Home > Zpravodajství > informujeme vás > Troje mezinárodní závody spřežení v ČR

Troje mezinárodní závody spřežení v ČR

Spřežení se v roce 2012 stává lídrem mezi jezdeckými disciplínami co do počtu mezinárodních závodů pořádaných v České republice. Uskuteční se hned troje. Vedle již tradičního Rudolfova poháru v Kladrubech nad Labem a Světového poháru čtyřspřeží v Nebanicích se mezinárodně vozatajové poprvé setkají v Polici nad Metují.

Rudolfův pohár v Kladrubech s hojnou účastí
Tradiční Rudolfův pohár pořádaný Národním hřebčínem Kladruby nad Labem je jedním z nejvýznamnějších závodů spřežení na našem území. V kategorii jednospřežní a čtyřspřeží se jedná o kvalifikační soutěže na světové šampionáty, které proběhnou v polovině srpna v německém Riesenbecku (čtyřspřeží) a o měsíc později v Portugalsku (jednospřežní). Na obě akce by se jistě rádi vydali i někteří čeští reprezentanti, a tak bude zajímavé sledovat, jak se jim vstup do sezony vydaří. Také ve dvojspřeží půjde více než o dílčí výsledky. Závodníci se v této soutěži budou snažit splnit kvalifikační kritéria pro účast v Dunajsko-alpském poháru, který je považován za neoficiální mistrovství Evropy. Koná se zpravidla jednou za dva roky, avšak vzhledem k tomu, že musel být před dvěma lety v Topoľčiankách z důvodu nepřízně počasí zrušen, soutěžící budou letos v srpnu v maďarském Fábiánsebestyénu bojovat o pohár po čtyřech letech. Kladruby byly dokonce svého času kandidáty na pořádání Dunajsko-alpského poháru 2012, ale žádost byla později stažena. Samotný Rudolfův pohár ovšem nabídne na závodišti v okolí Národního hřebčína neméně zajímavou podívanou. Drezurní úlohy se pojedou již od čtvrtka 19. dubna a divácky nejatraktivnější část závodu je naplánována na sobotu, kdy je na programu tzv. maraton. Ve čtvrtek a pátek začínají drezurní zkoušky vždy od 9.00 hodin, v sobotu se koná maraton od 10.00 hodin a v neděli je start překážkových jízd naplánován taktéž na 10. hodinu. „V letošním roce je přihlášeno 87 spřežení z celkem 12 zemí. Nahlášeni jsou účastníci z Dánska, Finska, Francie, Litvy, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. Uvidíme čtyři dvojspřeží pony, 35 jednospřeží, 29 dvojspřeží a 19 čtyřspřeží,“ prozradila Marcela Slavíková z Národního hřebčína Kladruby. Nutno dodat, že závody jsou započítávány do žebříčku Top Driver Awards a do seriálu mezinárodních závodů The Golden Wheel.

Čtěte také:  Novým krajským radním pro sport se dnes oficiálně stal Josef Váňa

kocary rudolfuv pohar BFIAIlustrační foto: Běla Fialová

Mezinárodní premiéra v Polici nad Metují
Ve dnech 18. – 20. května si mezinárodní premiéru odbude závodiště Jana Čermáka v Polici nad Metují. Pořadatelství se ujal SK FAGONE a i na těchto závodech si mohou účastníci splnit kvalifikaci pro účast na mistrovství světa jedno- a čtyřspřeží. „Vzhledem k tomu, že Police nad Metují leží nedaleko polských hranic (mezi Náchodem a Broumovem) a Poláci letos nepořádají žádné mezinárodní závody, předpokládáme bohatou účast našich severních sousedů,“ uvedl manažer komise spřežení ČJF Ing. Jiří Kunát. Tyto závody jsou zároveň kvalifikačními závody domácího seriálu Zlatá podkova.

Do Nebanic podvacáté
Tradiční mezinárodní závody s bohatou historií pořádané jezdeckým oddílem TJ Agro Cheb – Nebanice a manžely Šimáčkovými letos oslaví již 20. jubilejní ročník této akce. Termín konání je naplánován na 19. – 22. července 2012 a na diváky čeká kromě vrcholných sportovních výkonů i bohatý doprovodný program. „Díky tomu, že naše závody probíhají v období letních prázdnin, staly se pro mnohé návštěvníky netradiční formou dovolené. Na pravém břehu řeky Ohře bude opět možné bezplatně stanovat a pro návštěvníky tam bude připraveno sociální zařízení. Každý večer navíc chystáme ve velkých restauračních stanech hudební produkci – v sobotu reprodukovanou hudbu doplní i dvě kapely,“ prozradil hlavní pořadatel Ing. Miloslav Šimáček.

CAI-A Nebanice jsou jedinými závody v České republice, které jsou současně kvalifikací Světového poháru čtyřspřeží a nejen z tohoto důvodu se těší velké oblibě domácích i zahraničních účastníků. Také tyto závody jsou dále započítávané do žebříčku Top Driver Awards a jsou součástí mezinárodních závodů The Golden Wheel.

Předchozí: ČDP dostál velkých změn
Následující: V neděli na The British Racing Green Day do Chuchle
x

Mohlo by vás zajímat

Tiumen byl postřelen

Trojnásobný vítěz Velké pardubické Tiumen si již několik let užíval dostihový důchod v Domově pro koně v Leštině na Táborsku. Až do začátku prosince, kdy ho neznámý člověk střelil do krku. Informaci dnes zveřejnil deník Blesk. Svého svěřence našla na pastvině Patricie Pitříková, která se spolu se svým partnerem stará celkem o ...