memoriál Rudolfa Nachtigala (IV.kat.,1.400m) připomenul další osobnost, která se v polovině 80. let výrazně zasloužila o velké úpravy areálu. Patří k nim vybudování cílové věže a pískové tréninkové dráhy nebo zrenovování vážnice a stájí. Napínavý souboj předvedla dvojice PRIMUS PASTORALUS (ž.V.Korečková) a ADINA (ž.J.Chaloupka). Druhé jmenované chybělo k vítězství jen několik málo centimetrů.

Čtěte také:  Miloslav Příhoda: Díky Prague PlayOffs se nám otevírá úplně jiný svět

Primus Pastoralus vs. AdinaPrimus Pastoralus vs. Adina

S trojnásobným účastníkem Velké pardubické, zaměstnancem slovenského motěšického hřebčince, který v srpnu 1968 do Karlových Varů přijel s koňmi na dostihy, ale nakonec zde nadobro zakotvil, byl spojený Memoriál Luboše Israela (IV.kat.,3.700m). Za Martina Laubeho narychlo zaskakující Michal Kubík se mohl radovat z lehkého prvenství ryzáka STEP DANCER před PERFECT MATE (J.Kocman) a FLAME RISK (L.Šimůnek). Do dostihu pro pád na zkušebním skoku nenastoupila Ankara a dostih nedokončil Americký sen ani Laran, který na vedoucí pozici na protilehlé rovince upadl a žokeji Andrésovi přivodil zranění.

Step Dancer č.3Step Dancer č.3

U příležitosti letošní vydařené karlovarské derniéry si dovolím zdůraznit ještě jedno výročí. Přesně před 40 lety si Ivan Janatka do kroniky zapsal zlatým písmem svůj nejúspěšnější den v dvojroli jezdce a trenér. V Pardubicích vyhrál jeho svěřenec Metropol v mezinárodní konkurenci proutěné překážky, Felicia byla druhá v Mem.kpt.Poplera, v samotné Velké pardubické skončil Diviš s jezdcem Kasalem pátý a Ivan s Mambo šestý. Zmínka o jedné z nejvýraznějších osobností západočeského regionu, která před 55 lety dala vale sportovnímu ježdění a naplno propadla dostihům, má své opodstatnění. Dlouholetému členu sboru pořadatelů karlovarských mítinků a turfmanovi se srdcem na správném místě patří poděkování za úsilí a osobní nasazení, které věnuje neúnavnému, ale zároveň nelehkému boji o zachování dostihů na druhém nejstarším českém závodišti.

——–

foto:Marcela Klingorová

Předchozí: Finále SPČP plné překvapení – kdo pojede?
Následující: Velká cena pro Tomanovou, vstupenka do finále pro Opatrného
x

Mohlo by vás zajímat

Letošní seriál závodů jezdecké všestrannosti vrcholí

Pouhý týden po dostihové sezoně vyvrcholí také jezdecké sportovní soutěže. Rozlučková všestrannost bude vyvrcholením nejen roku 2019, ale také letošního premiérového seriálu Military Tour Pardubice 2019. Na Pardubické závodiště se první listopadový víkend sjede na dvě sportovních dvojic jezdců a koní. Mítink je současně také finále Šampionátu mladých koní. Jedna ...