Home > Zpravodajství > pozvánky > V sobotu na nejprestižnější steeplechase – Zlatý pohár

V sobotu na nejprestižnější steeplechase – Zlatý pohár

V průběhu sobotního odpoledne 16. června se na pardubickém závodišti v rámci „Dne pro životní prostředí“ poběží Zlatý pohár Chládek a Tintěra Pardubice a.s., klasické steeplechase na 5000 metrů pro pětileté a starší koně, s cenou dostihu 600.000 Kč, vítěz získá polovinu obnosu. Bude to již devatenáctý ročník tohoto dostihu. Favority by měli být letošní pardubičtí vítězové CHARLEY(ž.Váňa, ml.) a SOKOL(ž.Andrés) a loňský vítěz Zlatého poháru RABBIT WELL(Velek), pokud se ovšem umoudří a projeví o účast v dostihu zájem.

Ilustrační foto: Lucie HladováIlustrační foto: Lucie Hladová

CHARLEY se letos vrátil na dráhu po dvouleté odmlce a oba své starty proměnil ve vítězství, když v polovině března vyhrál v italském Grossetu a začátkem května na pardubické dráze v Úvodní steeplechase.

Bělouš SOKOL loni vyhrál v Pardubicích proutěnkářský Křišťálový pohár a letos zde v polovině května zvítězil v klasické steeplechase I. kategorie, když za ním proběhli cílem ZUGOR a TRAVIOLLA. Ti by mohli být největším favoritům vážnými soupeři, v každém případě by měli bojovat hodně vpředu. V sedle Zugora bude žokej Faltejsek, klisnu povede žokej Myška.

RABBIT WELL měl před rokem životní formu a v Pardubicích třikrát zvítězil, první polovinu sezóny zde zakončil po výborném výkonu prvenstvím právě ve Zlatém poháru, když svedl tuhý boj se skvělým Budapestem. Letos byl koncem dubna šestý v německém Mannheimu a v polovině května v Pardubicích odmítl odstartovat. I když se vydá na trať, loňskou formu zřejmě mít nebude. Překvapit by mohl FRASINI(ž.Novák), suverénní vítěz menšího dostihu z letošního pardubického úvodního dne. Dalšími startujícími jsou BORDERLAND(ž.Kašný) a dohlášený RUNNING HOME(Kubík M.), ti budou nejspíš patřit k outsiderům dostihu. Někteří startující ještě tak dlouhý dostih nešli, bude otázkou, jak si s touto distancí poradí.

Celkem je na programu devět překážkových dostihů, nejzajímavějším bude Cross country Železníka-Podporovaná dostihovým klubem na 5200 metrů, která se poběží na trati podzimní Ceny Labe. V dostihu se sejde osm zkušených steeplerů, o vítězství by měli bojovat především ZULEJKA(Šimůnek), SILVER REGENT(ž.Váňa, ml.), CHERWICK(ž.Myška) a UNIVERSE OF GRACIE(ž.Faltejsek). Také FAR PLAN(ž.Korpas), IMÁGO(ž.Kašný) a KINDLY BOY(ž.Novák) běhají velice spolehlivě a mohou zasáhnout do boje o nejvyšší příčky ve výsledkové listině.

Čtěte také:  V Martinicích se píše poslední kapitola Českého skokového poháru 2019

Překvapit by mohla nadějná CANTRIDARA(Kocman), která zde letos vyhrála klasickou steeplechase. Všechny rámcové dostihy mají velice zajímavé obsazení, v předposledním dostihu, klasické steeplechase IV. kategorie, se znovu na překážkách představí TARO(ž.Váňa, ml.) a poprvé MIRACLE MATCH(ž.Kašný), oba v předchozích letech příslušníci absolutní špičky v rovinových dostizích.

První dostih sobotního odpoledne bude odstartován ve 13:00 hodin, Zlatý pohár se poběží v 16:30 hodin.

Tipy:

  • I. BERBEC – KLIRENS – LIESBRIEF
  • II. HOLLYPO – LERAK – NARROW
  • III. HEGNUS – RYANA – STEP DANCER
  • IV. ORPHEE DES BLINS – BONĎA – BARAK
  • V. ARABIAN GEM – RYTMUS – GLEAM
  • VI. ZULEJKA – SILVER REGENT – CHERWICK
  • VII. CHARLEY – SOKOL – ZUGOR
  • VIII. ELDORADO – LYUUKEN – TARO
  • IX. AGE OF LOVE – OHIO – PORTENGO

120616 v1


Vizitky koní

 

BORDERLAND(IRE) – patří ke spolehlivým překážkářům, minule zde po dlouhé době dostih nedokončil, do absolutní špičky mu ovšem chybí více třídy. Často běhá v Itálii, kde se občas umístí. V roce 2010 vyhrál proutky v Bratislavě a steeplechase v Albertovci, letos v dubnu nenašel přemožitele na brněnské dráze. V Pardubicích dosáhl nejlepšího výsledku předloni v říjnu, když byl čtvrtý v Ceně Paramo. Nebude patřit k favoritům.

FRASINI(GB) – než k nám přišel před loňskou sezónou, běhal většinou ve Francii. V zahraničí dokázal ze dvaadvaceti startů vyhrát jedny proutky. U nás zatím startoval dvakrát, loni nedokončil v Pardubicích začátkem července cross country, letos zde na úvod sezóny suverénně vyhrál klasickou steeplechase III. kategorie, ovšem ve společnosti, která dostatečně neprověřila jeho možnosti. Může překvapit.

