Home > Zpravodajství > pozvánky > V neděli na Pražský dostihový festival

V neděli na Pražský dostihový festival

Pod záštitou a za osobní účasti primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody se v neděli uskuteční Pražský dostihový festival, jehož dva vrcholy jsou ve svých letošních ročnících skvěle obsazeny. V tradičních Velkých cenách se letos představí devatenáct koní, kteří dohromady vyhráli na pět desítek dostihů nejvyšší kategorie, z toho sedmkrát dominovali na klasické scéně (ČR, SR, Rakousko, Maďarsko) a vydělali bezmála třicet miliónů korun. Jsou mezi nimi vítězové posledních dvou edicí české Velké jarní ceny a Českého derby, i oba obhájci loňských triumfů. Celkem je na osmi startovních listinách 78 koní a 29 jezdců, a – pozor – první dostih tentokrát odstartuje již ve 13.30 hodin.

Ilustrační fotografieIlustračí fotografie archiv Velké Chuchle


Sestavu výjimečných vede Pegas
Do 34. Velké ceny Prahy CK Martin Tour (I. k., 1600 m, 350 tis. Kč, 15.10 hodin), nejvýznamnějšího srovnávacího testu tříletých a starších koní na trati jedné míle, nastoupí deset koní, z nichž plná polovina je ověnčena klasickými triumfy! Po brilantním výkonu z mostecké Velké letní ceny je favoritem tříletý ryzák Pegas (foto, DS Pegas, ž. Foret), který už v květnu předvedl úžasné představení v Ebreichsdorfu, kde rovněž stylem start-cíl vyhrál rakouskou Velkou jarní cenu. Na severu Čech mu nejblíže skončil obhájce loňského prvenství ve Velké ceně Prahy, vítěz Českého derby z minulé sezóny Roches Cross (Jasna, ž. Rája), bronzový stupínek pak před třemi týdny obsadil premiant loňské zdejší Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ a vítěz testu kategorie listed z Milána Chardonney Tcheque (Dr. Charvát, ž. Havlík).
Dalšími hvězdami nabité listiny jsou vítěz letošní Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ Mystic Swing (Lokotrans, ž. Zatloukal) a držitel maďarské analogie z roku 2009, poprvé z Podunají do Prahy cestující Dr Guru (Mladen Rihtarič, ž. Šara). Chybět samozřejmě nemůže osmiletý matador Sharpour (YOKO, ž. Koplík), vítěz Velké ceny Prahy z roku 2009 a třináctinásobný vítěz dostihů nejvyšší kategorie.

Čtěte také:  V Poslanecké sněmovně začala výstava Návrat divokých koní

Startovní pole doplňují světoběžník Sweet Ducky (Ramzan Kadyrov, ž. Línek), který se vloni v lednu dokázal umístit na jedničkové scéně v USA, ale pak mu časté cestování vzalo energii, dále třetí z květnové Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ Almond Magic (YOKO, ž. Šafář), bronzový z červencové Bratislavské míle Silverator (OMS, ž. Srnec) a čerstvý jedničkový vítěz ze slovenské metropole All the Evil (Meridian, ž. Šmida).

Leo Gali hlásí návrat
Chronologicky prvním z nedělních magnetů bude 34. Velká cena českého turfu (I. k., 2400 m, 350 tis. Kč, 14.35 hodin), která tříleté elity se staršími srovnává na distanci jedné a půl míle. Pětiletá hnědka Leo Gali (foto, DAR, ž. Zatloukal) je ve zdejším regionu nasazována sporadicky, ale oba dosavadní starty v Bratislavě a Praze jistě vyhrála a navíc svou vynikající výkonnost pravidelně potvrzuje v italském Miláně, kde vloni získala druhé místo v St. Leger (Gr.3), či letos čtvrté ve Zlatém poháru (listed). Velkými vyzyvateli by jí měli ze starších ročníků být především Dorian Crown (Ramzan Kadyrov, ž. Rája), před třemi lety třetí v Ruském derby a letos v červenci suverénní v bratislavském Zlatém poháru, a rovněž šestiletý Mariydi (Dr. Charvát, ž. Chaloupka), dvojnásobný vítěz Ceny prezidenta republiky a premiant letošní Velké ceny Slovenska.

Loňský triumf bude obhajovat čtyřletý Wallisto (YOKO, ž. Šafář), který před dvěma týdny obsadil čtvrté místo v budapešťské Kincsem díj, ze Slovenska přicestují vítěz tamního St. Leger z minulého roku Vandual (Vadual, ž. Šara) a progresivní Peer Cooper (MPL Racing, ž. Línek) a své příznivce nepochybně najdou i poctivý vítěz letošního Memoriálu Vlastimila Smolíka Omnibus (Zdeněk Kavka, ž. Srnec) a klisna Irish Fire (Stall Amor, Fedorowiczová), která to v nejlepší společnosti zkusí po dvou nedávných výhrách z nižší kategorie.

