Home > Zpravodajství > domácí sport > Tak šel čas … z historie karlovarské závodiště – Významné osobnosti (6. díl)

Tak šel čas … z historie karlovarské závodiště – Významné osobnosti (6. díl)

V minulém povídání jsme navštívili dostihovou stáj severně od Karlových Varů. Dnes se vydáme západním směrem. Kousek za Kraslice, známé středisko zimních sportů v Krušnohoří. Nebudeme ovšem hledat ani sjezdovky, ani běžkařské stopy. Zajímá nás dostihové středisko Petry Jirátové. Vítejte tedy v malinké osadě Sněžná, jejíž jedinou dochovanou památkou je původně gotický, barokně přestavěný kostel sv. Jakuba Většího. Na náhorní planině svažující se k Libockému a Sněženskému potoku napočítáte domy na prstech dvou rukou. Poměrně vysoko položená Sněžná (600-700 m.n/m) je především rekreačním střediskem. Počet trvale žijících osob se pohybuje kolem čísla deset. Zdejší stáj obývá téměř stejný počet koňských obyvatel.

Petra Jirátová a první triumf roku 2014 zásluhou Roonyho

Petra Jirátová a první triumf roku 2014 zásluhou Roonyho

Petra Jirátová je trenérkou na plný úvazek od roku 2007. Předtím se podílela na přípravě koní u manželů Váňových, mj. se podílela na přípravě Poderosa do Českého derby 2012, a právě tady se začaly proplétat cestičky spojené s jejím dalším samostatným účinkováním. Podíváme-li se na současné osazenstvo stáje, zjistíme, že většina koní patří jednomu majiteli – producentovi Jaroslavu Boučkovi, jehož barvy hájila především hrdinka Velké pardubické, populární bělka Sixteen. Ve svých vzpomínkách na období na Bohuslavi Petra zmiňuje další reprezentantku bílo-černých barev stáje Buc-Film, hnědku Ready For Life. Pozdější vítězku Českého derby, Oaks, St. Legeru a slovenské Ceny Arvy z roku 2005 učila prvním krůčkům v dostihové přípravě. Dnes má ve své péči jejího jediného syna Robinsona. Od úplného začátku, od hříběcího věku. Své úspěšné matce je podobný nejen barvou a stavbou těla, ale rovněž talentem k lumpárnám. Varadarův pětiletý potomek patří k nejlepším koním v Petřině tréninku. V Českém derby ani v St. Legeru v roce 2012 sice na dotované místo nestačil, pravidelně se ale zúčastňuje dostihů s vyšším statusem. V průběhu letošní sezóny střídal rovinové dostihy s překážkovými. Ze sedmi startů odešel s prázdnou pouze ve dvou případech. S dostihovým rokem 2014 se rozloučil tím nejlepším způsobem. Při posledním chuchelském mítinku zvítězil.

Robinson

Robinson

Svoji samostatnou trenérskou praxi začínala Petra na karlovarském závodišti. „Karlovarské závodiště je mi ze všech českých nebližší, nejmilejší. Je takové domácí. Největším zážitkem pro mě pokaždé byla Velká karlovarská steeplechase.“ První vítězství na zdejší dráze pro ni získala tmavá hnědka Hazzel v květnu 2009. Na další plný zásah čekala Petra až do srpna 2013. Vytrvalec Roony, podle slov trenérky stále ještě dostihově nedospělé hříbě, tehdy připravil celému týmu velké překvapení.

Roony (vpravo) a jeho dubnové vítězství

Roony (vpravo) a jeho dubnové vítězství

Většina koní, s výjimkou dvouleté dosud nestartovavší Calvy, je chystaných na překážky. To je případ smůlovaté a neumístěné Taliny, dvakrát druhé Holin One, jednou umístěných klisen Victory Bond a Ready For Bond. Na těžkých steeplechase skocích se neztratil Sixtyseven. Z pěti mosteckých a pardubických startů 2014 získal dvě druhá a jedno třetí místo.

Sixtyseven v Mostě, říjen 2014

Sixtyseven v Mostě, říjen 2014

Vraťme se ještě na začátek, do roku 2008. Úplně prvním vítězným koněm připravovaným Petrou, byl třídový sprinter Ozon. Německý rodák byl také jedním z ročků, které Petra obsedala. Nejprve pro jiného trenéra. Po několika úspěšných sezónách v elitní společnosti po boku soupeřů, jakými byli Scyris, Certus, Forest Man a další, se k ní Ozon po roční zdravotní přestávce nakonec na dvě závodní sezóny vrátil. Dnes je z Ozona plnokrevný důchodce. Mnozí bývalí svěřenci vyřazených z dostihové přípravy zůstali na Karlovarsku. Někteří pokračují ve sportovní kariéře. Klisny Hazzel, Holy Grail, Amicu Per Vitu či True Life můžete zahlédnout jak na parkuru, tak v soutěžích všestrannosti.

Ozon, Loreo,Very Luck, Allez (2008)

Ozon, Loreo, Very Luck, Allez (2008)

Text a foto: Marcela Klingorová

dostihy historie Karlovy Vary
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Registana na připouštění k Age of Japovi
Následující: Květnový kalendář zahájí parkurová Cena města Pardubic

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Poslední dostihová šance tohoto roku

V sobotu 9. listopadu napíše dostihová sezóna 2019 v ČR závěrečnou kapitolu a půjde o velmi atraktivní derniéru. Program tvoři čtyři téměř maximálně obsazené handicapy a tři testy dvouletých koní. Zástupcům příštího klasického ročníku patří i vrchol dne, čtvrtý ročník Pražského zimního favorita, v němž největší pozornost poutá stříbrný z ...