Home > Zpravodajství > domácí sport > V Mostě padaly vytrvalostní rekordy, vítězem byl i korunní princ z Dubaje

V Mostě padaly vytrvalostní rekordy, vítězem byl i korunní princ z Dubaje

Během víkendu 15. až 16. září probíhal na mosteckém hipodromu šestý ročník závodů v jezdecké vytrvalosti nazvaných Endurance Day Most v jejichž rámci se konalo také mistrovství České republiky seniorů. Za rok by se na stejném místě mělo uskutečnit otevřené mistrovství Evropy seniorů v této disciplíně, díky čemuž byl zájem o tuto akci z řad účastníků zcela výjimečný již letos. Pořadatelé zaznamenali i několik rekordů.

V rámci mistrovství České republiky seniorů se na trať dlouhou 122 km postavilo 12 jezdeckých dvojic. Jako první protnula cílovou čáru Bára Komoňová (dříve Pflugová) v sedle shagya valacha Ahmed. Jejich průměrná rychlost byla 18,09 km/hod, což je v případě českého jezdce prozatím nejrychlejší čas na mostecké trati této distance. Druhé místo obsadila Pavlína Pflugová s koněm Kevin 7, třetí místo patřilo Ing. Vladimíře Šebkové s koněm Habib. „Bára si v Mostě obhájila svůj loňský titul mistryně České republiky, který získala v Mikulově taktéž s Ahmedem. Rodina Pflugových je v jezdecké vytrvalosti velmi úspěšná, neboť její sestra Karolína pro změnu vybojovala dvakrát za sebou mistrovský titul v kategorii juniorů,“ upozornila na tuto zajímavou skutečnost Michaela Litovová s komise vytrvalosti České jezdecké federace.

Bára Komoňová (dříve Pflugová) v sedle shagya valacha Ahmed. Foto: Michaela LitovováBára Komoňová (dříve Pflugová) v sedle shagya valacha Ahmed. Foto: Michaela Litovová

 

Mezinárodní soutěže se jely na distancích 80, 122 a 161 kilometrů. V té nejdelší bylo na startu 37 startujících, což je vůbec nejvíce v historii zdejších závodů. Úspěšně jich dokončilo šestnáct a vítězem se stal korunní princ Spojených arabských emirátů – šejk Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum sedlající koně Spektacular Gold. Druhé místo obsadil šejk Nasser Bin Hamad Al Khalifa z Bahrainu v sedle koně Movisko du Lauragais a z třetí příčky se mohl radovat opět jezdec ze Spojených arabských emirátů, Ahmad Mohamed Ahmed Belqaizi s koněm LC Itati. „Dalším letošním rekordem byl nejrychlejší čas – 8:11:05, což odpovídá průměrné rychlosti 19,67 km/hod. Takto rychle se v Mostě nejezdí ani kratší soutěž na 122 km,“ poznamenala Michaela Litovová. V této nejtěžší třídě měla své zástupce i Česká republika. Kateřina Hemzalová s CW Athosem dokončila na 13. místě a Silvie Lorenzová s Nanu byla čtrnáctá.

Čtěte také:  Český skokový pohár před martinickým finále: Kdo má šanci na postup?

Dvouhvězdovou soutěž na 122 kilometrů vyhrála Lea Vogler s Quiram de st Honore z Francie s průměrnou rychlostí 18,15 km/hod, a i tentokrát se jednalo o rekord zdejší tratě. „Je to velmi zkušená francouzská jezdkyně, která reprezentuje svoji zemi i na světových a evropských šampionátech. Loni byla dvanáctá na mistrovství světa juniorů a mladých jezdců v Abu Dhabi,“ prozradila Michaela Litovová. Druhé místo připadlo Báře Komoňové s Ahmedem, jež byla přihlášena jak do soutěže CEI**, tak do MČR. Třetí docválala do cíle Margot Chazel s koněm Qaid Larzac. V juniorské kategorii zvítězila Kristýna Zahálková s Ariannou. Druhé místo patřilo dvojici Nele Fleck a Tabajan OX z Německa a třetí dokončila další česká jezdkyně – Luisa Kopecká s koněm Robin 2.

Osmdesátikilometrovou trať CEI* zvládla nejlépe Veit Koppe a Filou Rouge z Německa, mezi juniory se nejvíce na této vzdálenosti dařilo Veronice Kubíčkové s Emposem. Za ní se umístila Lenka Zajícová a Gáhira, což byla současně poslední účastnice, která soutěž dokončila. Odstartovala v ní také Tereza Hrubá s koněm Usuaján. V druhém kole ovšem nešťastně upadla a s lehkým zraněním musela odjet na ošetření do nemocnice. V neděli se již coby divák zúčastnila slavnostního vyhlášení a komise rozhodčích jí symbolicky předala cenu útěchy rovnající se té za třetí místo.
V neděli se běžely ještě další soutěže: jednohvězdová mezinárodní na 80 km a národní na 80, 61 a 50 km. Dále soutěže hobby na 44 a 25 km a také již druhý ročník soutěže pony. Nejmladší jezdkyní byla Veronika Nedbalová, které budou v listopadu teprve tři roky.

Čtěte také:  V záři ptýrovských reflektorů nastoupí lídr bodování ČSP Jan Štětina

Televizní reportáž uvede Česká televize na programu ČT4 premiérově ve středu 19. září od 14.35 hodin. Naplánovány jsou ještě čtyři reprízy a nasazení pořadu do internetového vysílání.

Předchozí: Maximum koní, minimum startů v rámci finále SPČP
Následující: Favoritem Velké pardubické ČP 2012 Tiumen nebo Trezor?
x

Mohlo by vás zajímat

Prague Lions skončili v St. Tropez šestí. K medaili scházelo jen málo

Ve velmi dobrém světle se předvedli členové Prague Lions při Global Champions League v Saint Tropez. Niels Bruynseels a Marc Houtzager vybojovali šesté místo a od třetí příčky je dělil jen jeden trestný bod navíc ze čtvrteční úvodní části soutěže. Niels Bruynseels s třináctiletou klisnou Gancia de Muze překonal sobotní ...