Home > Zpravodajství > informujeme vás > Tak šel čas … z historie karlovarské závodiště – Významné osobnosti (4. díl)

Tak šel čas … z historie karlovarské závodiště – Významné osobnosti (4. díl)

V další části našeho seriálu o karlovarském závodišti dáme slovo některým z trenérů. První dvojice, kterou našim čtenářům připomeneme, má k sobě blízko. Jejich vzájemný vztah můžeme označit jako vztah mezi učitelem a žákem. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let se o zvýšení provozu na zdejším závodišti nemalou měrou zasloužil ing. Václav Chaloupka, první čtyřnásobný vítěz Velké pardubické. Byl jednou z tváří společnosti Systém 93, která se svými aktivitami snažila odvrátit hrozící zánik karlovarského závodiště. I když se nepodařily zrealizovat všechny plánované akce, v chátrajícím areálu byly provedeny nejnutnější opravy. Především se ale výrazně zvýšil počet uskutečněných dostihových dní. Vrcholnou událostí bylo samozřejmě pořádání Českého derby v roce 1995. Poprvé se totiž konalo mimo centrální pražskou Chuchli. Ing. Václav Chaloupka se v dobách aktivní trenérské a chovatelské činnosti orientoval na francouzský chov. S dovezenými plnokrevníky, které ve svém domovském středisku v Tochovicích nejprve chystal pro dostihové dění, se později snažil zkvalitnit náš chov. Byl označován jako odborník na dvouleté koně. V málokterém dostihu vyhrazenému benjamínkům se zástupci středočeské centrály neprosadili. Dnes pracuje ing. Chaloupka podle svých slov s koňmi pouze pro radost a pro své vlastní potěšení. Ze starých dob moc nezůstalo. Silná armáda talentovaných dvouletků i opora velkých stájí jsou pryč. Čas neúprosně letí. Letos je tomu plných 20 let, kdy zářila například Naguiba (1. místo Cena zimního favorita a Gerschův memoriál), Maracudja (1. místo v Ceně Hřebčína Napajedla), Starting Order (1. místo ve Velké dubnové ceně) nebo Baddellios (1. místo v Memoriálu prof. V.Michala a 2. místo v Českém derby). Několik jeho svěřenců vytvořilo na pražském závodišti rekord dráhy (Librilla na trati 2.600m, Monte Carlo na 1.800m, Cosmetik na 1.100m a Palmare na 1.000m). Před deseti lety získal trenérský rovinový šampionát. Do místa svého předchozího úspěšného účinkování se ing. Chaloupka jako trenér pravidelně vrací. Dlouhé sedmileté čekání na další plný zásah na zdejším závodišti konečně v červnu 2014 ukončila klisna Tanitschka, která v sedle s trenérovým synovcem Jiřím ovládla mílový dostih.

Václav Chaloupka ve společnosti kolegy trenéra Františka Vítka

Václav Chaloupka ve společnosti kolegy trenéra Františka Vítka

Krátce o ing. Václavovi Chaloupkovi:

Čtěte také:  Global Champions startuje. Pražští lvi míří do Dauhá bez Kellnerové

* Vystudovaný zootechnik, působil v Židlochovicích, Slušovicích, jako vedoucí dostihové střediska ve Velké Chuchli (v roce 1987) a od roku 1988 v Tochovicích.

* Jeho vlastní chov tvořili plemeníci Drak, Mir Sada a Bacar a klisny Palomia, Starting Order, Rhyme Melody a Naguiba.

* Osmnáctinásobný účastník Velké pardubické. Získal 4 vítězství (Korok 1968, 1971, 1972 a Václav 1977), tři 2. místa (Fráze 1988 a 1990, Drak 1991). V roce 1998 byl kůň Greg, zapůjčený trenérem Laskovem, krátce před startem Velké škrtnutý.

* Dvojnásobný účastník Velké národní v Liverpoolu (Essex 1986 a 1991 Fráze). Jednou nedokončil pro poruchu na výstroji, podruhé kvůli zdravotní indispozici klisny.

