Home > Zpravodajství > domácí sport > Tak šel čas … z historie karlovarské závodiště – Významné osobnosti (3. díl)

Tak šel čas … z historie karlovarské závodiště – Významné osobnosti (3. díl)

V dnešním povídání se zaměříme na osobnosti nedávné minulosti. Jezdce, které si i mladší čtenáři pamatují. S některými se stále na závodištích setkávají a fandí jim v dostihu. Jezdkyně a dnes také trenérka Romana Neslerová na karlovarské dráze dosáhla největšího triumfu závodní kariéry. Po legendární Míle Hermansdorferové je historicky druhou ženou, která dokázala vyhrát klasický St. Leger. V říjnu roku 1990 zvítězila s napajedelským odchovance Balú nad všemi mužskými soupeři v čele s Martinem Fialou (Laron), Stanislavem Koubkem (Corrado), Tomášem Váňou (Cerusit), Karolem Šarinou (Quantler), Vlastimilem Smolíkem (Gimt) a Vratislavem Hakenem (Vinci). Na nejvyšší scéně bodovala také později. V následující sezóně zvítězila v Ceně Vřídla (Samarkand) a o tři roky později v chovatelské Ceně Karlových Varů (Takt). Majitelka pohár z Ceny zimní královny s Bajkou se po několikaleté odmlce do lázní vrátila v roce 2005. Svůj comeback oslavila 3. místem s Marathem v dostihu nižší kategorie. Další umístění sbírala až do poslední chvíle před ukončením aktivní jezdecké kariéry. Nejlépe si vedla s koňmi Carnation (2.místo), Nazgůl a Sibila (4.místo).

Romana Neslerová a Nazgul v roce 2006

Romana Neslerová a Nazgul v roce 2006

Kristýna Bezděková je první a dosud jedinou ženskou vítězkou specifické Letní ceny klisen. Před deseti lety stylem start-cíl vyhrála s Nanou D´Anjou inaugurační ročník vytrvaleckého srovnávacího testu tříletých a starších klisen. Plný zásah v dostihu nejvyšší kategorie se jí podařil v super vytrvalecké Karlovarské dvojnásobné míli s Loto v roce 2003. Podobně dobře si vedla také v Lázeňské míli, kde skončila s College Classicem druhá. Na mety nejvyšší dosáhla se sprinterem Silnarem. Pětkrát v jeho sedle vyhrála jedničkový dostih. Jediné společné prvenství na karlovarském závodišti se zrodilo v červenci 2005 v kilometrovém dostihu II. kategorie. V Silnarově sedle se před odchodem do dostihové Itálie Kristýna představila ještě v Poháru filmového festivalu 2002 (I.kat., 3.místo), Lázeňské míli 2004 (NL, 5.místo) a Zářijové ceně 2005 (NL, 8.místo).

Kristýna Bezděková a Silnar (2005)

Kristýna Bezděková a Silnar (2005)

Ingrid Koplíková, příslušnice rozvětveného rodinného klanu působícího v turfu, získala v roce 2005 titul žákovské šampionky díky častému účinkování na karlovarské dráze. V Lázeňské míli se mimo jiných posadila do sedla výtečného Torluse. Dostih dokončili jako pátí. Cenu pro vítěze si pod cílovou podkovou přebírala sedmkrát (Labello´s Kiss dvě vítězství 2003, Limetka 2007, Fastillio 2008, Tulum a Lea 2010, Gräfin 2011). Ani z dostihů nejvyšší kategorie neodjížděla s prázdnou. Namátkou vzpomenu 2. místo ve sprintu s Michelinkou, kdy po boji podlehly pouze Bance s již zmiňovanou Bezděkovou. V jedničkovém Poháru FF dovedla Ediggia na 5. místě. V Ceně k 650. Výročí Karlových Varů s Mr Dariem vybojovala bronz. Ingrid nyní působí v zahraničí a první vítězné jízdy zaznamenala jak ve Španělsku, tak ve Francii. Posledního vítězství před odjezdem dosáhla ve Varech v červenci 2011 v sedle klisny Gräfin.

Poslední vítězství Ingrid Koplíkové před odchodem do Španělska s Gräfin

Poslední vítězství Ingrid Koplíkové před odchodem do Španělska s Gräfin

Volně navážeme na jejího manžela Václava Janáčka. Ode dne, kdy se na karlovarském oválu představil jako vodič nešťastníka Arrows Pepeho v Ceně Masise 2003 (po pádu v oblouku se jeho jezdec K.Šarina těžce zranil), uplynulo hodně vody v přilehlé Ohři. Dvojnásobný majitel modré stuhy z Českého derby (Laureat 2006 a Tullamore 2008), rekordman v počtu vítězství v průběhu jedné sezóny, mnohonásobný žokejský šampión v tuzemsku a dvojnásobný šampión ve Španělsku, svého prvního jedničkového triumfu dosáhl v Karlových Varech před deseti lety. S hnědákem All Meine Träume ovládl Lázeňskou míli. Uváděný dostih je Janáčkovo výsadou. Se Sharpourem ho vyhrál dvakrát (2008, 2009). Ani další významné lázeňské dostihy nezůstaly bez Janáčkovo nadvlády. V Ceně Města KV zvítězil s Torlusem (2008). Další úspěchy zaznamenal v Poháru filmového festivalu (Aryman 2007, El Hadji 2009), v Letní ceně klisen (Efezja 2007, Vadeona 2008, Aloha Altezza 2009), Ceně Masise (Nina Directa 2010).

