Home > Zpravodajství > domácí sport > Úvod Velké ceny Plzně vyšel Lužovi

Úvod Velké ceny Plzně vyšel Lužovi

Při tropických teplotách kolem 35 stupňů Celsia zahajoval v pátek 26. srpna na kolbišti JK Slavia Plzeň v Českém údolí třídenní program závodů Skokového poháru České pojišťovny, jejichž vrcholem bude v neděli odpoledne 9. kvalifikační kolo této extraligové soutěže v parkurovém skákání. V závěrečné soutěži dne zvítězil „skoro domácí“ Jiří Luža s Land Rebelem-S reprezentující Jezdeckou stáj Schneider.
Jako první proběhla dvoufázová soutěž s výškou překážek 100/110 centimetrů, v níž se podařilo vybojovat prvenství Zuzaně Míkové s Jackie eN.

Stejně jako dalších patnáct dvojic překonala obě fáze bez penalizace, avšak jediná v druhé fázi pokořila hranici 20 sekund.

Také druhá soutěž se jela na dvě fáze, avšak s překážkami zvýšenými na 110/115 centimetrů. Tentokrát diváci viděli 24 bezchybných výkonů a na prvních dvou příčkách skončily sestry Alžběta a Barbora Vojtkovy. Alžběža s Garfieldem byla o šest desetin sekundy rychlejší než Barbora s Libertinou NT, a tak zaslouženě zvítězila.

Jiří Luža - Land RebelPátečním vrcholem byla soutěž stupně S** (130 cm) s finále, do něhož postupovala čtvrtina účastníků, resp. všichni bez chyby. Těch bylo nakonec rovných dvacet, ovšem šest z nich se rozhodlo do finále již nenastoupit. Jako první se podařilo finálový parkur dokončit bez penalizace Alžbětě Vojtkové s Verdim Kovodemont. Později zopakoval čistý výsledek Jan Štětina s Casanovem-S, ovšem v pomalejším čase. Jeho stájový kolega Jiří Luža s Land Rebelem-S byl výrazně rychlejší. S nulou na bodovém kontě dosáhl času 50,69 a ujal se tak průběžného vedení. Na tom již nic nezměnil ani Martin Štorkán, který s Private Bono Dance taktéž ani jednou neinkasoval, čas 57,12 ovšem stačil jen na druhé místo.

„Na zdejším kolbišti se cítím jako doma, jelikož před tím, než jsem začal pracovat v jezdecké stáji pana Schneidera, tak jsem jezdil nějaký čas v tomto klubu. Je to asi sedm let,“ prozradil Jiří Luža. „Dnešní horko bylo opravdu nepříjemné, ale dalo se to snést. Koně jsme častěji sprchovali, a tak ani pro ně to nebyl výraznější problém,“ okomentoval páteční tropické počasí. Do sobotní hlavní soutěže st. ST** (140 cm) i do nedělní Velké ceny Plzně na stupni T** (150 cm) si Jiří Luža přiveze svoji stájovou jedničku Ronalda-S, s nímž startoval před dvěma týdny při mezinárodních závodech zařazených do Světového poháru v Bratislavě. „Land Rebel by měl v sobotu nastoupit do soutěže družstev a podle jeho aktuální kondice se rozhodnu, zda i jeho nahlásím do Velké ceny Plzně. Předešlý víkend totiž absolvoval na stejné úrovni Velkou cenu Ptýrova, tak jej nechci přetěžovat.“

Oba víkendové dny začíná soutěžní program v 9.00 hodin a diváci se mohou těšit v neděli i na bohatý doprovodný program, ve kterém např. uvidí starokladrubské koně v kočáru či vystoupení andaluského hřebce v doprovodu tanečnice. Milovníky koní pod kapotou jistě zaujme šest amerických veteránů a nejen děti si budou moci zasoutěžit o zajímavé ceny. Ti nejmenší se pak budou moci svézt na ponících. Podrobnosti najdete na www.ceskyskokovypohar.cz.

Předchozí: Zlatá Terezka Markusková
Následující: SHERLOCK HOLMES S

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...