Home > Zpravodajství > domácí sport > Tak šel čas … z historie karlovarské závodiště – Významné osobnosti (5. díl)

Tak šel čas … z historie karlovarské závodiště – Významné osobnosti (5. díl)

V dalším povídání o zajímavých osobnostech spojených s karlovarským závodištěm dostanou slovo dvě dámy. Trenérky, které působí Karlovarském kraji a připravují koně jak na roviny, tak do překážek. Dnes zavítáme kousek za lázeňskou destinaci, do lůna neponičené přírody a za čistým podhorským vzduchem.

V malé podhorské obci Osvinov, ve které napočítáte více koní než stálých obyvatel, se nachází tréninkové středisko ing. Pavlíny Baštové. Náročný kopcovitý terén nabízí skvělé podmínky pro dechové práce. Rychlé práce koně absolvují po tréninkové dráze oválného tvaru s diagonálou, postupně přecházející do rovné dráhy vedoucí do kopce se solidním převýšením téměř 200m. Vzhledem k minimální vzdálenosti od karlovarského závodiště mířili koně z osvinovské centrály do lázeňské metropole hned v počátcích trenérské praxe ing. Baštové, která dnes podle svých slov pochopitelně lituje, že překážková dráha uvnitř závodiště, kde nechyběl vodní příkop, irská lavice nebo zahrádky, čili ideální průprava pro pardubické trati, je nevratnou minulostí. Její první karlovarskou vítěznou svěřenkyní byla v roce 1997 ryzka Touch And Go, která vyhrála v rovinovém mílovém dostihu III. kategorie. Na překážkách se prosadili z těch známějších Curtino a George De Hareb (hrdinové Zlatého poháru Paramo), Scatman, Thessalon či Vivid. Největších úspěchů ve Varech dosáhl ve Velké karlovarské steeplechase, dostihu I. kategorie na trati dlouhé rovných pět kilometrů, v roce 1999 Thessalon a před třinácti lety Louis D´Or. V posledním roce, kdy se Velká karlovarská konala. Pamatujete si na 105. ročník Velké pardubické? Na třetím místě skončil kvůli strhujícímu souboji anglického It´s A Snipa s tochovickou Vinny v pozadí zájmu Chalcedon. Předtím, než bílý valach přešel na překážky, byl výtečným rovinářem. V sedle s legendárním žokejem Vlastimilem Smolíkem v roce 1989 dvakrát vyhrál vytrvalecký dostih nejvyšší kategorie, třetí doběhl ve Zlatém poháru ZN (Gd-2), pátý v jedničkové Ceně mítinku (ž.T.Pechát), čtvrtý v Ceně československého turfu (Gd-1, ž.V.Kučera) i v Ceně znárodnění (Listed, ž.R.Neslerová).

Ing. Pavlína Baštová a vítězný Dalmacio v Karlových Varech (2014)

Ing. Pavlína Baštová a vítězný Dalmacio v Karlových Varech (2014)

Také časté výjezdy na mostecký hipodrom končívají pro osvinovské překážkáře většinou úspěšně. Pro ilustraci uvedu rok 2010, kdy všechna čtyři dosažená prvenství sezóny se zrodila právě ve zdejších steeplechase testech zásluhou Campara (dvakrát), Hetmana Polneho a Ekscese. Největší počet vítězných překážkových dostihů za posledních deset let zaznamenala ing. Baštová v sezóně 2009. Jedním z dvojnásobných premiantů byl Hetman Polny, který se stal po červencovém triumfu ve Velké mostecké steeplechase 2013 „koněm milionářem“. Líbivý ryzák tento jedničkový test a zároveň vrchol mostecké překážkové sezóny vyhrál podruhé. A nyní dokonce v lepším čase, než při své první vítězné jízdě před třemi lety. Skalp z Velké mostecké steeplechase si v roce 1999 odvezl také George De Hareb, o kterém si ještě budeme povídat. Celý osvinovský tým svými výkony potěšila také čtyřletá hnědka Armitage, která při prvním běhání roku 2014, a zároveň ve svém prvním životním startu ve steeplechase, v červnu na pardubickém závodišti vyhrála Cenu Lady Anne. Vraťme se na karlovarské závodiště. Těsně před tím, než se článek dostal do tisku, jsem psala, že prozatím posledním koněm, který procválal cílovou podkovou na vítězné pozici, byl v roce 2013 hnědák Khalidor v rovinovém vytrvaleckém testu nižší kategorie. Po dostihovém odpoledni 27. září 2014 ovšem informaci s potěšením měním. Karlovarský úspěch patří sedmiletému Dalmaciovi, který, ač dodatečně dohlášen, s naprostým přehledem ovládl steeplechase VI. kategorie na trati dlouhé 3.700m.