* Aktivně se věnoval také klusáckým dostihům. Jeho svěřenkyně Night Shot byla se 13 triumfy titulována jako Klusák roku.

* Před 10 lety se stal mistrem republiky v bowlingu.

* Stál u zrodu založení Fondu na záchranu a podporu koní, jehož součástí byly dražby odpojištěných koní.

* Významná trenérská vítězství:

Čs. derby (Dox 1987)

St.Leger (Zana 1987, Librilla 1997)

Slovenské Oaks (Laurena 1993)

Velká cena českého turfu (Mir Sada 1996)

Velká cena Prahy (Palomia 1996)

Velká červnová (Mayo 1985, Maur 1986, Amande Praline 1993)

Gerschův memoriál (Meriem 1980, Isolda 1986, Mirs Sada 1995, Librilla 1996)

* Kousíček od triumfu v Českém derby i Velké pardubické byli jím trénovaní Mir Sada (1996) a Vinny (1995)

Ing. Václav Chaloupka po sedmi letech opět vítězný (klisna Tanitschka 15.6.2014)

Ing. Václav Chaloupka po sedmi letech opět vítězný (klisna Tanitschka 15.6.2014)

Od ing. Václava Chaloupky nemusíme chodit za dalším trenérem daleko. Vedle Zdeňka Machů, Libora Šindara nebo Petra Kubíka patřil k začínajícím jezdcům, působícím v tochovické tréninkové centrále, také Ivan Kub.

Bývalý úspěšný rovinový žokej a dnes trenér patří k těm lidem, kteří si sympatie a úctu vysloužili svým chováním, slušností, obětavostí a zodpovědným přístupem k práci, kterou si dobrovolně a s láskou vybrali. Jezdeckou kariéru zahájil v roce 1985. Prvním „velkým“ koněm, díky němuž si Ivan náležitě vychutnával sladké pocity vítěze, byl tehdy dvouletý Francouz Mir Sada. Nepřehlédnutelná koňská osobnost, nejenom kvůli spoustě bradaviček na čumáku, a v juniorském věku neporazitelný hnědák exceloval pod Ivanovým vedením ve všech startech, které absolvoval v průběhu sezóny 1995. Kromě Gerschova memoriálu a bratislavské Karpatské ceny také v karlovarské Simsonově ceně. Ivan Kub slavil první karlovarské vítězství jako jezdec v červenci roku 1990 s koněm Jesik. O sedm let později triumfoval s ryzkou Maracudjou v chovatelské Ceně Masise. S jedním z jeho nejlepších čtyřnohých partnerů, s Gay Devilem, ovládl v roce 1998 jedničkový Pohár filmového festivalu. O tři roky později si toho cenné vítězství zopakoval s Hyphenem. S tímto pětiletým ryzákem tehdy vytvořil rekord karlovarské dráhy. Ivan na dvorské dráze uměl a má ji rád. Další místní rekord, ovšem již jako trenér, pokořil na kilometrové distanci s Kristiánem v roce 2003. Škoda, že jsou údaje o jeho karlovarských úspěších skromné. Během své jedenáctileté trenérské praxe na západě Čech nasbíral pouhá čtyři prvenství (poznm.: datováno k 6.7.2014). To zatím nejcennější mu zajistil svým lehkým triumfem El Hadji v jedničkovém Poháru FF v roce 2009. Nechybělo mnoho a Ivan Kub se dočkal po letech marného čekání dalšího vítězství v roce 2014. Ale jeho bělka Laveroni byla nakonec v posledních metrech těsně poražena soupeřkou s pohádkovým jménem Princeznou Arabelou.

