Home > Zpravodajství > domácí sport > Světový pohár v Olomouci 2016 vyhrála Jörne Sprehe

Světový pohár v Olomouci 2016 vyhrála Jörne Sprehe

Třetí ročník mezinárodních parkurových závodů J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 jsou minulostí. V neděli 26. června byly na programu poslední čtyři soutěže, přičemž ta hlavní byla součástí Světového poháru. Vítězství v ní vybojovala Jörne Sprehe.

Jörne Sprehe. Foto: archiv pořadatele

Také čtvrtý soutěžní den se závodilo již od 8.00 hodin ráno. Jako první přišlo na řadu finále Gold tour s výškou překážek do 145 centimetrů. Do této soutěže nastoupilo sedm desítek jezdců a koní. Dvě z českých dvojic dokončily parkur bez penalizace. První z nich byl Jan Studnička s Crocodile Dundee v čase 72,54 sekundy, což mu stačilo na 9. místo. Druhý pak Josef Kincl s Cascarem. Jeho čas byl o 7 vteřin kratší a probojoval se tak i mezi dekorované na 7. pozici. Nejlepší výkon předvedl německý jezdec Andreas Brener s 13letou holštýnskou klisnou Trebox Acoradií, na něhož Josef Kincl ztrácel zhruba 5 sekund. „Parkur byl postaven velmi dobře, dalo se jet hodně variant, a to bylo pro mě rozhodující. – Těžký byl pro mě každý oblouk. Chtěli jsme mít co nejrychlejší čas, ale rychleji to už nešlo. – Mrzelo mě, že jsem se nedostal do Grand Prix. Ale asi to takto bylo správně. Určitě je lepší být v Gold tour mezi umístěnými, než jít Grand Prix za tři chyby,“ zhodnotil Josef Kincl.

Grand Prix CSI3*W Olomouc 2016 s překážkami vysokými do 160 centimetrů zahájila v pravé poledne. Jako první z Čechů nastoupila do Grand Prix Zuzana Zelinková s Calerim II. Bohužel zaznamenala dvě chyby na překážkách a navíc si připsala jeden trestný bod za čas, což stačilo na umístění v polovině padesátičlenného startovního pole. Velmi nadějně vypadala zpočátku jízda Aleše Opatrného s Dimarem V D Looise Heide, ale k chybě na devítce přidal ještě jedno shození na posledním skoku. Osm trestných bodů v čase 74,93 sekundy jej zařadilo na 18. příčku. Vůbec největší radost českým fanouškům udělala Anna Kellnerová, která s devítiletým Classicem obdržela jen 1 trestný bod za lehké překročení časového limitu. Vzhledem k tomu, že bez penalizace dokončili jen čtyři účastníci, Anna Kellnerová ještě před rozeskakováním věděla, že si odveze z Olomouce cenu za krásné páté místo. „Byl to úžasný pocit dojet Grand Prix bez chyby a slyšet diváky, jak z toho mají také radost. – Bylo by skvělé se tady rozeskakovat, ale i tak jsem dnešním výkonem nadšená a příště si budu dávat na čas větší pozor,“ řekla Anna Kellnerová.

Do rozeskakování nejprve nastupoval obhájce loňského vítězství z Grand Prix v Olomouci Maximilian Schmid s Chaconem 2 a čisté konto si udržel. Michal Kazmierczak z Polska na koni Que Pasa 5 také zopakoval bezchybný výsledek, ale čas 44,60 jej zařadil se ztrátou jedné sekundy na průběžné druhé místo. Jedinou ženou na startu rozeskakování byla Jörne Sprehe s Lunou. I ona si do cíle dovezla nulu na bodovém kontě a navíc v nejrychlejším čase – 41,91 sekundy, čímž se ujala vedení. O to ji mohl připravit už jen maďarský jezdec reprezentující Ukrajinu – Ferenc Szentirmai s Chacclandem. Chyba ovšem přišla už na prvním skoku, a tak o vítězi a umístěných bylo definitivně rozhodnuto. „Kurz Velké ceny byl velmi náročný, ale klisna Luna skákala opravdu fantasticky a odvedla velmi dobrou práci,“ pěla Jörne Sprehe chválu na svoji koňskou svěřenkyni.

Velkou cenou však mezinárodní závody J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 neskončily. Program pokračoval odpoledne ještě juniorskou Grand Prix na výšce 140 centimetrů, v níž zvítězila veleúspěšná dvojice na tomto mítinku – Stanislav Piatkowski a Aaron 340 z Polska. V Junior tour to pro něj byla již druhá výhra a navíc v sobotu obsadil stříbrnou pozici. V neděli byl druhý Václav Nágr v sedle Normana a k tomuto úspěchu navíc přidal třetí příčku s Calmem. „Koně skákali skvěle, jsem moc spokojený. Na parkuru byly těžké pasáže, jako třeba nájezd do trojskoku. Oproti předešlým dnům byl rozdíl spíše v technické náročnosti, výškově to bylo velmi podobné,“ konstatoval Václav Nágr.

O definitivní tečku se postaralo finále tzv. Silver tour s překážkami do 135 centimetrů. Do rozeskakování soutěže se probojovalo 11 bezchybných dvojic a k naší radosti se vedení ujala Zuzana Zelinková s Cartagenou W. Čas 37,94 sekundy atakovala další česká jezdkyně Tina Šalková s Digerem. Bohužel, dvěma chybami se připravila o netradiční prvenství, jelikož na setinu vteřiny zcela stejného času dosáhl i Polák Dawid Kubiak s klisnou Anastacií. Na rozdíl od Šalkové však dokončil bez penalizace a nejúspěšnější domácí účastnicí této soutěže tak byla Zuznana Zelinková. „Kartagena podala skvělý výkon a sama nevím, kde bychom měli ušetřit ty necelé tři sekundy, které nás dělily od vítězství,“ uvedla Zuzana Zelinková.

Další informace k závodům J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 najdete na internetových stránkách www.csiolomouc.cz. Nezkrácený záznam nedělní Grand Prix odvysílá Česká televize na programu ČT Sport v úterý 28. června od 20.10 hodin.

ESC Olomouc J&T Banka CSI3*-W Olomouc Parkur skoky Světový pohár
Předchozí: Úspěšný Velký jezdecký den v Kladrubech nad Labem
Následující: Josef Váňa: Necítím se tak starej, jak vypadám

Anna Kellnerová má nového koně, za čtvrt miliardy

Česká parkurová jezdkyně Anna Kellnerová má nového koně. Její otec, nejbohatší Čech, Petr Kellner jí koupil desetiletou klisnu Catch Me If You Can. Cena za úspěšnou klisnu dosáhla téměř 250 milionů korun. Klisnu Kellnerovým prodal Paul Schockemöhle, od kterého má Anna i valacha Silverstone B, se kterým již úspěšně závodí ...