Hetman Polny (vlevo) bojuje o vítězství, Most 2013

Hetman Polny (vlevo) bojuje o vítězství, Most 2013

Tým kolem ing. Baštové se ovšem zaměřuje na ještě západnější destinace, než jsou Karlovy Vary. Byli prvními průkopníky směřujícími do Německa, Itálie či Francie. Odvaha a přesvědčení o kvalitách svěřenců byla odměněna skvělými výsledky. Před patnácti lety dosáhl George De Hareb v Baden Badenu ve steeplechase Altes Badener Jagdrennen (Listed, 5.100 m) jednoho z nejvýznamnějších triumfů. O rok později se neztratil ani ve věhlasném italském Grand Premiu. Podobně, téměř jako před kopírák, si vedla jeho tréninková kolegyně Thunder Görl. V roce 1999 ovládla v Baden Badenu listed dostih na 3.600 m a v sezóně následující dostih přes proutěné překážky v italském Meranu. Ke startům ve Francii se devítiletý poctivý matador New Jape dostal přes svou zdravotní indispozici. Na jedno oko slepý ryzák nesmí podle pravidel s tímto handicapem na tuzemských drahách překážkové dostihy běhat. V předminulém a minulém roce si na závodištích v Nancy, Štrasburku, Viteelu a Wissenbourgu nevedl špatně. Na dotované místo nedosáhl v jediném případě.

Čtěte také:  V prvním kole přihlášek na Velkou pardubickou se sešlo 30 koní

Při náhledu do statistik jsem vyčetla drobnou zajímavost. S klisnou Rhapsody trenérky Baštové dosáhl v květnu roku 2006 na mosteckém hipodromu žokejského titulu jeden z nejlepších překážkových jezdců současnosti Jan Faltejsek. Působí sice v zahraničí, ale minimálně jednou do roka ho domácí publikum jsme ho dosud mohli vidět v sedle fenomenální Orphee Des Blins ve Velké pardubické.

Khalidor (vlevo) v Karlových Varech

Khalidor (vlevo) v Karlových Varech

Čtyřnohé osazenstvo stáje tvoří z velké části vlastní odchovanci. Tmavá hnědka Aptéka dala po Scaterovi Akuhatu, po Moonjazovi Archeeho (v době psaní článku bez dostihové zkušenosti) a především Amforu. Obrovitá čtyřletá hnědka zatím stihla poměrně málo startů, ale dokázala v Pardubicích doběhnout ve steeplechase cross country IV. kategorie na třetím a posléze druhém místě. Z ryzky Sonody jsou v přípravě čtyřletý Simon Set (Moonjaz), tříletý Silver Streak a dvouletý Scare Crow, oba po Scaterovi. Také další ryzka, klisna Dunka, byla připuštěna oběma zmiňovanými plemeníky. Po Scaterovi ve stáji stojí dvouletý Diamond Blue, po Moonzajovi o rok starší Durango. Převahu ryzáků podtrhují potomci klisny Tourelle – tříletá Te Aroha (Moonjaz) a její dvouletý bratr Turlock (Scater). Vzhledem k překážkovému původu dostává omladina dostatek času vyzrát.

Khalidor a Simon Set, 2013

Khalidor a Simon Set, 2013

Sympatické je, že o některé koně je i po skončení jejich kariéry postaráno. Zůstávají na Osvinově a na zdejších pastvinách jim je dopřán klidný důchod. Dnes můžete ve výbězích zahlédnout spokojeného Campara, Scatmana nebo bývalou chovnou klisnu Aptéku.

Čtěte také:  Dostihová sezona odstartuje v pondělí 18. května, ovšem bez diváků

Text a foto: Marcela Klingorová

dostihy historie Karlovy Vary Pavlína Baštová
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Rudolfův pohár: Výsledky drezur jednospřeží a čtyřspřeží
Následující: Jak se žije divokým koním v Milovicích? Zeptejte se odborníků

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

V prvním kole přihlášek na Velkou pardubickou se sešlo 30 koní

Dnešní den byl termínem pro první kolo přihlášek na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Na seznamu přihlášených figuruje třicet jmen koní, z nichž mnozí si už kurz legendárního dostihu vyzkoušeli. Ovšem vedle tří vítězů uplynulých ročníků nechybí ani nováčci. Své zástupce nominovali také Francouzi a Irové. Nejvíce přihlášených koní ...