Home > Zpravodajství > pozvánky > V neděli bude Praha hostit 92. České derby Rádia Impuls

V neděli bude Praha hostit 92. České derby Rádia Impuls

Sváteční nedělní odpoledne ve Velké Chuchli nabízí osm špičkových dostihů o souhrn cen a prémií téměř čtyři milióny korun. Na startovních listinách je 104 koní, kteří byli odchováni v deseti různých zemích (Anglie, Irsko, USA, Francie, Itálie, Německo, Polsko, Slovensko, Švýcarsko a ČR). V jejich sedlech se představí 28 jezdců a jezdkyň pocházejících ze sedmi zemí (Irsko, Skotsko, Rusko, Kazachstán, Keňa, Slovensko a ČR). První dostih programu odstartuje ve 14 hodin. Samotné 92. České derby Rádia Impuls si s cenou 2,500.000 Kč (vítěz získá jeden milión korun) již několik let drží primát nejbohatšího rovinového dostihu střední Evropy. Odstartováno bude v 17.20 hodin.

Ilustrační foto archiv: DZ Velké Chuchle

Favority premianti “podunajských klasik” Move Your Vision a Pegas
Otevírací sázkovou nabídku podle očekávání vedou dva v ratingu nejvýše hodnocení koně, vítězové jarních klasických zkoušek ze Slovenska a Rakouska. Hnědák Move Your Vision (OMS) vyhrál všechny tři dosavadní starty a disponuje vynikajícím původem (jeho otec Galileo je nejúspěšnějším evropským plemeníkem současnosti, matka Cash Run jako dvouletá vyhrála dostih na velkolepém americkém mítinku Breeders’ Cup). Je velkou zbraní slovenské trenérky-šampiónky Zuzany Kubovičové a podle jejích vlastních slov dosud nejlepším koněm, jakého kdy chystala. Ryzák Pegas (DS Pegas) v prvních dvou životních startech skončil třetí, ale další čtyři proměnil ve výhry. Shodou okolností byli oba spolufavorité zakoupeni nejen na stejné dražbě (Tattersalls December Yearling Sale v Anglii), ale nadto i za stejnou cenu 32.000 guinejí (1,05:1 GBP).

Čtvrtina startujících patří manželům Charvátovým
Nebývale vysokým počtem kandidátů disponují stáje manželů Charvátových a navíc by žádný ze čtveřice modro-žlutých barev neměl být “jen do počtu”. V těsném doběhu přípravné Velké červnové ceny KåKå CZ se totiž Betpak Dala, A Gentleman, My Afantou a Kaptah seřadili na druhém až čtvrtém a šestém místě. Takto silný kvartet si teoreticky může průběh dostihu zrežírovat podle vlastních potřeb, každopádně větší šance na zisk nejcennější dostihové trofeje nejúspěšnější český majitel poslední dekády dosud neměl. Stáj Dr. Charvát reprezentují první tři z výše uvedeného výčtu, poslední jmenovaný je evidován pod Stájí Charvátová a v jeho sedle se představí sedminásobný dubajský šampión Ted Durcan, vítěz klasických dostihů z Anglie (Oaks, St. Leger).
 
Další místní trio pošle na start Eduard Kotáb
Z již jmenovaných koní jsou dva chystání zkušenými chuchelskými trenéry a dvojnásobnými vítězi Derby (Betpak Dala Tomášem Šatrou a A Gentleman Jaroslavem Drlíkem). Dokonce tři svěřence pak do boje pošle další metropolitní Eduard Kotáb, kouč vloni v Derby druhého Avereho: pod jeho dohledem ladí formu vítěz Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ Mystic Swing, jeho stájová kolegyně, čtvrtá z Jarní ceny klisen Turf Praha Straightwhiskey (oba stáj Lokotrans) a také pátý z Velké červnové ceny KåKå CZ Brutal Rocco (YOKO).
 
S dvojicí svěřenců atakuje František Holčák vyrovnání rekordu
Rekord v počtu trenérských vítězství v Derby drží legendární dvojice František Vítek a Jaroslav Mašek, ale jen o jeden zápis v listině vítězů nejprestižnějšího klasického testu za nimi zaostává František Holčák. Valašský kouzelník v posledních dvou ročnících chyběl, ale letos bude mít na startu vítězku rakouské Jarní ceny klisen Criostal (Meridian) a aktéra s nejvyšší pořizovací cenou Kadynyho (Monte Negro).
 
Tandem reprezentuje stáje svých chovatelů
Naopak koně, kteří do svých stájí nebyli koupeni, ale jejichž majitelé jsou zároveň i jejich chovateli, budou na startu dva. Italský rodák Desson hájí barvy stáje Agrolipt ČR Karola Liptáka, jediný syn vítězky Derby z roku 2005 Ready for Life a jediný tuzemský rodák v poli Robinson je odchovancem filmového producenta Jaroslava Boučka.
 