Čtěte také:  Taxis Gladiator Race: novinky i velké návraty

Klasický ročník zde sice zastupuje sice pouze jediný kůň, ale zato ten z nejpovolanějších. Poprvé proti starším konkurentům se postaví vítěz letošního Českého derby Rádia Impuls Kadyny (Monte Negro, ž. Šmida) a po třetí příčce z kvalitně obeslaného St. Leger patří k favoritům na čelní pozice.
 
Startovní listiny najdete >>zde<<
Sázkové kurzy najdete >>zde<<

Další program:

  • 13:30 – Cena Fitmin Solution (III. k., 1400 m): ve třetí kapitole seriálu pro dvouleté české odchovance patnáct adeptů, favority Harfa a Ayran, kteří se minule rozdělili o druhé místo.
  • 14:00 – Cena FEMAT (III. k., 2400 m): desítka aktérů na vytrvalecké trati, revanš za nedávný duel vybojují klisny Paheeli a Winsome Honey.
  • 15:45 – Cena Decart, s. r. o. (III. k., 1800 m): tucet tříletých a starších tuzemských rodáků tvoří značně vyrovnané pole, už o umístění mezi nejlepšími pěti se dá čekat velký boj.
  • 16:15 – Cena Maincor, s r. o. (hdcp II. k., 1400 m): ze šesti kandidátů se dvojice Rabbit King a Chuan Che vrací na svou vítěznou vzdálenost a v sázkové nabídce je mírně preferována.
  • 16:45 – Cena EBF (III. k., 1200 m): mezi pěti juniory má po nedávném druhém místě dobré šance na premiérový triumf klisna Majolica Maya.
  • 17:15 – Cena sázek Betino (hdcp IV. k., 1200 m): ve čtvrtém pokračování celoročního seriálu dostihů pro žákovské jezdce se představí jedenáct účastníků, favoritem je spolehlivý Fürst Feivel v sedle s aktuálně nejúspěšnějším z mladých jezdců.

Doprovodný program:
V průběhu celého odpoledne společnost FEMAT bude představovat novou Škodu Fabia Champion s velmi výhodnou pořizovací nabídkou a zájemcům z řad diváků asistenti firmy zodpoví veškeré dotazy.
Divácká anketa a slosování lístků o fotoaparát NIKON COOLPIX S3300. U vchodu do areálu nebo v infostánku uvnitř tribuny si každý návštěvník bude moci vyzvednout anketní lístek a vyplněný jej pak vhodí do losovacího osudí, které bude umístěno u ceremoniálního paddocku. Losování proběhne po dekorování vítězů Velké ceny Prahy CK Martin Tour, tedy cca v 15.30 hodin.

Čtěte také:  Zájem o Taxis Gladiator Race roste, na startu bude i vítěz Velké pardubické

Nikon Ladies Cup 2012
Celorepublikový šampionát rovinových jezdkyň získal nového generálního partnera. Stala se jím firma Nikon, která mj. věnuje třem nejlépe umístěným jezdkyním v konečném pořadí fotoaparáty Nikon 1 V1. Soutěž, vypsaná pro držitelky všech licencí (žokejské, jezdecké, amatérské i žákovské) si již získala značnou popularitu a její existence je pro ženy v sedlech další motivací při leckdy nelehké snaze prosadit se v dostizích proti většinové konkurenci mužských soupeřů. Pořadí jezdkyň v Nikon Ladies Cupu určuje počet vítězství, případně druhých a dalších míst (pokud by ani tato kritéria nerozhodla, rozhoduje vyšší zisk, a dále vyšší úspěšnost (poměr vítězství k celkovému počtu startů). Vítězka obdrží finanční bonus 15 tisíc Kč, druhá v pořadí 10 tisíc Kč a třetí 5 tisíc Kč. Všechny tři dále získají od generálního partnera soutěže fotoaparát Nikon 1 V1. Smlouva s firmou Nikon existenci šampionátu v této podobě také pro rok 2013.

Bohatý program pro rodiny s dětmi
Nejmenším návštěvníkům je v Praze-Velké Chuchli věnována zvláštní pozornost. Děti do 15 let mají na všechny dostihové dny vstup zdarma, mládež do 18 let zaplatí pouze poloviční vstupné. Na dostizích se Vaše děti určitě nudit nebudou! Více informací najdete ZDE.

Předchozí: Kůň na lonži 14 – Diskuse o chambonu
Následující: Poslední předfinálová zastávka Skokového poháru ČP
x

Mohlo by vás zajímat

Prohlášení ČJF k infekci HERPES VIRUS

V průběhu mezinárodních parkurových závodů GCT Prague PlayOffs 2019, zkolabovala klisna české jezdkyně a byla neprodleně odvezena na veterinární kliniku s podezřením na neurologické potíže. Po dalších následných vyšetřeních byla potvrzena nákaza Herpes virem.  V případě herpesviru koní není povinnost vakcinace a nejedná se o nákazu povinnou hlášení jako například chřipka. ...