Home > Zpravodajství > domácí sport > Čtvrteční oťukávání stájových jedniček v Hořovicích

Čtvrteční oťukávání stájových jedniček v Hořovicích

Skokový pohár České pojišťovny pokračoval v Hořovicích druhým předfinálovým dnem, kdy již většina TOP jezdců předvedla své stájové jedničky na závodním kolbišti. Povětšinou s nimi startovali ve vrcholné soutěži na stupni ST* (140 cm), avšak byli i tací, kteří jejich aktuální kondici oťukali ještě na parkuru o úroveň nižším.

Jedním z nich byl i Jiří Hruška, jenž vzal Arista Z pouze tréninkově do soutěže stupně S** (130 cm) a po absolvování několika skoků vzdal. Na stejném parkuru si ovšem i skutečně zasoutěžil. S Tenerife´s Tabbi sice jednou zaváhal, ale s Espri 2 předvedl nejlepší výsledek ze všech. Diváci mohli vidět také jednoho z předchůdců těchto koní – Radka, s nímž v loňském roce Jiří Hruška startoval ve velkém finále pro nejlepší čtyři jezdce. Již delší domu s ním však startuje jeho nová majitelka Dominika Turková. Pravděpodobný letošní finálový kůň Jiřího Hrušky – Mr. Vox Agromarket H+B – se dnes předvedl se svým jezdcem na parkuru ST**. Ačkoliv základní kolo dokončil stejně jako dalších osmnáct koní bez penalizace, v následném rozeskakování jednou shodil.

Mnozí jiní kvalitní koně chybovali již v základním parkuru – např. Nobel Aleše Opatrného, Kar Kar MM Martina Matějky či Chanell Hany Pokorné, která je aktuálně vedoucí jezdkyní žebříčku Skokového poháru České pojišťovny. „Tento parkur jsem brala pouze tréninkově. Potřebovala jsem, aby Chanell vybil přebytečnou energii, proběhl se po kolbišti a přitom se moc nenadřel. Nešlo tedy o to, dosáhnout za každou cenu co nejlepšího výsledku. Dnešní chyba byla díky mé nepozornosti. Chanell mi zatáhl na jiný skok a já jsem jej až v poslední chvíli zatočila na ten správný. Dostali jsme se tak příliš blízko k překážce, a proto z toho bylo shození. Zítra se již budu snažit jet korektněji, byť to bude stále ještě spíše tréninkový start. Do tuhého půjde teprve v sobotní Velké ceně, jelikož její výsledky by mohly finálovou čtveřicí hodně zamíchat. Bude to velký adrenalin, ale skvělá show, na kterou se již moc těším. Po sobotním vrcholu kvalifikací se také budu definitivně rozhodovat, zda Chanell podstoupí finálový závod se střídáním jezdců a koní, či nikoliv. Závistí to čistě na jeho aktuální formě po této soutěži. Skladba finálových jezdců v mém rozhodování žádnou roli hrát nebude,“ podotkla Hana Pokorná. Ta jako jediná si může být se svým postupem 100 % jistá. „Pokud ve finálové soutěži startovat budu, tak bych si moc přála, vyzkoušet v něm klisnu Kallisto, což je zcela jiný typ koně, než běžně jezdím. Pokud bych si mohla vybrat, tak bych chtěla startovat i na Duelovi, jehož jsem zhruba před dvěma lety chtěla koupit, avšak konstalace hvězd tomu nepřála a koupila jsem si tehdy nakonec Chanella,“ svěřila se Hana Pokorná.

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

Kdo se rozhodně propočítáváním tabulek a uvažováním nad potenciálními účastníky finále Skokového poháru České pojišťovny nemusí rozptylovat, je vítězka čtvrtečního parkuru stupně ST** Barbora Tomanová, která nenašla přemožitele v sedle Careful Franz Josefa. Ta se od letošního roku mnohem více soustředí na účast při mezinárodních závodech v zahraničí, a tak v domácím extraligovém seriálu nemá jediný bod. „Do Hořovic jsem si přivezla nejen Carefula a Cojacka, s nimiž jsme absolvovala dnešní ST*, ale také Sorceress a Colomana. Do Velké ceny počítám s Carefulem a Cojackem,“ uvedla Barbora Tomanová. Právě ona je jednou ze tří žen, jež se v minulosti probojovaly až do samotného finále Skokového poháru. S pravidelnějším sbíráním bodů však nepočítá ani na příští rok. „Nadále bych měla být se svými koňmi převážně v Německu. Prioritou pro mě budou stále hlavně zahraniční závody a vše by se mělo podřizovat přípravě na mistrovství Evropy. Po těchto závodech se však v první řadě budu soustředit na začátek školního semestru,“ konstatovala Barbora Tomanová.

Barbora Tomanová a Careful Franz JosefBarbora Tomanová a Careful Franz Josef

 

Zpět ale k dění na hořovickém kolbišti, kde mimo jiné bojovali o důležité kvalifikační body ve svém rámcovém seriálu Kolowrat Junior Cup jezdci mladší 18 let. Jezdecké kvality potvrdil vedoucí jezdec průběžného pořadí Jiří Tměj, jenž zvítězil s Žane Mag Centrum a s Corsikou Mag Centrum obsadil druhou příčku. Aktuálně má tak již neuvěřitelných 147 bodů, což je více jak dvojnásobek oproti naprosté většině jeho soupeřů. Kromě standardních cen se dnes mohl radovat také ze speciální prémie v podobě poukazu na volný start při mezinárodních jezdeckých závodech CSI ** ve Wiener Neustadtu konaných v termínech 16. – 18. listopadu a 23. – 25. listopadu 2012. „Určitě této možnosti využiji a moc se na to těším, jelikož jsem tam ještě nikdy nebyl,“ prozradil Jiří Tměj krátce po slavnostním dekorování soutěže. Kompletní výsledky a další podrobnosti najdete na www.skokovypohar.cz.

Předchozí: Do Frenu na mistrovské klání ve voltiži
Následující: Prověrka před VC Hořovic mnoho nenapověděla
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...