Poslední trojice doplňuje “dvojičky”
Zbývající tři účastníci doplňují některá z výše uvedených jmen, ale minimálně dva z nich, oba kolegové sázkových spolufavoritů, nastoupí se značnými šancemi na přední umístění. Vítěz bratislavského Starohájského kritéria Atack (EMOP) bude spolucestovatelem Move Your Visiona, premiant Červnového poháru ComSource Bionic Face reprezentuje stejnou stáj jako Pegas a o jeho ambicích svědčí dohlášení za maximální poplatek 150 tisíc korun. Šestnáctý kandidát Favorite Boy nosí stejný dres jako Brutal Rocco, dosud byl sice pouze jednou čtvrtý, ale že dopředu není nikdy nic jistého platí právě v dostizích víc, než kde jinde.

Čtěte také:  Jarní prázdniny v Národním hřebčíně

Předstartovní zajímavosti Derby
Na start klasického vrcholu sezóny se postaví třináct hřebců, jeden valach a dvě klisny.
Dva koně již startovali na trati 2400 metrů (Bionic Face a Kaptah), oba vítězně.
Pět koní (Criostal, Desson, Move Your Vision, Mystic Swing, Straightwhiskey) ještě nestartovalo nad 1800 metrů.
Dohromady zatím účastníci Derby vydělali na cenách v dostizích 4,7 miliónu Kč.
Nejbohatším koněm na startu je Kadyny s dosavadním ziskem 1,065.220 Kč.
Čtyři aktéři jsou již klasickými vítězi (1000 Guineas v Rakousku: Criostal, Velká jarná cena na Slovensku: Move Your Vision, Velká jarní cena Holdingu Rabbit CZ v Praze: Mystic Swing, Trial-Stakes v Rakousku: Pegas).
Tři svěřence má na startu Eduard Kotáb, dvojice pak Zuzana Kubovičová, František Holčák a Grzegorz Wroblewski.
Hned čtveřici reprezentantů (každý je u jiného trenéra) pošlou na start stáje (Dr. Charvát a Stáj Charvátová) manželů Jiřího a Diany Charvátových, dva koně mají v poli DS Pegas, Lokotrans a YOKO.
Nejdražším koněm pořízeným na dražbě byl Kadyny (160.000 eur – listopad 2011, Deauville – Francie).
Privátně byl za 140.000 eur před letošní sezónou zakoupen Betpak Dala.
Nejlevnějším koněm z dražby je Mystic Swing (5.000 eur – září 2010, Baden Baden, Německo).
Nejvyšším počtem odchovanců je zastoupeno Irsko (5), dále Německo (4), Anglie (3), Francie (2), Itálie a ČR (1).
Pražskému publiku se poprvé představí dvojice aktérů (Criostal a Move Your Vision).
Nejstarším žokejem na startu je Gary Hind (24. 5. 1968).
Nejmladším žokejem na startu je Petr Foret (13. 5. 1989).
České derby z letos startujících žokejů již vyhráli Dušan Andrés (1998) a Jan Rája (2011).
Z letos zúčastněných trenérů v Českém derby dosud uspěli František Holčák (5x), Jaroslav Drlík (2x), Tomáš Šatra (2x), Zdeno Koplík (1x)
Z letos zúčastněných majitelů České derby získaly stáje Buc-Film (1x) a YOKO (1x).
Nejdále do dějiště dostihu cestují Criostal a Kadyny (360 km z Velkých Karlovic).
Cestovat nemusí (trénuje v Chuchli) pětice koní (A Gentleman, Brutal Rocco, My Afantou, Mystic Swing a Straightwhiskey).
Sázkový favorit vyhrál v posledních deseti letech čtyřikrát (2002 Poderoso 2,3:1, 2004 Darsalam 1,7:1, 2009 Age of Jape 2,5:1 a 2011 Roches Cross 2,2:1).
V poslední dekádě 3x vyhráli koně s dvouciferným startovním kurzem (2005 Ready for Life 12:1, 2006 Laureat 11:1 a 2008 Tullamore 14:1).
Absolutním sázkovým rekordmanem je Beller, který v roce 1978 vyhrál v sázkovém poměru 77:1.
V posledních šedesáti ročnících nejčastěji vyhrála startovní čísla 1, 6 a 14 (6x), naopak jediným číslem bez vítězství je 16.

