Home > Zpravodajství > domácí sport > Tomanová si s Colomanem užívá poslední úspěchy

Tomanová si s Colomanem užívá poslední úspěchy

V sobotní soutěži stupně L** (120 cm) v rámci 7. a 8. kola Skokového poháru ČP pořádaného na Ptýrově zvítězila v konkurenci 87 dvojic Barbora Tomanová s Colomanem a s dalšími svými koňmi byla veleúspěšná i v následujících soutěžích. S Colomanem jí však již mnoho úspěchů nečeká, jelikož na podzim půjde tento šestnáctiletý ryzák plemene slovenský teplokrevník do zaslouženého důchodu.

Nejvýznamnějším počinem z poslední doby bylo získání mistrovského titulu v kategorii mladých jezdců, který vybojovala s Kohenem právě na ptýrovském kolbišti před pěti týdny. „Hned po mistrovství jsem odjela do Německa na stáž k Ernstovi Hofschröerovi. S Clarkem, Kohenem a Latigem jsem tam dokonce startovala na závodech úrovně 135, resp. 145 centimetrů a poměrně se nám dařilo. Po návratu jsem odjela na krátkou dovolenou do Turecka a tak závody na Ptýrově jsou mé první po mistrovství republiky,“ prozradila Barbora Tomanová. Celkem si na ptýrovský Skokový pohár České pojišťovny přivezla pět koní. Do Velkých cen Strakonic a Ptýrova nahlásila Clarka a Kohena, na střední úrovni pak startuje s Carefulem Franz Josefem a Latigem. Právě Latigo vystřídal v pomyslné nejlepší čtveřici koní Barbory Tomanové Colomana. „S Colomanem již startuji pouze soutěže na stupních L a S, letos je mu již šestnáct let a v září při finále Skokového poháru České pojišťovny v Hořovicích plánujeme slavnostně zakončit jeho sportovní kariéru. Bude to takové symbolické, jelikož právě v Hořovicích jsme ho od Aleše Opatrného před osmi lety koupili. Prožila jsem s ním celé své jezdecké začátky – od nejnižší výkonnosti jsem se s ním dostala až do středně těžké úrovně a byl mým velkým učitelem. Získala jsem s ním např. bronz na mistrovství republiky dětí v roce 2005, prvenství v kvalifikaci na regionální finále Světového poháru mládeže v Istanbulu 2009 a ve stejném roce také 1. místo ve finále Dance and Jump Czech Junior Cupu. S Alešem Opatrným zvítězil např. ve finále Českého skokového poháru 2003 ve Všemilech. Nyní si však již zaslouží spokojený koňský důchod, pro vrcholový sport má již své nástupce,“ uvedla Barbora Tomanová, která byla vloni úspěšná nejen v rámcovém seriálu pro jezdce do 21 let Dance and Jump Czech Junior Cup, ale i v samotné extraligové soutěži. Probojovala se totiž až do samotného finále Skokového poháru pro nejlepší čtyři jezdce se střídáním koní. „Myslím si, že tento rok na postup do finále již nemám příliš šanci – vždyť v poháru startuji teprve potřetí. Více jsme se totiž zaměřovali na zahraniční závody. Nic méně bych byla moc ráda, pokud by se mi podařilo postoupit do finále Dance and Jump Czech Junior Cupu a zopakovat podobný úspěch jako v posledních letech,“ dodala Barbora Tomanová.

Předchozí: 3. kvalifikaci vyhrál Tiumen
Následující: Sobotní Ptýrov ve znamení Strakonic

Úspěšná návštěvnická sezona v národním hřebčíně zdaleka nekončí

Letošní návštěvnická sezona potvrzuje vzrůstající zájem veřejnosti o národní kulturní památku Národní hřebčín Kladruby nad Labem. V letošním roce jej zatím navštívilo 75 000 návštěvníků, což je o celou čtvrtinu (15 000) více než za celý loňský rok (60 000). Přestože hlavní návštěvnická sezóna skončila, hřebčín připravil pro návštěvníky ve dnech 17. až 19. listopadu „Prodloužený ...