Home > Zpravodajství > informujeme vás > V neděli bude karlovarské závodiště patřit klisnám

V neděli bude karlovarské závodiště patřit klisnám

Apinoa bude patřit k největším favoritkám Letní ceny klisenHlavní událostí třetího dostihového odpoledne na karlovarském závodišti, bude zdejší specialita – Letní cena klisen. Ze všech dostihů má nejkratší historii. Vytrvalecký dostih II.kategorie dlouhý 2.000m je vypisován jako srovnávací zkouška tříletých a starších klisen, které se buď nedostaly na startovní listiny nebo neuspěly ve významných chovatelských testech (Cena Hřebčína Napajedla, České derby). Za dobu své krátké existence si tento dostih našel své příznivce z řad trenérů i majitelů a proto je každoročně zárukou kvalitní podívané. Diváci tak mohli v akci během uplynulých šesti let vidět např. šampiónky

 dvouletých – Divokou Orlici (z roku 2007) a Magmu (2008), vítězky OAKS Vltavu a Rabbit Zamindar (2009) či účastnici derby Letní Bouři (2008). Původní počet zájemkyň vysoko přesahoval kapacitní možnosti zdejšího závodiště. Nakonec do startovních boxů zamíří jedenáct klisen.

Irish Fire - alespoň boj o další 4.místo...První ročník ovládla stylem start – cíl Francouzka Nana D´Anjou. V jejím sedle byla tehdy Kristýna Bezděková a dosud je jedinou ženskou vítězkou dostihu. Nyní by ji mohly napodobit Linda Fedorowiczová nebo Ingrid Koplíková. Pokud se jejím čtyřnohým partnerkám Irish Fire a Rancerce vydaří dostih podle představ. První jmenovaná klisna v posledních třech startech pokaždé dosáhla na 4. místo, ale je prověřenou vytrvalkyní. Druhá jmenovaná, mimo jiné čtvrtá z loňské Ceny zimní královny, má minimální zkušenosti s dostihovým provozem a bude velkou neznámou. V sedle Play Station, jediné dosavadní dvojnásobné premiantky z let 2004 a 2005, byl pokaždé žokej Jan Rája. Čerstvý vítěz letošního Českého derby po týdnu pokračuje v úspěšné spolupráci s trenérem Josefem Váňou a usedne do sedla čtyřleté Lymondky, která se zaměřuje výhradně na překážky, kde si vede velice dobře. Polská rodačka Kordelina (ž.P.Foret) na vítězství čeká marně od loňského září. Předváděla střídavé výkony, ale nárůst formy naznačila v polovině června 2. místem v dostihu III.kat. na trati 2.200m. Nevyzpytatelná Love Style (ž.F.Minařík) je trojnásobná vítězka dostihů třetí a čtvrté kategorie v minulé sezóně. K umístění mezi prvními pěti by ji tentokrát mohl pomoci zkušený žokej v jejím sedle. Tabulový doběh by nemusel minout ani dvojnásobnou vítězku Damonii (ž.Re.Koplík). Vytrvalecké vlohy potvrdila nedávným 5. místem v Karlovarské dvojnásobné míli. Nepřehlédnutelný výkonnostní vzestup předvádí čtyřletá Carrie (ž.J.Šafář). Po loňském prvenství ve čtyřkové společnosti postoupila přes trojkovou, až dosáhla těsného 2. místa v dostihu II.kategorie, ve kterém byla nad její síly pouze Apinoa (ž.J.Chaloupka). Posledně jmenovaná se v tomto dostihu představila pěkným 5. místem již před rokem. Letos má na svém kontě čtyři starty a tři vítězství. Ačkoliv je nejvíce zatíženou klisnou v poli, patří do nejužšího okruhu favoritek. Nedávná suverénka karlovarského trojkového dostihu Ransom Request (J.Verner), v němž se prosadila proti starším (a „mužským“) soupeřům, pravděpodobně pojme hlavní nedělní dostih jako důstojnou přípravu před červencovým Oaks.

Čtěte také:  Ministerská záštita není jen pro Velkou pardubickou, ale i na podporu dostihového sportu

O pozornost si říká předloňská šampiónka dvouletých klisen Linda (ž.D.Andrés). Má největší zkušenosti s dostihů nejvyšší scény. Měla se již věnovat mateřským povinnostem, ale majitel ji vrátil zpátky do dostihového dění. Od té doby se jí příliš nedaří navázat na předchozí skvělé výkony. Koněm, který může naopak mile překvapit, je nositelka poetického jména Velká Moje Láska (ž.Ra.Koplík). Čtyřletá bělka zatím dosáhla jediného vítězství při svém debutu před dvěma lety a od té doby na ten další čeká.

 

Ransom Request (vlevo) bude obhajovat nedávný karlovarský triumfCena spol. Kalibra Nova s.r.o., další z vrcholů odpoledne, se doslova hemží jmény předních mílařů. Na své čtvrté prvenství v řadě bude útočit Aprilius (ž.J.Šafář). Jeho snahu by mohli zhatit jak druhý z loňského ročníku tohoto dostihu Devil´s Star (ž.M.Pišl), tak ambiciózní Private Cowboy (ž.F.Minařík), kterému před týdnem jen těsně unikl start v Českém derby. V boji o příčky nejvyšší  by nemělo chybět ani trio zkušených jedničkových koní Lord Silvano (ž.J.Rája), Starfighter (ž.J.Chaloupka) a Wonder Horse (ž. R.Koplík).

 

Napínavou tečkou bude dobře obsazený překážkový dostih, ve kterém se můžeme těšit na vzájemné soupeření bývalých kvalitních rovinových koní Aspena (ž.D.Andrés), Džina (L.Šimůnek) a Nakuru (ž.J.Myška) s dodatečně přihlášenými Ivanem Poddubnym (ž.L.Urbánek) a Marl Borou (ž.B.Mátl).

 

 

Program nedělního dostihového odpoledne:

14.30   Cena spol. Tenza, a.s. (III.kat., 1.200m, dvouletí)

15.00   Cena primátora města KV(IV.kat., 2.400m, tříletí a starší)

Čtěte také:  Koně na náměstí jako předehra mezinárodní výstavy

15.30   Cena spol. Aquatherm Group KV, s.r.o. (IV.kat., 1.400m, tříletí a starší )

16.00   Cena spol. Kalibra Nova, s.r.o. (II.kat., 1.600m, tříletí a starší)

16.30   Letní cena klisen – Pohár Grandhotelu Pupp (II.kat., 2.000m, tříleté a st. klisny)

17.00   Cena spol. Vladimír Marek (III.kat., 2.000m, tříletí a starší )

17.30   Cena hejtmana KK (steeplechase IV.kat., 3.700m, pětiletí a starší)

 

——–

Text a foto: Marcela Klingorová

Předchozí: XI. den metropolitní sezóny: 91. FORTUNA České derby
Následující: Novým ředitelem Dostihového spolku a.s. se stal ing. Petr Buchal
x

Mohlo by vás zajímat

Od vážné dopravní nehody hasiči spěchali k záchraně koně

Úterý 20. srpna bylo pro hasiče z Libereckého kraje náročné. Nejprve zasahovali u dopravní nehody, následně se hasiči okamžitě přesunuli k další události. Jednalo se o záchranu koně, který v obci Luka na Českolipsku uvízl v jímce hluboké 2–3 m. Při příjezdu hasičů se kůň nacházel na boku skoro celý v ...