Home > Zpravodajství > domácí sport > V dubnu se naplno rozbíhá jezdecká sezona

V dubnu se naplno rozbíhá jezdecká sezona

Ačkoliv se první jezdecké závody uskutečnily již v průběhu několika březnových víkendů a pravidlem se staly i halové soutěže, hlavní část jezdecké sezony přichází v dubnu, kdy se příznivci tohoto sportovního odvětví mohou těšit i na některé vrcholné akce. Předposlední aprílový víkend bude totiž ve znamení mezinárodních závodů spřežení v Kladrubech nad Labem a ve stejný termín se bude konat v Martinicích na Příbramsku i první kolo extraligy v parkurovém skákání – Skokového poháru České pojišťovny.

 

Rudolfův pohár v Kladrubech

Tradiční Rudolfův pohár pořádaný Národním hřebčínem Kladruby nad Labem je jedním z nejvýznamnějších závodů spřežení na našem území. V kategorii jednospřežní a čtyřspřeží se jedná o kvalifikační soutěže na světové šampionáty, které proběhnou v polovině srpna v německém Riesenbecku (čtyřspřeží) a o měsíc později v Portugalsku (jednospřežní). Na obě akce by se jistě rádi vydali i někteří čeští vozatajové, a tak bude zajímavé sledovat, jak se jim vstup do sezony vydaří. Také ve dvojspřeží půjde více než o dílčí výsledky. Závodníci se v této soutěži budou snažit splnit kvalifikační kritéria pro účast v Dunajsko-alpském poháru, který je považován za neoficiální mistrovství Evropy. Koná se zpravidla jednou za dva roky, avšak vzhledem k tomu, že musel být před dvěma lety v Topoľčiankách z důvodu nepřízně počasí zrušen, soutěžící budou letos v srpnu v maďarském Fábiánsebestyénu bojovat o pohár po čtyřech letech. Kladruby byly dokonce svého času kandidáty na pořádání Dunajsko-alpského poháru 2012, ale žádost byla později stažena. Samotný Rudolfův pohár ovšem nabídne na závodišti v okolí Národního hřebčína neméně zajímavou podívanou. Drezurní úlohy se pojedou již od čtvrtka 19. dubna a divácky nejatraktivnější část závodu je naplánována na sobotu, kdy je na programu tzv. maraton. Vrcholem pak budou nedělní parkurové jízdy. „Dle předběžných přihlášek dorazí více jak osmdesát startujících z celkem 12 zemí. Nahlášeni jsou účastníci z Dánska, Finska, Francie, Litvy, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Slovenska a Švýcarska,“ prozradila Marcela Slavíková z Národního hřebčína Kladruby.

Čtěte také:  Poslední dostihová šance tohoto roku


Parkurová extraliga zahájí v Martinicích

Další významnou jezdeckou akcí v dubnu bude úvodní kolo 11. ročníku Skokového poháru České pojišťovny. To se uskuteční na kolbišti hotelového resortu Equitana v Martinicích na Příbramsku a sejde se tam tradičně téměř kompletní skoková špička. Také tyto závody jsou naplánované na čtyři dny (19. – 22. 4.), během nichž proběhne 14 samostatných soutěží. V rámci Skokového poháru jsou i letos zařazeny doprovodné seriálové soutěže pro amatérské jezdce a juniory. Právě juniorská túra dosáhne řady změn. „Při každém ze závodů Skokového poháru České pojišťovny se uskuteční nejméně tři samostatné soutěže pro juniory a alespoň v jednom případě půjde o soutěž na styl jezdce nebo dvojice. Finálový závod by měl být rozdělen na dvě skupiny – na výšce do 120 cm se utkají jezdci do 15 let a na parkuru s překážkami do 130 cm jezdci do 18 let. Nový bude i název tohoto rámcového seriálu – Kolowrat Junior Cup,“ uvedl prezident Asociace Český skokový pohár Jiří Skřivan.

