Home > Zpravodajství > domácí sport > Třetí kvalifikační pokračování: většina jde pro handicap, čtvrtina pro kvalifikaci

Třetí kvalifikační pokračování: většina jde pro handicap, čtvrtina pro kvalifikaci

Je to jen pár dní co skončilo tropické léto, ale podzim, minimálně ten dostihový, začíná pomalu klepat na dveře. Jasným znamením je termín třetí a předposlední kvalifikace na 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Cena firmy Chládek a Tintěra Pardubice na tradiční distanci 5800 metrů je velmi dobře obeslána, startovní listina čítá šestnáct jmen.

V kvalifikaci by se měl představit i tvrdohlavý Rabbit Well. Foto: Sandra Schulzová

V kvalifikaci by se měl představit i tvrdohlavý Rabbit Well. Foto: Sandra Schulzová

V minulosti jsme byli zvyklí v kvalifikacích vídat koně, kteří především usilují o start ve vrcholu sezóny. Tentokrát je to trochu jinak, pouze kvarteto Broker, Lingarry, Mr Angel a Rabbit Well jde splnit kvalifikaci. Sheron se pokusí o totéž, ale jeho bude muset majitel ještě do Velké pardubické dohlásit, první možnost je ve čtvrtek 27. srpna. Jedenáct koní už je kvalifikovaných a jdou si vylepšit handicap, tedy průběžné hodnocení, aby byli mezi kvalifikovanými co nejvýš a měli pokud možno jistotu startu ve Velké pardubické.

Letošní srpnová kvalifikace je malou kopií té červnové. Tehdy bylo na startu sedmnáct koní a devět z nich si účast v dostihu zopakuje. Pouze dvojice Nikas a Templář splnila kvalifikaci už v květnu. Navíc z první desítky v červnové kvalifikaci, která proběhla okolo cílového sloupku v rozmezí 40 délek, bude na startu sedm koní. Chybí pouze vítěz Zarif, sedmý Peintre Abstrait a devátý Puntarenas. Dvojice koní na „P“ se představí „pouze“ v Ceně Peruána, tradiční součásti srpnového pardubického dostihového dne.

Čtěte také:  Pražští lvi jdou do semifinále PlayOffs. Nejlepší byli Miami Celtics

Také srpnový dostih si zaslouží označení „Malá pardubická“. Většina koní je zkušených a dosahovala velmi dobrých výsledků. Nikasova forma stoupá s blížícím se podzimem. Polokrevný Templář doběhl čtvrtý v úvodní kvalifikaci a v sedle bude mít opět Josefa Bartoše. Hipo Jape koncem června překvapil velmi aktivním pojetím a nestačil pouze na Zarifa. Ani tentokrát není důvod ho podcenit. Al Jaz v červnu napravil květnové zaváhání, Modena ukázala, že mezi krosařskou elitu patří a Kasim si dokázal poradit se zdravotními problémy. U všech je předpoklad na zlepšení. Trezor minule trenérku Kabelkovou zklamal, tentokrát se král kvalifikací pokusí o reparát s Lukášem Matuským.

Velkým otazníkem na závěr je devítiletý Rabbit Well, výborný kůň, ale hodně paličatý. Koncem června v Pardubicích neodstartoval, ale 11. července uspěl pod Josefem Váňou mladším ve Světlé Hoře, a tak trenér neměl důvod měnit vítěznou sestavu. „Uvidíme, snad se nám podaří odskočit,“ říká Josef Váňa mladší. Podle původního plánu mu měli 22. července sundávat sádru z kotníku po pádu ve Světlé Hoře. V sobotu bude v sedle Silk a Rabbit Wella. „Bude to náročné, úplně něco jiného než v Meranu, kde jsem zdolával jen malé proutěné překážky. Krosy v Pardubicích, to je něco jiného, budu rád, když dojdu domů po svých. Ale po Meranu se cítím relativně dobře,“ doplnil loňský překážkový žokej-šampion.

Stejně jako Rabbit Well tak i Lingarry a Broker poslední start před kvalifikací vyhráli, ale jednalo se o menší dostihy, u Brokera „jen“ v Kolesách v nejnižší kategorii. V sedle nástupce legendární Orphee des Blins bude v Anglii působící Felix de Giles. Za deset sezón vyhrál v kolébce turfu více než 220 překážkových dostihů, otázkou bude, jak se srovná s pardubickými specifiky.

Čtěte také:  Předprodej vstupenek na GC Prague PlayOffs 2020 startuje 10. prosince

Druhým nejvýznamnějším dostihem odpoledne bude Cena Peruána na 5200 metrů, kde se kromě kvalifikovaných Putarenas a Peintre Abstrait představí také Ter Mill, třetí v první kvalifikaci a stejné místo obsadil i ve Světlé Hoře, a Amaragon, pátý z první kvalifikace. Proti adeptům na start ve Velké se postaví talentované „mládí“ reprezentované Floridasem, Reaperem, Vandualem nebo Tiwazem. Odepisovat nelze ani Dalmacia či Cuxe. Ostřílený Borderland se v červnu po roce vrátil na dráhu a měl by prokázat nárůst formy. I jeho jméno najdeme mezi přihlášenými do Velké pardubické.

Srpnový program v Pardubicích čítá celkem devět položek a z rámcových dostihů vypíchneme několik zajímavých jmen. V úvodních proutkách se představí letošní účastník Českého derby Kifaaya, v krosu pro čtyřleté bude startovat loni výborný Marmiton, tomu by měla svědčit měkčí dráha, a v klasické steeplechase na 3900 metrů se představí vítěz první kvalifikace Universe of Gracie s Janem Faltejskem.

Časový program 22.8.2015

Dostihový spolek a.s. dostihy kvalifikace Pardubice Rabbit Well Velká pardubická
Předchozí: Čeští jezdci vstupují do mistrovství Evropy v Cáchách
Následující: ME Cáchy: Dvě české nuly i pád

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Taxis Gladiator Race: novinky i velké návraty

Na Pardubické závodiště se po roce vrací TAXIS GLADIATOR RACE. Třetí ročník překážkového běhu bude ve znamení novinek, ale i velkých návratů. Po mateřské pauze se vrací mistryně Evropy i světa v překážkových bězích Zuzana Kocumová a znovu si Velkou pardubickou „po svých nohou“ dá i vítěz Velké pardubické z roku 2017 ...