Ivan Kub, trenér a vodič klisny Camelai v Karlových Varech

Ivan Kub, trenér a vodič klisny Camelai v Karlových Varech

Krátce o Ivanu Kubovi:

Čtěte také:  Rudolfův pohár 2020 zrušen

* Jako jezdec startoval ve více než tisícovce dostihů a získal 122 vítězství. Mezi zajímavými koňskými partnery byli např. Bellaboy (vyhráli spolu jedničkovou Cenu dostihového závodiště Pardubice a chovatelskou Zářijovou cenu), Baddellios (1. v Mem. prof. V .Michala), Naguiba a Pomada (1. v chovatelském Gerschově mem.), Ketty Sharp (1. v jedničkové Karpatské ceně), Laurena (1. v jedničkovém Handicapu Bosny), Magical Millie (vítězka chovatelského Mem. R. Deyla) či rodinné klisny Sweety Love a Shovel. Jezdil také budoucí překážkové hvězdy jako byli Maskul, Thessalon Whippet, Vinny či Vronsky.

* Do tuzemské špičky se natrvalo začlenil v roce 1998 po suverénních výkonech v sedle bělouše Blueridge Dancera, s nímž se také dočkal prvního klasického vítězství. Nebývalým způsobem se svěřencem trenéra F. Holčáka opanoval trojici nejvýznamnějších zkoušek tříletých – Mem. prof. V. Michala (velmi lehce o 5 délek), Velkou jarní cenu (velmi lehce o 7) a slovenskou Velkou jarní cenu v Bratislavě (jistě o 1 a půl délky). Každé vítězství zvýrazněné propastným náskokem nad ostatními soupeři zřetelně dokazovalo, jak výjimečného koně pod sebou Ivan měl. Koně roku roku 1998, Nejlepšího tříletého hřebce a mílaře.

* Rok 2000 se stal přelomovým v celé dosavadní kariéře. Nejen že absolvoval největší počet startů (134), ale svedl neuvěřitelně napínavý souboj o titul jezdeckého šampióna s Karolem Šarinou.

* Jako trenér působí od roku 2003 v malé rodinné stáji daleko od šumu velkoměsta na jižním Plzeňsku. V čisté přírodě, obklopené hlubokými lesy a voňavými loukami, dávají Ivan se svým bratrem Petrem to nejlepší všem čtyřnohým svěřencům. Každodenní a téměř celodenní kontakt s koňmi je jedním z klíčů k úspěchům a ke spokojenosti majitelů. Středisko se opírá především o koně českého chovu. Do nejvyšších kategorií pronikli např. Bohemian Lad, Goldrun, La Magnifica, El Hadji či Matter For Love. Demon King v minulém roce zaběhl rekordní čas na chuchelské ráze. Dvojnásobná překážková vítězka Sabana odešla do chovu a nahradila ji Camelai, od které si podobně jako od již zmiňované Laveroni trenéři i majitelé do budoucna hodně slibují. Svou třídu a stálou chuť závodit letos opět dokazuje spolehlivá Matter For Love, která bojovné srdíčko ukázala v červencovém trojkovém dvoukilometrovém dostihu 2014, ve kterém na měkkém varském zeleném koberci ve skrumáži několika koní dokázala ukořistit 3. místo.

Ivan Kub a El Hadji po vítězství v Poháru FF 2009

Ivan Kub a El Hadji po vítězství v Poháru FF 2009

Připravila: Marcela Klingorová

Čtěte také:  Požár stodoly na Novojičínsku se škodou téměř za milion

Foto: autorka a foto Maracudja archiv City golf & Racing Club s.r.o.

historie Ivan Kub Karlovy Vary Václav Chaloupka
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Sobota s vozataji na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno
Následující: Ohlédnutí za karlovarskou dostihovou sezónou 2014

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Královnou dvouletých klisen se ve Varech stala Fraga

Závěrečný mítink jubilejní 120. dostihové sezóny na Hipodromu Holoubek je minulostí. Slunečné odpoledne odtajnilo jméno sedmé zimní královny, kterou po více než dvou desetiletích nejzápadnější české závodiště přivítalo. V dostihovém světě zimě nebude po doběhu 38. Ceny zimní královny DS Pegas vládnout sníh ani mráz, ale irská rodačka Fraga. Svěřenkyně ...