Home > Zpravodajství > domácí sport > Tři vítězové Velké pardubické figurují na prvních přihláškách letošního ročníku

Tři vítězové Velké pardubické figurují na prvních přihláškách letošního ročníku

Početně skromnější, zato „našlapané“ velkými jmény. Takové jsou první letošní přihlášky na 129. Velkou pardubickou steeplechase. Na seznamu figurují tři obhájci vítězství z minulých let včetně loňského krále Tzigane du Berlais a vlastně i celá tuzemská dostihová špička. Zájem je taky v zahraničí. V Pardubicích chtějí uspět stáje ze Slovenska, Francie a Velké Británie.

Loňský vítěz Tzigane du Berlais na listině přihlášených nechybí. Foto: Tomáš Kubelka

Termíny přihlášek do Velké pardubické jsou v posledních letech dva – květnový a dodatečný termín v září. V prvním kole trenéři do legendárního dostihu přihlásili třiadvacet koní. Už tradičně se nejčastěji objevuje jméno trenéra Josefa Váni staršího, který by rád do Velké pardubické zamířil hned s pěticí koní. Mezi nimi je vítěz Velké pardubické 2017 No Time To Lose, čerstvý vítěz letošní Úvodní cross country Koroka Ange Guardian. Je tu také ostřílený Zarif a o umístění ve Velké pardubické budou usilovat také Theophilos a Mazhilis. Dva koně posílá trenér Stanislav Popelka, a to Strettona a vítěze Ceny Labe Mahonyho. Na seznamu přihlášených také svítí jména jako například druhý z loňské Velké pardubické Hegnus, vloni favorizovaný Sztorm, který se bohužel na start legendárního dostihu nakonec nepostavil, a celá řada dalších zajímavých koní. Nejmladším koněm je šestiletý Dulcur de Sivola, který se na pardubické dráze poprvé objevil vloni.

Ze zahraničních stájí se znovu objevuje jméno francouzského Urgente de Gregaine, který bojoval o vítězství s No Time To Lose před dvěma lety. Dvojici koní přihlásil trenér David Pipe, a to reprezentanty ve Velké Británii registrované stáje Fergus Wilson – koně Rathlin Rose a Van Gogh du Granit. Zatím poslední vítězství prvního zmiňovaného je z března letošního roku v Ascotu, druhý se nedávno stěhoval z Francie do Velké Británie, kde už také bral umístění. Slovensko zastupuje Tiep de l´Est, který se představil v letošní Úvodní cross country Koroka.

Čtěte také:  Zuzana Zelinková: OH v Tokiu vynechám!

„Jsme přesvědčeni, že počet třiadvaceti koní není konečný. Už v minulých letech se ukázalo, že náš krok vedoucí ke snížení poplatku za dodatečnou přihlášku je správný. Trenéři a majitelé totiž mají příležitost počkat si, co jejich svěřenec během sezony předvede a pak se rozhodnout, zda ho do Velké pardubické dohlásí. Podobně postupují i někteří zahraniční trenéři, kteří si rozhodnutí většinou nechávají na poslední chvíli. A zájem dobrých koní z britských ostrovů a vlastně i Francie svědčí o tom, že mediální bubliny několika málo lidí, kteří se snažili poškodit Dostihový spolek, zahraniční trenéry a majitele od přihlášení jejich koní do Velké pardubické neodradily,“ řekl místopředseda představenstva Dostihového spolku Martin Korba.

Letošní 129. Velká pardubická steeplechase se poběží v neděli 13. října a bude vyvrcholením dvoudenního dostihového mítinku nazvaného Víkendový festival se 129. Velkou pardubickou steeplechase. Celková dotace dostihu je 5 milionů korun, o kterou se podělí prvních sedm koní v cíli. Aby koně mohli v říjnovém vrcholu české překážkové sezony startovat, musí v letošním roce absolvovat minimálně jeden kvalifikační dostih v Pardubicích, dostih v rámci seriálu Crystal Cup, nebo obdobný dostih na drahách v Irsku, Anglii, Francii či Itálii. Vítěz předchozího ročníku Tzigane du Berlais je kvalifikován automaticky.

Pravidla platí také pro jezdce – ti musejí mít ve své kariéře nejméně 10 vítězství v překážkových dostizích a v roce 2019 dokončit minimálně jeden kvalifikační dostih. Kvalifikační seriál je opět čtyřdílný – poběží se v květnu, v červnu, v srpnu a v září.

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

Termín dodatečných přihlášek je ve čtvrtek 26. září, oznámení startujících koní a deklarace jezdců má uzávěrku v pátek 4. října.

PŘEHLED PŘIHLÁŠENÝCH KONÍ DO 129. VELKÉ PARDUBICKÉ STEEPLECHASE ke dni 9. května 2019

JMÉNO STÁJ TRENÉR
ANGE GUARDIAN(GER), 11 Stáj Anděl strážný Váňa st. Josef
BRIDGEUR(FR), 8 VaZi Myšková Štěpánka
DELIGHT MY FIRE(FR), 9 DS Pod Buchlovem Bodlák Radim
DULCAR DE SIVOLA(FR), 6 DiJana Dobšice Kovář Stanislav
HEGNUS, 11 Ševců Holčák Radek
CHICNAME DE COTTE(FR), 7 Quartis-Zámecký Vrch Vítek Pavel
KROCOLEON(FR), 9 EŽ Praha a.s. Poles Pavel
MAHONY, 7 Quartis-Zámecký Vrch Popelka Stanislav
MAZHILIS(FR), 10 Köi Dent Váňa st. Josef
NO TIME TO LOSE(GB), 10 DS Paragan Váňa st. Josef
PARETO, 12 EŽ Praha a.s. Poles Pavel
RATHLIN ROSE(IRE), 11 Fergus Wilson Pipe David
RIBELINO(FR), 11 Lokotrans Urbánek Luboš
STRETTON, 9 Nýznerov Popelka Stanislav
SZTORM(POL), 10 Nýznerov Wroblewski Grzegorz
TEMPLÁŘ, 12 www.trdelnik.com-Luka Novák Antonín
THEOPHILOS(FR), 9 Dostihový klub iSport-Váňa Váňa st. Josef
TIEP DE L`EST(FR), 7 Lokotrans Slovakia Cagáň Ján, Ing.
TZIGANE DU BERLAIS(FR), 8 Dr. Charvát Tůma Pavel
URGENT DE GREGAINE(FR), 11 Rasquier Arnaud Clayeux Emmanuel
VANDUAL(SVK), 11 Vadual CZ Kabelková Hana
VAN GOGH DU GRANIT(FR), 10 Fergus Wilson Pipe David
ZARIF(IRE), 12 Köi Dent Váňa st. Josef

Tisková zpráva

dostihové závodiště Dostihový spolek a.s. dostihy Pardubice Velká pardubická
Předchozí: Na úvod pardubické sezony sedmička dostihů
Následující: Jezdecké přilby – oficiální vyjádření ČJF

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

V Napajedlech se radují z prvního letošního hříběte

16.ledna 2020 ve 20.20 hod. se narodilo první hříbě roku 2020 v Hřebčíně Napajedla. Matkou hříběte je šampiónka mílařů a Kůň roku 2016 DALLY HIT (Ad Valorem), která patří ke špičce napajedelského chovného stáda. Otcem hřebečka je prověřený plemenný hřebec EGERTON (Groom Dancer), který je velmi úspěšným otcem rovinových i překážkových koní. V roce ...