Home > Zpravodajství > domácí sport > Sváteční sezónní premiéra

Sváteční sezónní premiéra

Osmý květnový den je v posledních letech tradičním začátkem pardubické dostihové sezóny. Rok 2015 není výjimkou. V domově Velké pardubické je připraveno při prvním z deseti dostihových dní letošního roku osm klání, dva souboje přes proutěné překážky na úvod a šest dostihů cross country, tedy přes oranice a rozličné skoky. Právě dostihy typu cross country patří neodmyslitelně k pardubické dráze a lákají tisíce diváků pravidelně na tribuny.

Gauner Danon - favorit hlavního dostihu

Gauner Danon – favorit hlavního dostihu

Zájem o start při premiéře byl velký a tak na startovních listinách najdeme 114 koní. Záleží na změnách 90 minut před startem prvního dostihu, kolik se jich představí i na dráze. Největší pozornost na sebe poutá Úvodní cross country Koroka na 4500 metrů s dvacítkou překážek. Na startu se schází zajímavá společnost. Začít musíme nejstarším, desetiletým Universe of Gracie ze stáje Bors Břeclav, neboť loni ve Velké pardubické finišoval na čtvrtém místě. Trenér Jiří Kousek chce zvolit stejný model cesty do ostře sledovaného dostihu, proto opět Úvodní cross country, ve které loni skončil na desátém místě. Celkem v sezóně absolvoval pět startů a vždy dokončil. Jedinou změnou je jezdecké obsazení. Trenéra samotného střídá minimálně rovnocenná náhrada, žokej Jan Faltejsek. Právě Faltejsek byl v posledních třech letech stálým partnerem Orphee des Blins při jejích triumfech ve Velké pardubické. Navíc Faltejsek už třetím rokem působí ve Francii u trenéra Macaira a v letošním roce nasbíral již sedm vítězství.

Čtěte také:  Vánoční pomoc od hasičů

Velkou pardubickou v loňském roce také absolvoval Gauner Danon a v sedle s talentem českých překážek Janem Kratochvílem doběhli na osmém, a tedy prvním nedotovaném místě. Jan Kratochvíl bude v sedle svěřence Františka Holčáka opět, navíc tuzemskou zimní přestávku si krátil v Itálii, odkud si dovezl jedno vítězství. Před týdnem Kratochvíl slavil dvakrát v Lysé nad Labem. Tamní vrchol, Prvomájovou steeplechase, vyhrál podruhé v řadě. Gauner Danonovi se loni v Pardubicích dařilo, v hlavním dostihu to může jen potvrdit.

Třetím koněm, který dokončil loňský vrchol sezóny, a je na startu je Soros, svěřenec Josefa Váni a v sedle bude trenérův syn. Váňům se na začátku letošní sezóny daří, ze zahraničí za první čtyři měsíce přivezli devět triumfů. Cornet Obolensky vyhrál v Miláně překážkovou grupu 1 na 5000 metrů a vítěz klasiky při Velké pardubické Fafintadenient se jako druhý v Česku připravovaná kůň prosadil v chrámu francouzských překážkových dostihů, v Auteuil. V Lysé nad Labem suverénně zvítězil v Prvomájové steeplechase Rabbit Well, takže stájová forma je výborná. Navíc pro Váňu mluví i statistiky, úvodní kros vyhrál pětkrát z posledních sedmi ročníků.

Podcenit nelze ani ostatní účastníky, také oni se mohou pochlubit zajímavými výkony. Solidní výsledky zdobí šestiletého syna Registany (vítězky Velké pardubické 2003 a 2004) Reapera. Už loni se zvládli kvalifikovat do Velké Ribelino a Hinton. Zapomínat nelze ani na Sun Belinu, Handsome Jacka nebo Kindly Boye. Dvojicí triumfů zakončil loňskou sezónu Dalmacio, v jehož sedle bude italský překážkový šampión loňského roku a vedoucí muž letošního průběžného hodnocení Josef Bartoš.

Čtěte také:  Novým krajským radním pro sport se dnes oficiálně stal Josef Váňa

Zajímavá společnost je také na startu čtvrtého bodu programu, Dostihu MVDr. Vladimíra Tlučhoře podporovaného Dostihovým klubem. Pravidelní návštěvníci dobře vědí, jaké problémy měl v minulém roce na Irské lavici Cherwick, tentokrát se obávané překážce vyhne, a tak by mohl ukázat svou vysokou překážkovou třídu. Velmi dobré výsledky mají za sebou Mr Louise, Hegnus a Wild Danger.

Tipy na jednotlivé dostihy:

I. Medula – Dunáta – Adiutant

II. Mary Yeats – Ryanica – Fonsie

III. Sokol – Puntarenas – Neverland

IV. Cherwick – Quatiki – Delight My Fire

V. Betpak Dala – Barakin – Jihlava

VI. Bugaboo – Power Prize – Floridas

VII. Gauner Danon – Soros – Hinton

VIII. Tzigane du Berlais – Vajgaros  – Injestas

Časový harmonogram:

13:00               Cena Arnošta z Pardubic

13:35                           Cena podporovaná grafickým studiem TASOU

doprovodný program: Představení maskota závodiště, dekorovací paddock 

14:20                           Dostih v rámci projektu „ DEN DOPRAVY ČR 2015“ – Na počest zakladatelů dopravy v českých zemích

doprovodný program: Dostih poníků

14:55               Dostih MVDr. Vladimíra Tlučhoře, Csc. podporovaný Dostihovým klubem

doprovodný program: Dostih na ¼ míle

15:30               Cena podporovaná společností SK-EKO Pardubice, s.r.o.

16:10               Cena firmy Petr Novotný – Výroba a prodej originálního Pardubického perníku

16:45               Úvodní cross country KOROKA

17:20               Cena podporovaná Tiskárnou v ráji, s.r.o.

doprovodný program: Vyhlášení soutěže AUTO IN

Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Pardubice se rozloučily s MVDr. Vladimírem Tlučhořem, CSc.
Následující: Cross country Koroka: Zraněného šampiona Matuského střídá Sovka. Uspěje?

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Tým žokejů v zápolení gladiátorů vybojoval třetí místo

Hned dva týmy hájily barvy Dostihového spolku v třetím ročníku překážkového běhu TAXIS GLADIATOR RACE. A na trati závodu inspirovaného Velkou pardubickou se rozhodně neztratily. Kvartet vedený vítězem Velké pardubické 2017 Janem Kratochvílem vybojoval třetí místo, jen o dvě pozice níže doběhl tým kapitánky Veroniky Olehlové. Oba týmy startovaly v závodě ORIGINAL ...