 

Čeští jezdci v dubnu po celé Evropě

Ne všichni úspěšní skokoví jezdci ovšem počítají s účastí na dubnových extraligových závodech v Martinicích. Skupina více jak deseti sportovců dala přednost startu na mezinárodních závodech kategorie CSI2*/CSIYH*/CSIJChP v rakouském Linci. Na stejném místě se bude závodit i poslední dubnový víkend, a to by se již počet českých účastníků měl přehoupnout přes dvacet. Linec však není jediným zahraničním místem, kam zamíří naši jezdci. Od konce března např. startují Natálie Roučková a Aleš Opatrný na Vilamoura Eqestrian Tour v Portugalsku. Nikola Grünthalová se chystá v první polovině dubna na dvoje dětské závody ve Francii – nejprve do Moorsele a o týden později do Fonatinebleau. Čtyři jezdce budeme moci sledovat ve dnech 5. – 8. dubna na mezinárodních závodech CSI2* v rakouském Ranshofenu a ve stejný termín bude Ivana Hronová soutěžit v juniorské kategorii na závodech v italském Manerbiu.

Čtěte také:  Ondřej Zvára: V O2 areně není jednoduché udržet soustředěnost koní

Zahálet nebudou ani jezdci v dalších disciplínách. Tak například Jaroslav Hatla se bude účastnit na Britských ostrovech dvou závodů ve všestrannosti – konkrétně v Burnham Marketu a Hambledenu. Barbora Žáčková se chystá do bavorského Kreuthu a Pavlína a Petr Pejřilovi se budou účastnit mezinárodních závodů v italské Ravenně. Voltižní jezdec Lukáš Klouda má namířeno ve dnech 6. – 8. dubna do Soumuru ve Francii, zatímco v tuto dobu bude pětice drezurních jezdců startovat na závodech v rakouském městě Stadl Paura.

 

Nová pravidla zvyšují bezpečnost

Od dubna pravidelně začínají platit úpravy v pravidlech České jezdecké federace, a ani letošní rok není výjimkou. Kvůli aktualizacím softwaru se podle nich bude soutěžit dokonce o den dříve – tj. v sobotu 31. března. Hned několik změn se týká zvýšení bezpečnosti závodníků. Nově platí např. povinnost nošení řádně připevněné ochranné tříbodové přilby vždy, když jezdec sedí na koni – tedy i mimo kolbiště a opracoviště. Přesné požadavky na nošení této přilby se řídí dle platných sportovních pravidel dané discipliny.

U skokových pravidel je od dubna povinná bezpečnostní vesta (nikoliv pouze páteřní chránič) pro kategorii dětí, kdykoliv sedí na koni. Ochranná vesta je ve všestrannosti povinná pro kategorie dětí a mladších juniorů (14 – 16 let) i při skokové zkoušce.

Bezpečností úpravy se týkají také skokových překážek. Alespoň na jedné straně zadní bariéry šířkového skoku musí být vždy použit bezpečnostní hák, a to ve všech skokových soutěžích, včetně opracoviště, bez omezení výšky parkuru.

Čtěte také:  Miloslav Příhoda: Díky Prague PlayOffs se nám otevírá úplně jiný svět

Nejvýznamnější změnou v národních skokových pravidlech je, že vylučovat ze soutěže bude až třetí neposlušnost koně. „Výkonný výbor ČJF obdržel několik žádostí ke znovuzavedení tohoto pravidla, z nichž každá měla jiný obsah a navrhovala jinou úroveň a typ soutěží, ve kterém by pravidlo třetí neposlušnosti mělo platit. Po dlouhé diskuzi bylo pravidlo schváleno pro soutěže všech úrovní,“ informovala generální sekretářka ČJF Lucie Spiwoková. Kompletní znění nových pravidel je k dispozici na www.cjf.cz.

ilustracni univ

Předchozí: Tradiční Channel star zahájí o víkendu
Následující: Vytrvalci hájí české barvy v Německu
x

Mohlo by vás zajímat

Loni koně v O2 areně poznali českou vlajku, letos je čeká hradní stráž

Fanoušci jezdectví si ještě velmi dobře vzpomínají na to, jak některým koním v loňském roce dělala problémy při galashow světového parkuru Prague PlayOffs v O2 areně překážka znázorňující českou státní vlajku. Poutavé skoky je čekají i letos. Jeden z nich však svojí originalitou bude ostatní možná trochu zastiňovat. O co ...