Home > Zpravodajství > domácí sport > SVATOVÁCLAVSKÉ DOSTIHY Tochovice 28.9.2011

SVATOVÁCLAVSKÉ DOSTIHY Tochovice 28.9.2011

Státní svátek ve středu 28.září nepatřil pouze připomínce na významného českého světce, ale také sympatizantům s provinčními dostihy. Ti se v tento volný den nevydali na své chalupy nebo na nákupy do supermarketů, nýbrž do Tochovic na Příbramsku. Václavu Chaloupkovi, hostiteli a zároveň oslavenci, se podařilo připravit optimální dráhu pro koně a jezdce a dobrou zábavu pro diváky, za což jemu a celému tochovickému týmu patří velké poděkování.

 Jmeniny sice neoslavil žádným vítězstvím, byť měl v každém dostihu minimálně jednoho svého svěřence, pohled do tváří spokojeného publika mohl vnímat jako malý dárek. Jeden z největších darů mu ovšem sneslo samo nebe. Sluníčko a teplo totiž nebývá při Svatováclavském dni obvyklým jevem a tomu odpovídala také návštěvnost, která pravděpodobně překročila tisícovku.

Letošní program obsahoval 8 rovinových testů nižších kategorií. Pestrý program vyplnili klusáci pod sedlem a poníci. V 1.700m dlouhém dostihu monté podle očekávání bodoval hnědák se sympatickým jménem Karel CZ vedený Liborem Šindarem, jenž odolal nátlaku Lesmerala De Chenu s žákem Martinem Laubem. Ten se v oficiálním programu sice ani jednou nedostal do cíle jako první, i tak se stal nejúspěšnějším jezdcem odpoledne. Ocenění přebíral z rukou zpěváka Václava Neckáře, patrona bodovací soutěže.

Václav Neckář a ing.Eva Chaloupková
Václav Neckář a ing.Eva Chaloupková

Ukázkový dostih poníků ovládla stejně jako v loňském roce Vanessa Růžičková s Princem.

V hlavním dostihu, Ceně stáje Monika Agro-P (handicap III. kat., 1.750m), hrál prim pětiletý RABBIT SHINKO (ž.T.Lukášek).

Čtěte také:  Temperamentní Theophilos vítězem 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

Rabbit Shinko
Rabbit Shinko

Svým projevem potvrdil, že je pravým koněm pro specifickou tochovickou dráhu. Odskočil na první pozici a z té neustoupil. Druhý Mack The Knife (ž.P.Foret) se mu na záda díval ze vzdálenosti pěti délek. Málokdo pochyboval, že by v Ceně CK Martin Tour (IV.kat., 1.100m) nepřebíral čestnou cenu pro vítěze ing. Václav Chaloupka. Přesto se tak stalo. Ani jeden z pěti jeho svěřenců na příčku nejvyšší nedosáhl.

Flora
Flora

Překazila jim to teprve podruhé v kariéře startující ryzka Flora (ž.J.Šafář), která s jistotou dvou a půl délky odrazila tochovickou ekipu v pořadí Portyr (O.Velek), Chardonnay (ž.J.Chaloupka), Eliáš (ž.D.Andrés), Lady Forever (žk.M.Laube) a Heli Baa (žk.D.Zurynek). Další dva sprinty se staly záležitostí ryzáků. V Ceně spol. Lokotrans (IV.kat.,1.100m) se po dvojici pátých míst po boji o krk s Canadian Lady (žk.M.Laube) naplno prosadil Mill Pondův syn Danubit (ž.R.Koplík).

Danubit
Danubit

Zcela jednoznačně, stylem start – cíl, vyzněla pro tříletou Prodlevu (ž.D.Andrés) Cena šlechtitelů Selgen (V.kat.,1.100m).

Prodleva
Prodleva

Klisna ze stáje úřadujícího rovinového trenérského šampióna Václava Luky jistě o půl délky porazila hnědáka Nextreme (ž.P.Foret). Nejdelší dostih odpoledne, Cena Challlenger Hockey (IV.kat.,2.400m), byla poznamenaná nepříjemným incidentem. Na cestě do paddocku hnědák Step Forward zranil svou vodičku a ta musela být odvezena do nemocnice. Suverénní výkon podala ryzka Bocognana vedená žokejem Zatloukalem.

Bocognana
Bocognana

Vydařil se jí start, usadila se na čele a první pozici si bez potíží udržela i v rozhodujícím okamžiku. Druhá Vodnice (žk.P.Filipová) na svěřenkyni trenéra Neuberga ztrácela dvě délky. Oba závěrečné 1.750m dlouhé testy ovládl Ondřej Velek. Ve čtyřkové Ceně Hotelu Meran se prosadil s tříletou Paolinou, v pětkovém handicapu s ryzákem Archie Comics, jenž o dvě délky odrazil drtivý finiš z posledního místa finišujícího domácího Maranella (ž.J.Chaloupka).

Čtěte také:  Na startovní listině Velké pardubické je jednadvacet jmen

Paolina
Paolina

Archie Comics (č.6)
Archie Comics (č.6)

—————————————

foto: Marcela Klingorová

Fotogalerie na: www.laurena.rajce.net

Předchozí: „Pohublá“ mostecká zimní královna
Následující: Seminář nekonvenčního výcviku koní – základy práce ze země v Novém Fojtově u Karlových Varů 30.10.
x

Mohlo by vás zajímat

Kladrubský hřebčín postupně plní podmínky od UNESCO

Po trochu překvapivém červencovém zapsání Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem na seznam světového dědictví UNESCO se poprvé sešla Rada památky, aby projednala plnění podmínek, které jsou s tímto zápisem spojeny. Nadále pak bude působit jako Rada památky UNESCO a střežit udržitelnost tohoto kulturního statku v jeho kvalitě. ...