Home > Zpravodajství > domácí sport > V sobotu netušil že startuje, v neděli zvítězil – Martin Matějka vítěz SPČP 2012

V neděli 30. září se uskutečnilo v Hořovicích na Berounsku velké finále již 11. ročníku Skokového poháru České pojišťovny. Do boje se pustil loňský vítěz Jiří Skřivan (Kallista), Aleš Opatrný (Zandiro), Jiří Hruška (Mr. VOX Agromarket H+B) a Martin Matějka (Kar Kar MM).

Slavnostní Slavnostní „přípitek“

Do prvního kola velkého finále nastoupili jezdci se svými svěřenci. Dobrý úvod se nevydařil pouze moravské dvojici Jiří Hruška a Mr. VOX Agromarket H + B, třikrát chybovali. „Bohužel jsem moc riskoval,“ komentoval Jiří Hruška. V dalších třech kolech si pak jezdci tradičně po vzoru finále mistrovství světa vystřídali své svěřence. Z koní si jezdci nejvíce pochvalovali klisnu Kallisto Jiřího Skřivana, během finále chybovala dohromady dvakrát, stejně jako kůň Martina Matějky Kar Kar.

Martin Matějka a KallistoMartin Matějka a Kallisto

Překvapivě nejlépe měl po třech kolech našlápnuto Martin Matějka, jezdec, který se do finále dostal po odstoupení bodující Hany Pokorné a Jiřího Luži. „V sobotu večer mi kamarádka gratulovala, že jsem se dostal do finále. Prvně jsem si myslel, že si ze mne dělá legraci, nakonec jsem to ověřil a byl mile překvapen,“ popsal Martin Matějka.

Aleš Opatrný a Kar KarAleš Opatrný a Kar Kar

Právě „náhradníci“ Martin Matějka a Aleš Opatrný šli do posledního kola s nejlepším výsledkem. Pouze M. Matějka do posledního kola nastupoval s lepším časem, který však zdaleka nic velkého pro jednoho z nejzkušenějších jezdců neznamenalo.

Aleš Opatrný a Mr. VOX Agromarket H+BAleš Opatrný a Mr. VOX Agromarket H+B

Nakonec však domácí favorit jednou chyboval a tím tak rozhodl o vítězství Martina Matějky. „Super,“ znělo první slovo dojatého vítěze Martina Matějky. Ten samou radostí začal objímat i přilehlou zelenou dekoraci a nejen to.

Martin Matějka samou radostí začal objímat i přilehlou zelenou dekoraci Martin Matějka samou radostí začal objímat i přilehlou zelenou dekoraci

Aleš Opatrný si ze všech kol dohromady odnesl 12 trestných bodů, stejně jako Jiří Skřivan. Ten však na čas A. Opatrného nestačil. Stříbro tak získal Aleš Opatrný a bronz připadl loňskému obhájci vítězství Jiřímu Skřivanovi.

Jiří Skřivan a ZandiroJiří Skřivan a Zandiro

Jisté zklamání zaznamenal výkon Jiřího Hrušky, který v posledním kole s koněm Aleše Opatrného Zandirem pro vysoký počet trestných bodů na svém kontě vzdal. (Pozn. redakce: Jiří Hruška je určitě stále potěšen z předposledního kola SPČP – VC Frenštátu pod Radhoštěm, kde sice nemohl startovat, ale měl k tomu řádný důvod – nově začínající rodičovské povinnosti. :o)

Jiří Hruška a Kar Kar MMJiří Hruška a Kar Kar MM

V rámci Skokového poháru České pojišťovny se odehrával také amatérský a juniorský seriál. V kategorii děti a junioři do 15 let na parkuru stupně L** zvítězila Hana Dostálová a Andromeda 2 reprezentující Jezdecký klub Litovel. Pro stříbro si dojela Klára Kocumová s Lancerem 1 a bronz Antonia Sabathilová s Antálií.

junioři do 15 letjunioři do 15 let

Mezi staršími juniory se nejlépe dařilo Ondřeji Málkovi a Cornils. V této kategorii juniorů 15 – 18 let rozhodoval čas. První čtyři jezdci dokončili s čistým kontem. O necelou vteřinu pomalejší parkur než byl v podání vítěze O. Málka, zajela Jana Kovářová s Autonomem. Pro bronz si dojela také slečna Andrea Halíková s Wyomingem 1.

Ondřej Málek a Cornils Ondřej Málek a Cornils

V Equiservis Amatér Tour, seriálové soutěži pro neprofesionální jezdce zvítězila Hana Szádovská s Malinou.  Výsledky najdete v příloze pod článkem. Připravujeme pro Vás ještě další informace a bohatou fotogalerii.

Nejlepší z Equiservis Amatér TourNejlepší z Equiservis Amatér Tour

Celý Skokový pohár 2012 ohodnotil generální partner závodů (Česká pojišťovna) velmi pozitivně. Především v organizaci byl vidět jistý posun k lepšímu. Velký podíl na povedeném finále mají však samotní pořadatelé VC Hořovic – JS Opatrný Hořovice.

V doprovodném programu pozval Jiří Skřivan do duelu olympijského pětibojaře Davida SvoboduV doprovodném programu pozval Jiří Skřivan (vpředu) do duelu olympijského pětibojaře Davida Svobodu.

Nutno podotknout, že nechyběl ani atraktivní doprovodný program s olympijskými hosty a bohatý koutek pro děti. Zkrátka všichni diváci, kterých letos dorazilo mnohem více našel něco pro svou zábavu.

Martin Matějka - ilustrační fotoDiváků dorazilo víc než v loňském roce. Svou funkci skvěle splnila nová krytá tribuna.

V Mrňouskově děti prohjevily kreativituV Mrňouskově děti prohjevily kreativitu

Kompletní výsledky najdete na www.skokovypohar.cz. Osmdesátiminutový záznam z průběhu sobotní Velké ceny Hořovic i nedělního finále uvede Česká televize premiérově v pátek 5. října od 16.00 hodin na nově přejmenovaném kanálu ČT sport (dříve ČT4).

Předchozí: XVII. den metropolitní sezóny: Sprinter Kendy předčil mílaře
Následující: Po srážce s koněm 29. letý řidič naboural do stromu a zemřel

Když si srdce vybere samo: BACARDI a Martina Benešová

Když se Martina v sedle svého hnědáka s elegancí přenáší přes překážky, jednoho by napadlo, že se na parkuru snad narodila. Sympatická blondýnka, loňská vítězka TOP TEN karlovarské oblasti v kategorii seniorů, vypráví příběh o sobě a svém čtyřnohém kamarádovi: Parkuru se věnuji dvanáct let. Naše trenérka sice klade velký důraz na drezúru, ...