Sharpour, Václav Janáček a Martin Laube

Sharpour, Václav Janáček a Martin Laube

Martin Pišl získal titul žokeje díky karlovarskému vítězství s Rabínem v červnu 2001. Majitel více než 70 vítězství na rovině a několika nad překážkami, dnes taktéž trenér, se na české dostihové scéně nejvýrazněji prosadil jako partner hnědáka Addisona, vítěze Gerschova memoriálu, Simsonovy ceny, Ceny zimního favorita a Nejlepšího dvouletého koně roku 2007.

Martin Pišl v sedle Demon Kinga (2011)

Martin Pišl v sedle Demon Kinga (2011)

Ferdinand Minařík zase zaznamenal v roce 2004 jubilejní 90. vítězství kariéry při vítězství v Karlovarské dvojnásobné míli s koněm Vivace. Zmiňovaný dostih je spojován s dalším nezapomenutelným úspěchem.

Ferdinand Minařík a Private Cowboy

Ferdinand Minařík a Private Cowboy

Talentovaný žák Martin Laube svůj první velký úspěch slavil před třemi lety díky nečekanému vítězství s Madanpourem. A v hlavním bodě programu letošního úvodního dubnového mítinku se v sedle Mambo Lady počet jím vyhraných dostihů přehoupl přes číslici 40.

Martin Laube a Mambo Lady po 40. triumfu kariéry (duben 2014)

Martin Laube a Mambo Lady po 40. triumfu kariéry (duben 2014)

Dvojnásobný rovinový šampión a majitel vavřínového věnce z Českého derby (Roches Cross 2011) Jan Rája před 11 lety překonal tehdejší Smolíkův rekord v počtu vítězství v jediné sezóně a v té sezóně ve Varech bodoval celkem čtyřikrát. Ještě větší počet vítězných startů zde zaznamenal o dva roky později. Vyhrál devětkrát. Ve čtyřech případech se jednalo o hlavní dostih daného mítinku. V průběhu pětadvacetileté aktivní závodní kariéry dosáhl na četné klasické a jedničkové úspěchy. Ani jeho výrazná aktivita na karlovarském závodišti není výjimkou. Ovládl téměř všechny velké testy, které se ve Varech běhají. V minulém roce ovládl Pohár filmového festivalu, potažmo Letní cenu klisen (Carrie), Karlovarskou dvojnásobnou míli (Bacares), Lázeňskou míli (Roches Cross) i Cenu Masise (Lužnice).

Jan Rája v sedle Certuse (2008)

Jan Rája v sedle Certuse (2008)

Martin Srnec, trojnásobný derby vítěz v Polsku (2010 Infamia) a na Slovensku (Teddy Ready 2008, Innovator 2010) a pětinásobný premiant Oaks v Čechách (Habit Star 2000, Mary Lou 2007), na Slovensku (Argentina Arc 1998, Kata Haia Nee 1999) a v Polsku (Irkucja 2008) a rovněž majitel poháru ze slovenského St. Legeru (Babie Lato 2005), je podle statistik dosud nejúspěšnějším jezdcem Ceny Masise. Do cíle se na prvním místě dostal celkem třikrát (Monolit 2003, Mysterro 2005, Arcibaldo 2008).

Martin Srnec a Klaus (2008)

Martin Srnec a Klaus (2008)

Text a foto: Marcela Klingorová

Čtěte také:  Historický moment pro jezdecký sport! Účast na OK v Tokiu má jasnou český skokový tým

Zdroj: statistiky Jockey clubu ČR

dostihy Ferdinand Minařík historie Ingrid Koplíková Jan Rája Karlovy Vary Kristýna Bezděková Martin Laube Martin Pišl Martin Srnec Romana Neslerová Václav Janáček
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Ženu po pádu z koně hledali v lese z vrtulníku
Následující: Jarní výstava Koně od Evžena Báchora

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

V Napajedlech se radují z prvního letošního hříběte

16.ledna 2020 ve 20.20 hod. se narodilo první hříbě roku 2020 v Hřebčíně Napajedla. Matkou hříběte je šampiónka mílařů a Kůň roku 2016 DALLY HIT (Ad Valorem), která patří ke špičce napajedelského chovného stáda. Otcem hřebečka je prověřený plemenný hřebec EGERTON (Groom Dancer), který je velmi úspěšným otcem rovinových i překážkových koní. V roce ...