Home > Zpravodajství > domácí sport > Váňův návrat: Otestuje a uvidí…

Váňův návrat: Otestuje a uvidí…

Návrat Josefa Váni v sedle Tiumena se sice v sobotu 28. června neodehraje v rámci žádného z vrcholů pardubického mítinku, i tak bude jistě nejsledovanější událostí dostihového odpoledne. Největší osobnost historie Velké pardubické  má s koňmi tolik zkušeností,  že  jeho návrat jistě není žádnou loterií, a  jak pro něj, tak pro Tiumena bude zřejmě testem pro další dostihovou budoucnost směrem k Velké pardubické.

Josef Váňa a Tiumen. Foto: Petr Guth

Josef Váňa a Tiumen. Foto: Petr Guth

O motivaci i úmyslech Josefa Váni v sobotu nelze pochybovat, jaký má ale z jeho návratu dojem jeden z jeho sobotních soupeřů, ale především také syn? Josef Váňa mladší v rodinném souboji pojede v sedle Silver Regenta a jak sám říká, nejsou pardubičtí diváci bez šancí na sledování velkého souboje otce se synem v cílové rovině. „Koně jsou na tom oba určitě dobře, tady bych neměl strach, že by se něco nepovedlo,“ říká Josef Váňa mladší. „A co si myslím o tom, že mám pro sobotu z táty zase soupeře? Myslím, že je to  pro oba dobře, jak pro něj, tak pro Tiumena. Jdou si to zase osahat a po doběhu všichni uvidíme,  jak na tom jsou…“

Mladší Váňa ovšem ani trochu nepochybuje o tom, že jeho otec svou další obnovenou dostihovou premiéru zvládne se ctí a důstojností. „Samozřejmě to není jednoduché, jenže on doma v práci jezdí taky, a mnohdy si sedne na ty největší paličáky a snaží se s nimi nějak domluvit. Takže bych řekl, že pro něj to v sedle Tiumena bude pohodlné svezení, ten kůň  nedělá problémy a  myslím, že si spolu tihle dva dobře rozumí,“ míní  mladší Váňa.

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

O tom, že sobota je pouze přípravou na případné další kroky hrdinů Velké pardubické z před tří a více lety se budou odvíjet až na  základě doporučení  z tohoto  startu. „Bylo by hezké, kdybychom si to v rovině rozdali právě my dva,“ myslí si Váňa mladší před očekávaným velkým jezdeckým návratem  jeho otce, dnes ovšem už především trenéra, který si odskočí jen k několika jízdám v dostizích za rok.

To, že si vůbec odskočí, udivilo i Tiumenova majitele Iva Köhlera, který konstatuje: „Říkal jsem si, že když loni po Velké oznámil konec jezdecké kariéry, že to myslel vážně. Několikrát jsme se o tom bavili, ale přál si na Tiumena zase sednout, a tak jsme se dohodli,“ vysvětluje Tiumenův majitel. Ten v sobotu  bude ve stejném dostihu sledovat dva koně ve svých barvách a závodění otce a syna Váňových  v sedlech.

Pro Tiumena je tenhle dostih jednoznačně  krátký, je zvyklý na delší tratě. V sobotu tedy z dostihového hlediska o Tiumenovi moc nezjistíme,“ myslí si Köhler. Jeho vyslanec jde na start po  pauze a i to je signál, že mu cosi chybí do vrcholné formy. „Počkejme si však, jak se s tím srovná na dráze. Všichni mu budeme fandit,“  připomíná Ivo Köhler.

Autor: Petr Guth

Josef Váňa Tiumen
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Tak šel čas … aneb karlovarské závodiště slaví 115 let (3. část): Významní koně
Následující: Zlatá podkova dojela do Mikulova

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Tiumen byl postřelen

Trojnásobný vítěz Velké pardubické Tiumen si již několik let užíval dostihový důchod v Domově pro koně v Leštině na Táborsku. Až do začátku prosince, kdy ho neznámý člověk střelil do krku. Informaci dnes zveřejnil deník Blesk. Svého svěřence našla na pastvině Patricie Pitříková, která se spolu se svým partnerem stará celkem o ...