Home > Zpravodajství > domácí sport > Váňa při svém velkém návratu vybojoval bronz

Váňa při svém velkém návratu vybojoval bronz

Nejsledovanějším dostihem v rámcovém programu Polského dne byl pravděpodobně Memoriál Kamila Kuchovského a v něm velmi očekávaný návrat žokeje Josefa Váni staršího. Po pádu v loňské Velké pardubické sice osminásobný vítěz nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy ohlásil konec své jezdeckého kariéry, půl roku poté už ale byl zpátky v sedle Tiumena.

Tiumen a Josef Váňa. Foto: Milan Křiček

Tiumen a Josef Váňa. Foto: Milan Křiček

„Já jsem třetí? No, vidíte to,“ šokoval svým překvapením Josef Vána st. novináře, když chtěli bezprostředně po dostihu znát jeho dojmy z bronzového umístění. Tiumen se totiž téměř celý dostih držel na úplném chvostu pole a až v závěru se začal posouvat dopředu. Ještě za poslední překážkou to vypadalo na čtvrté místo, v napínavém finiši měl ale Tiumen více sil než do té doby třetí Shaman a o půl délky jej předstihl. „Od startu to bylo velmi rychlé, ale věděl jsem, že na trávě někoho určitě předběhneme,“ tvrdil Josef Váňa. „Na Tiumena je to prostě krátký,“ komentoval výsledek Tiuemenův majitel Ivo Köhler. Jeho druhý kůň v dostihu, Silver Regent v sedle s Josefem Váňou mladším, dokončil na posledním, devátém místě. A to i přes to, že se Váňa starší před dostihem tak trochu souboje se synem obával.

Gratulace k vítězství ale v tomto dostihu patří suverénnímu Goscaterovi v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou, který dostih dokončil s výrokem „velmi lehce“, stříbro pak Modeně a žokeji Dušanu Andrésovi. Čtvrtý dokončil Shaman (Lukáš Matuský), pátý Kindly Boy (ž. Marcel Novák).

Čtěte také:  Český skokový pohár se chystá na svou devatenáctou sezonu

Dostihový program nabídl celkem deset dostihů. Kromě sledované kvalifikace na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, kterou opět ovládl kvalifikační král Trezor, a Memoriálu Kamila Kuchovského s návratem Josefa Váni staršího, to byla i Červnová cross country Válečníka. Steeplechase cross country I. kategorie na 3300 metrů zcela patřila Tudulovi v sedle s žokejem Ondřejem Velkem, který vystřídal zraněného Jaroslava Myšku. Pro Tudula to bylo první vítězství v letošní sezoně a třetí v jeho kariéře. Tudul od samého začátku cválal v čele a v cíli dokázal odolat i útoku Dorotky, kterou vedl žokej Thomas Boyer. Tudul dokončil dostih s náskokem na Dorotku dvou a čtvrt délky, třetí cílem proběhla Rampulina s Jakubem Kocmanem. Čtvrtý došel Handsome Jack, pátý O´Key. Dokončil ještě Virvál.

Ve steeplechase cross country III. kategorie na 4500metrů, nesoucí název polského jockey clubu, uspěl Hinton v sedle s Martinem Liškou. Tomu se v letošní sezoně daří, dokázal zvítězit již čtyřikrát. Druhý dokončil Jesking s žokejem Jaroslavem Myškou, třetí Wavelight Laser (ž. Jiří Kousek), čtvrtý Val de Guye (Jan Derych) a pátý Rendez Vous (ž. Marcel Novák). Dokončil ještě Anthon (Michal Kubík).

