Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > informujeme vás > V dražbě bude možné koupit několik zajímavých koní

V dražbě bude možné koupit několik zajímavých koní

Tradiční součástí víkendu Velké pardubické je už sedm let i Středoevropská dražba anglického plnokrevníka. Letos je na programu 10. října. A podle dražebního katalogu slibuje velmi zajímavý průběh, dražitelům totiž nabídne několik velmi kvalitních koní. Víc prozradí organizátor dražby Tomáš Janda.

Pane Jando, už jsme nastínili, že v dražbě bude několik zajímavých koní. Kterého považujete za „favorita“?

Tomáš Janda

Tomáš Janda

V katalogu je několik velmi zajímavých koní a samozřejmě bude záležet, jak budou vypadat exteriérově, takže favorita nelze vybrat takto dopředu. Každopádně ale dle původu by jím mohl být syn fenomenální Registany. Myslím, že to je ojedinělá možnost koupit ročka po vítězce Velké pardubické, a to ne ledajaké. Registana navíc již dokázala dát dva jedničkově umístěné koně na překážkách. V katalogu je ale několik dalších koní, kteří by mohli aspirovat na nejdražšího koně dražby.

Loňský ročník byl jedním z nejúspěšnějších, klisny Sázava a Lužnice byly vydraženy každá za více než půl milionu korun. Myslíte, že tento rekord letos překonáte?

Samozřejmě bych byl rád, pokud by se tyto ceny podařilo překonat. Ceny na zahraničních dražbách výrazně vzrostly a je téměř jisté, že tento trend bude pokračovat minimálně další 2 až 3 roky. A tak kvalitní koně budou většinou drazí.

Lužnice

Lužnice při loňské dražbě

Jaká je letošní skladba nabízených koní? Vloni to bylo hodně o ročcích…

Vloni byla v katalogu necelá polovina ročků a letos to bude podobné. V katalogu bude zhruba polovina ročků a to jak od předních českých komerčních chovatelů jako Hřebčín Napajedla nebo Střelice, tak ročci z Irska, Polska a Německa. Mezi staršími koňmi v tréninku jsou jedničkoví koně na rovině, koně s potenciálem do překážek i dvouletí koně, kteří mají před sebou klasickou sezonu. Dále bude nabízena klasická vítězka Nidara do chovu, což je též myslím unikátní možnost koupit tak kvalitní klisnu do chovu.

Čtěte také:  Zlínská jízdní policie se přestěhovala do hřebčince v Tlumačově

Když jsme spolu mluvili před rokem, říkal jste, že o dražbu je zájem i v zahraničí, ale že vás mrzí menší zájem ze strany českých subjektů. Změnila se situace?

Ano, dražba je samozřejmě primárně službou pro české chovatele a majitele a zahraniční účast je zpestřením. Jsem samozřejmě rád, že na dražbě pravidelně prodávají a kupují zahraniční účastníci, což je pozitivum na každé dražbě, ale gró by mělo být domácí. Dražba je služba pro majitele a trenéry, kteří mohou během jednoho dne vidět mnoho koní na prodej a srovnávat. Pro chovatele je to zase možnost kromě prodeje i prezentace. Jsem rád, že bude na dražbě opět po několikaleté přestávce prodávat své koně Hřebčín Napajedla, který přihlásil velmi zajímavé ročky, a již tradičně Hřebčín Střelice, který myslím letos nabízí nejzajímavější ročky, které zatím na dražbě prezentoval.

Na co byste nalákal diváka – laika?

Myslím, že dražba není zajímavá jen pro lidi z prostředí dostihů, ale spousta koní může najít uplatnění i v dalších koňských sportovních disciplínách, anebo jako hobby koně. Někteří koně jsou prodáni za velmi příznivé ceny. Dále je určitě dražba zajímavá pro všechny, kdo mají rádi koně. Je to zajímavá možnost vidět spoustu mladých nadějných koní a koní z dráhy. Dražba je již sedmým rokem součástí „trojdne“, který vrcholí Velkou pardubickou a mnoho lidí zůstává v Pardubicích celé tři dny a je to tedy i společenská událost.

Čtěte také:  Dostihové loučení s pardubickou sezonou ukázalo na šampiony

Sedmý ročník Středoevropské dražby anglického plnokrevníka se koná na pardubickém závodišti v pátek 10. října 2014. Od 10:00 hodin bude umožněna prohlídka nabízených koní, samotná dražba začíná ve 14:00 hodin.

Agrofert park Dostihový spolek a.s. Dražba anglického plnokrevníka
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: XVII. den metropolitní sezóny: Dostihový den EXPA NAILS
Následující: Vrchol překážkové sezony je tady, v Pardubicích finišují s přípravami

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Dostihové loučení s pardubickou sezonou ukázalo na šampiony

Vrcholem Závěrečného dostihové dne byla Cena města Pardubic, kterou pro sebe vybojoval svěřenec trenérky Hany Kabelkové Turdus. V sedle sedmiletého hnědáka byl žokej Lukáš Matuský. Hlavní hvězdou závěrečné Ceny města Pardubice byl ostřílený bělouš Ter Mill, který v tomto dostihu zvítězil před třemi lety. Letošní vítězství ale bral další z favoritů – sedmiletý ...