Čtěte také:  Jarní prázdniny v Národním hřebčíně

Otevírací kurzová nabídka 92. ČESKĚHO DERBY RÁDIA IMPULS
4:1 – Move Your Vision, Pegas
5:1 – Betpak Dala
7,7:1 – A Gentleman
10:1 – Atack, Brutal Rocco, Mystic Swing
14:1 – Desson, Kaptah
16:1 – Kadyny
20:1 – My Afantou
25:1 – Bionic Face, Criostal
30:1 – Robinson
50:1 – Favorite Boy, Straightwhiskey
Sázky na všechny nedělní dostihy je možné uzavírat od čtvrtečního poledne na vybraných pobočkách Fortuny
 
Seznam poboček a sázková nabídka
Startovní listiny
 
Další program nabitý hvězdami
Rekordní počet účastníků (16) má na startovní listině nejvýznamnější vytrvalecký dostih první poloviny sezóny pro starší koně, 53. Zlatý pohár Park Inn Hotel Prague (2400 m, 400 tis. Kč) a také jejich kvalita je výjimečná – jedenáct z nich dokázalo alespoň jednou vyhrát dostih nejvyšší kategorie! Favoritem je vítěz předloňského ročníku Mariydi (Dr. Charvát), jeho i další členy středoevropské elity prověří nový svěřenec Arslangireje Šavujeva, třetí z Ruského derby 2009 Dorian Crown, hájící barvy stáje čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. V jeho sedle absolvuje jeden ze čtyř nedělních startů ruský žokej-šampión z posledních dvou sezón Khamzat Ulubaev.

Na scéně Ceny Elektromobil (1600 m, 160 tis. Kč) se představí naposledy jako úřadující derbyvítěz Roches Cross (Jasna), kterého k odvetě za loňskou Velkou cenu Prahy CK Martin Tour vyzve nestárnoucí Sharpour (YOKO), jenž se před měsícem stal prvním trojnásobným vítězem v historii Velké květnové ceny.

Čtěte také:  Jarní prázdniny v Národním hřebčíně

Vynikající úroveň má startovní listina Ceny Tüchler jevištní & textilní technika (1200 m, 160 tis. Kč), do níž jako mírná favoritka nastoupí premiantka předloňské Velké ceny Prahy CK Martin Tour a na mílové trati rekordmanka pražské dráhy Corcovada (DAR), ve společnosti nejen dalších skvělých klisen a vítězek pražských jarních jedničkových sprintů Kolymbie (Dr. Charvát) s Dorotkou (DS Pegas), ale i šampióna ruských mílařů z posledních tří sezón Ergiyase (Ramzan Kadyrov). Úspěchy ověnčení jsou i držitelé titulů Sprinter roku a Kůň roku českého chovu z let 2009 a 2010 Ediggio (EŽ Praha) a Line Honey (Stáj Mikon).

Z osmi nedělních dostihů má nejjasnější favoritku 33. Velká cena GAAN CZ (2200 m, 130 tis. Kč) pro tříleté klisny, v níž proti patnácti soupeřkám stojí s kurzem 1,5:1 vítězka Jarní ceny klisen Turf Praha French Quebec (Dr. Charvát), která když svou roli splní, dosáhne při třetím letošním startu v nejvyšší kategorii čistého hattricku.

Hned první bod programu, Cena EBF (III. k., 1600 m) pro nezvítězivší tříleté koně, by měl nabídnout dramatickou podívanou, jelikož o premiérový triumf kariéry bude usilovat maximální počet šestnácti uchazečů. Následuje tradiční soupeření nastupující generace Simsonova cena (II. k., 1200 m) pro dvouleté koně, v níž se představí vítězové všech čtyř “dorosteneckých” dostihů, jež se letos na jaře v Praze uskutečnily. Závěr svátečního odpoledne obstará vytrvalecký Betino handicap (III. k., 2400 m) a v sedle jeho favorita Pierota bude poprvé v Praze k vidění keňský žokej Wycliffe Matee Mmbaya (28 let, v Keni 542 startů, 101 vítězství, tamní žákovský šampión 2004 a 2005), kterého na tříměsíční stáž angažovala DS Pegas.
 
Zvláštní autobusy ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy
Ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy bude v neděli zřízena zvláštní přímá autobusová linka Smíchovské nádraží – Závodiště Chuchle a zpět, která bude v provozu před začátkem dostihového dne (odjezdy ze SN: 12.25, 12.55, 13,25 a 13,55 hodin) a po skončení programu (odjezdy z Chuchle: 17.50, 18.15 a 18.45 hodin).

Vstupné na Derby-den
Plnocenné vstupné: 200 Kč (včetně Dostihového programu – prodáván i samostatně za 50 Kč)
Zlevněné (60 Kč): mládež do 18 let, studenti do 26 let, držitelé zákaznické karty a. s. Pražská plynárenská, držitelé In-karty ČD, držitelé Sphere card, držitelé karty karty www.rodinnepasy.cz
Zdarma: děti do 15 let, držitelé „opencard“ s ročním/365denním kupónem na pražskou MHD, držitelé průkazů TP, ZTP, ZTP-P
Pro vstup platí také všechny permanentní vstupenky vydané Conseq Parkem Velká Chuchle pro sezónu 2012.

dostihovy infoservis

Předchozí: V Martinicích finišují přípravy na léto
Následující: Kamil Papoušek zazářil na Ceně českých chovatelů
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...