Ve steeplechase III. kategorie na 3900 metrů, jediné klasické steeplechase dne, o vítězství bojovalo třináct koní. Čtvrté vítězství ve své kariéře v tomto dostihu dosáhl Dekolt v sedle s žokejem Josefem Bartošem. V cílové rovině na něj ještě útočil Pudřík s Josefem Sovkou, nakonec ale dokončil dvě a čtvrt délky za Dekoltem. Třetí došel Spike (František Kovačík), čtvrtý Apartman (Ján Mach), pátý Laurian (Ondřej Velek) a šestý Eso (Rostislav Benš). Zbývající koně z třináctihlavého startovního pole byli zadrženi.

Čtěte také:  Prodej vstupenek na dostihovou sezonu 2020 zahájen

Ve steeplechase cross country III. kategorie na 4000 metrů zvítězil Eldorado se svým již stálým jezdcem Rostislavem Benšem. Pro Eldorada to byl třetí start sezony a první vítězství v letošním roce. Druhá dokončila Fantaghiro (ž. Marcel Novák), třetí Romantique Rouge (ž. Marek Stromský, čtvrtý Luando (Jan Kratochvíl), pátý Liberty Son (Josef Sovka) a šestý Dumago (ž. Dušan Andrés). Katchaba a Lord Jagmin, kteří větší část dostihu odvodili, byli zadrženi.

Trojkovým dostihem byl i úvodnídostihpřes proutěné překážky na 2800 metrů. Vítězství připadlo ryzce Cold As Ice, která měla původně běhat klasiky. Uspěla ale až na překážkách. Spolu s ní triumfoval žokej Jan Rája, rovinový jezdec, který se do překážkových dostihů vrátil po pěti letech. Druhý dokončil Nos Galan (ž. Josef Váňa ml.), třetí Mesi (ž. Marcel Novák), čtvrtá Fujara (ž. Josef Bartoš) a pátý Marmiton (Lukáš Matuský).

Pro úplnost ještě výsledky zbývajících dostihů: ve steeplechase cross country IV. kategorie na 4500 metrů – Ceně společnosti Synthesia a.s. zvítězil Bugaboo s am. Jakubem Spáčilem, před Lewinem, Vivienne of Gracie, Rabbit Librettistem a Cuxem. Ve steeplechase cross country IV. kategorie na 4000 metrů zvítězil Moderator (ž. Marcel Novák) před Miraxem, Vivatem, Nifty Fox a Delight My Fire.

Závěrečný bumper na 3200 metrů, vypsaný pro mladé jezdce, vyhrál zadrženě Zanzibar. Bylo to jeho první vítězství v kariéře a dovedl ho k němu vítěz pardubického Zlatého poháru předsedy Poslanecké sněmovny Lukáš Matuský. Letos to bylo už jeho deváté vítězství. Druhé místo bere Lear (am. Jakub Spáčil), třetí Zachary (Petr Tůma), čtvrté Ishat Ray (Josef Sovka), páté Scoty (Michal Mach) a šesté Estaca de Bares (žk. Simona Molková). Nedokončila Pegy s amatérkou Markétou Krejčí.

Čtěte také:  Český skokový pohár se chystá na svou devatenáctou sezonu

Šest vítězství z deseti braly mezi trenéry ženy. Úspěšné byly Helena Vocásková, Veronika Lempochnerová, Jana Junková, Štěpánka Sedláčková, Hana Kabelková a Lenka Horáková. Po jednom vítězství mají Pavel Složil, Čestmír Olehla, Tomáš Hurt a Josef Vymazal.

Agrofert park Dostihový spolek a.s. Josef Váňa kvalifikace Tiumen
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Trezor drží kvalifikační žezlo i v letošní sezoně
Následující: Foto: Josef Váňa zpět v sedle Tiumena

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

V sídle Dostihového spolku a.s. na Pardubickém závodišti se v sobotu sešlo valné shromáždění České asociace steeplechase. Hlavním tématem bylo řešení současného stavu českého překážkového sportu. Pardubický Dostihový spolek připravuje na letošní sezonu několik novinek, které mají pomoct ve stabilizaci ubývajícího počtu startujících koní. Členové asociace tyto nápady ocenili. Dostihový spolek pro ...