Čtěte také:  Oslava zápisu Národního hřebčína do UNESCO

CHARLEY – skvělý překážkář, pokud bude fit, může dosahovat velkých úspěchů. Na rovině patřil ke špičce, v Českém derby byl druhý. Dá se říci, že pochází z rodiny, která má pro překážkové dostihy správné geny, výborný byl již jeho bratr Chanson a ke špičce patří v současné době i další bratr Charccari. Loni pro zranění neběhal, když předloňskou sezónu zakončil vítězstvím v italském Meranu. Letos se vrátil na dráhu vítězstvím v italském Grossetu a začátkem května v Pardubicích vyhrál Úvodní steeplechase. Bude patřit k velkým favoritům dostihu.

RABBIT WELL(GB) – loňský vítěz Zlatého poháru by měl patřit i tentokráte k favoritům, ale otázkou bude, co zase vymyslí. První polovinu loňské sezóny v Pardubicích předváděl skvělé výkony a třikrát vyhrál, dvakrát po suverénním výkonu a ve Zlatém poháru tuhém boji s Budapestem. V srpnu pak odmítl v Meranu odstartovat a v září se ve Velké Chuchli v úvodu dostihu zbavil svého jezdce. Sezónu uzavřel v říjnové Ceně Paramo, kdy běžel velice dobře, ale již neměl formu a v závěru dostihu proběhl cílem jako čtvrtý. Letos byl koncem dubna v Mannheimu až šestý, když jej z našich porazila Kenya Dance a dostih vyhrál do Německa prodaný bratr Sixteen Sekundant. V polovině května pak v Pardubicích opět projevil svoji tvrdohlavost a zůstal trčet na startu. I když poběží, je těžké odhadovat jeho současnou formu, pokud si vzpomene na loňské jaro, může opět bojovat o vítězství.

RUNNING HOME(GER) – ještě před rokem v červenci běhal v Německu menší rovinové dostihy, jednou zvítězil. U nás na překážkách debutoval začátkem září v Netolicích, kde vyhrál steeplechase IV. kategorie. O dva týdny později byl v Lysé v proutkách druhý za Winky Winky a koncem října vyhrál steeplechase III. kategorie ve Slušovicích, před Deko a Quantera. Letos byl na úvod sezóny v Pardubicích v klasické steeplechase III. kategorie druhý za Chat Et Chien, když v závěru měla klisna výhodu nižšího zatížení. Může překvapit, ale zřejmě bude patřit spíše k outsiderům dostihu.

Čtěte také:  Velká pardubická je dostihovým svátkem pro všechny

SOKOL(CAN)– jeden z nejnadějnějších koní mezi našimi mladými překážkáři. Loni v Pardubicích vyhrál třikrát, začátkem května proutky, o dva měsíce později klasickou steeplechase a v říjnu Křišťálový pohár starších proutěnkářů. Kromě toho se několikrát umístil v popředí, dvakrát v Itálii. Letos zde v polovině května vyhrál přípravný dostih na Zlatý pohár, klasickou steeplechase I. kategorie, když pod vyšším zatížením porazil z dnešních soupeřů Zugora a Traviollu, z dalších v tomto dostihu Borderland zůstal na trati a Rabbit Well neodstartoval. Společně s Charleyem budou největšími favority.

TRAVIOLLA(POL) – z Polska k nám přišla před začátkem letošní sezóny, ze své původní domoviny jí předcházela výborná pověst, když poslední dva starty v proutkách a jeden na rovině ve Varšavě proměnila ve snadná vítězství. U nás debutovala v polovině května na pardubické dráze v klasické steeplechase I. kategorie a získala na úvod pěkné třetí místo za skvělými Sokolem a Zugorem. Dá se očekávat další zlepšení a největším favoritům může být zdatným soupeřem.

ZUGOR – již jeho matka v Pardubicích vyhrála klasickou steeplechase a ke špičce patří i jeho sourozenci. Skvělá Zulejka loni startovala ve Velké pardubické, na Slovensku patří k nejlepším sestra Zagroškudla a minule zde proměnil ve vítězství v proutkách pro tříleté bratr Zeus. Loni Zugor v Pardubicích pro čtvrtém místu v proutkách vyhrál koncem května klasickou steeplechase IV. kategorie, začátkem srpna pak vyhrál v Lysé nad Labem proutky II. kategorie a v září byl ve Velké Chuchli čtvrtý v proutkách I. kategorie, za Lorainem, Sokolem a slovenským Palm Island. Letošní sezónu zahájil před měsícem na pardubické dráze druhým místem za Sokolem. Měl by být největším favoritům vážným soupeřem.

Předchozí: Česká republika bude hostit mistrovství Evropy seniorů ve vytrvalosti 2013
Následující: ČMB ve vedení, hlasování končí dnes
x

Mohlo by vás zajímat

Temperamentní Theophilos vítězem 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

Byl jedničkou na startovní listině a je jedničkou v cíli. Řeč je o temperamentním devítiletém hnědákovi Theophilovi, který se zapsal do listiny vítězů Velké pardubické. Pro jeho jezdce, žokeje Josefa Bartoše to bylo třetí vítězství v legendárním dostihu, Josef Váňa st. si do statistik trenéra píše číslo 11. Majitelem „Thea“ je Dostihový ...