Home > Zpravodajství > domácí sport > V Mostě padaly vytrvalostní rekordy, vítězem byl i korunní princ z Dubaje

V Mostě padaly vytrvalostní rekordy, vítězem byl i korunní princ z Dubaje

Během víkendu 15. až 16. září probíhal na mosteckém hipodromu šestý ročník závodů v jezdecké vytrvalosti nazvaných Endurance Day Most v jejichž rámci se konalo také mistrovství České republiky seniorů. Za rok by se na stejném místě mělo uskutečnit otevřené mistrovství Evropy seniorů v této disciplíně, díky čemuž byl zájem o tuto akci z řad účastníků zcela výjimečný již letos. Pořadatelé zaznamenali i několik rekordů.

V rámci mistrovství České republiky seniorů se na trať dlouhou 122 km postavilo 12 jezdeckých dvojic. Jako první protnula cílovou čáru Bára Komoňová (dříve Pflugová) v sedle shagya valacha Ahmed. Jejich průměrná rychlost byla 18,09 km/hod, což je v případě českého jezdce prozatím nejrychlejší čas na mostecké trati této distance. Druhé místo obsadila Pavlína Pflugová s koněm Kevin 7, třetí místo patřilo Ing. Vladimíře Šebkové s koněm Habib. „Bára si v Mostě obhájila svůj loňský titul mistryně České republiky, který získala v Mikulově taktéž s Ahmedem. Rodina Pflugových je v jezdecké vytrvalosti velmi úspěšná, neboť její sestra Karolína pro změnu vybojovala dvakrát za sebou mistrovský titul v kategorii juniorů,“ upozornila na tuto zajímavou skutečnost Michaela Litovová s komise vytrvalosti České jezdecké federace.

Bára Komoňová (dříve Pflugová) v sedle shagya valacha Ahmed. Foto: Michaela LitovováBára Komoňová (dříve Pflugová) v sedle shagya valacha Ahmed. Foto: Michaela Litovová

 

Mezinárodní soutěže se jely na distancích 80, 122 a 161 kilometrů. V té nejdelší bylo na startu 37 startujících, což je vůbec nejvíce v historii zdejších závodů. Úspěšně jich dokončilo šestnáct a vítězem se stal korunní princ Spojených arabských emirátů – šejk Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum sedlající koně Spektacular Gold. Druhé místo obsadil šejk Nasser Bin Hamad Al Khalifa z Bahrainu v sedle koně Movisko du Lauragais a z třetí příčky se mohl radovat opět jezdec ze Spojených arabských emirátů, Ahmad Mohamed Ahmed Belqaizi s koněm LC Itati. „Dalším letošním rekordem byl nejrychlejší čas – 8:11:05, což odpovídá průměrné rychlosti 19,67 km/hod. Takto rychle se v Mostě nejezdí ani kratší soutěž na 122 km,“ poznamenala Michaela Litovová. V této nejtěžší třídě měla své zástupce i Česká republika. Kateřina Hemzalová s CW Athosem dokončila na 13. místě a Silvie Lorenzová s Nanu byla čtrnáctá.

Čtěte také:  Ondřej Zvára: V O2 areně není jednoduché udržet soustředěnost koní

Dvouhvězdovou soutěž na 122 kilometrů vyhrála Lea Vogler s Quiram de st Honore z Francie s průměrnou rychlostí 18,15 km/hod, a i tentokrát se jednalo o rekord zdejší tratě. „Je to velmi zkušená francouzská jezdkyně, která reprezentuje svoji zemi i na světových a evropských šampionátech. Loni byla dvanáctá na mistrovství světa juniorů a mladých jezdců v Abu Dhabi,“ prozradila Michaela Litovová. Druhé místo připadlo Báře Komoňové s Ahmedem, jež byla přihlášena jak do soutěže CEI**, tak do MČR. Třetí docválala do cíle Margot Chazel s koněm Qaid Larzac. V juniorské kategorii zvítězila Kristýna Zahálková s Ariannou. Druhé místo patřilo dvojici Nele Fleck a Tabajan OX z Německa a třetí dokončila další česká jezdkyně – Luisa Kopecká s koněm Robin 2.

Osmdesátikilometrovou trať CEI* zvládla nejlépe Veit Koppe a Filou Rouge z Německa, mezi juniory se nejvíce na této vzdálenosti dařilo Veronice Kubíčkové s Emposem. Za ní se umístila Lenka Zajícová a Gáhira, což byla současně poslední účastnice, která soutěž dokončila. Odstartovala v ní také Tereza Hrubá s koněm Usuaján. V druhém kole ovšem nešťastně upadla a s lehkým zraněním musela odjet na ošetření do nemocnice. V neděli se již coby divák zúčastnila slavnostního vyhlášení a komise rozhodčích jí symbolicky předala cenu útěchy rovnající se té za třetí místo.
V neděli se běžely ještě další soutěže: jednohvězdová mezinárodní na 80 km a národní na 80, 61 a 50 km. Dále soutěže hobby na 44 a 25 km a také již druhý ročník soutěže pony. Nejmladší jezdkyní byla Veronika Nedbalová, které budou v listopadu teprve tři roky.

Čtěte také:  Miloslav Příhoda: Díky Prague PlayOffs se nám otevírá úplně jiný svět

Televizní reportáž uvede Česká televize na programu ČT4 premiérově ve středu 19. září od 14.35 hodin. Naplánovány jsou ještě čtyři reprízy a nasazení pořadu do internetového vysílání.

Předchozí: Maximum koní, minimum startů v rámci finále SPČP
Následující: Favoritem Velké pardubické ČP 2012 Tiumen nebo Trezor?
x

Mohlo by vás zajímat

Explosion je Maherův životní kůň. Svou jedničku předvede v Praze

„Věříme si, je to můj životní kůň,“ řekl na adresu ryzáka Explosiona W jeho jezdec Ben Maher. Dvojnásobný šampion série LGCT ho přiveze na GC PlayOffs do Prahy. Od loňského šokujícího zaváhání podle jezdce valach stihl vyzrát. Dvojnásobný šampion série Longines Global Champions Tour Brit Ben Maher hodil rukavici svým ...