Home > Zpravodajství > domácí sport > Velikonoce na pardubickém závodišti budou sportovní

Velikonoce na pardubickém závodišti budou sportovní

Velikonoční svátky budou na pardubickém hippodromu patřit Jarní všestrannosti. První letošní závody všestranně nadaných koní a jezdců v České republice tu odstartují už padesátý druhý ročník Zlaté podkovy. Pardubice jsou prvním dílem ze třinácti kvalifikačních kol, která vyvrcholí velkým finále.

Foto: Sandra Schulzová

O všestrannost bývá v Pardubicích velký zájem. Míří sem závodníci nejen z České republiky, ale občas i ze zahraničí. Ostatně i to pravidla Zlaté podkovy dovolují. A zájem bývá i ze strany diváků. Vždyť všestrannost nabízí pohled hned na tři disciplíny koňského sportu. Během tří dnů musí jezdci se svými parťáky absolvovat drezurní zkoušku, zvládnout terénní jízdu s rozmanitými překážkami a soutěž ukončit pokud možno bezchybně zvládnutým parkurem. „Do letošní Jarní všestrannosti se přihlásilo rekordních 280 startujících! Připravili jsme pro ně třináct soutěží různě náročných kategorií. Kromě soutěže seniorů jsou to soutěže i pro děti a mládež na ponících či pro tzv. hobby jezdce. Rozhodčí budou hodnotit i soutěže na styl jezdce a vyhodnotí tzv. Benjamin Cup, tedy Národní pohár České jezdecké federace dětí a mládeže,“ popisuje program Jarní všestrannosti místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku Martin Korba. „Je to pro nás opět určitá zkouška před červencovým Mistrovstvím České republiky. Vloni se u nás poprvé v historii sjely všechny věkové a sportovní kategorie včetně družstev na jednom místě a v jeden čas. A protože to byl šampionát úspěšný, budeme jej hostit i v roce 2017,“ dodal ještě Martin Korba.

Čtěte také:  GC PlayOffs se vrátí do Prahy i v roce 2020. Prodej vstupenek již brzy

Program třídenních soutěží začíná v pátek 14. dubna drezurami, na ně navážou v sobotu 15. dubna tzv. krosy a v neděli 16. dubna vše ukončí parkury. Začíná se vždy v 8 hodin a vstupné pro diváky je zcela zdarma.

O týden později, tedy 22. a 23. dubna, se na pardubickém závodišti uskuteční soutěže Kritéria mladých koní ve všestrannosti. Jedná se o chovatelské soutěže čtyř až šestiletých koní opět drezuře, krosu a parkuru. Při těchto soutěžích se testují tzv. užitkové vlastnosti mladých plemenných koní.

 

VŠESTRANNOST je díky svému původu v armádním sportu někdy nazývána také jako military. Její tři disciplíny vychází z dovedností, které museli zvládnout armádní koně. Jedná se o drezurní zkoušku, parkur a také terénní zkoušku, kdy koně musí v daném čase zvládnout trať s několika překážkami. První soutěže všestrannosti se konaly po roce 1900 v Paříži, v roce 1912 se poprvé objevily i na olympijských hrách ve Stockholmu. Na pardubickém závodišti se jezdí už od roku 2000.

Tisková zpráva Dostihového spolku a.s.

Agrofert park Dostihový spolek a.s. Jarní všestrannost Pardubice všestrannost
Předchozí: Rezervaci divokých koní navštívil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček
Následující: V rezervaci uhynula Sgurr, nejstatečnější klisna z milovického stáda

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Taxis Gladiator Race: novinky i velké návraty

Na Pardubické závodiště se po roce vrací TAXIS GLADIATOR RACE. Třetí ročník překážkového běhu bude ve znamení novinek, ale i velkých návratů. Po mateřské pauze se vrací mistryně Evropy i světa v překážkových bězích Zuzana Kocumová a znovu si Velkou pardubickou „po svých nohou“ dá i vítěz Velké pardubické z roku 2017 ...