Home > Zpravodajství > domácí sport > Velká cena Hořovic pro Kincla a finále pro dva nováčky

Velká cena Hořovic pro Kincla a finále pro dva nováčky

Skvělé sportovní výkony, ale i napínavé momenty přinesla Velká cena Hořovic, která definitivně rozhodla o složení jezdců ve velkém nedělním finále Českého skokového poháru 2014. Vedle Opatrného postupují Klus, Pařenica a Skřivan.

Josef Kincl a Cascar. Foto: Lukáš Klingora

Josef Kincl a Cascar. Foto: Lukáš Klingora

Na účast v tzv. „Final-Four“, což je model soutěže inspirovaný mistrovstvím světa, pomýšlelo před sobotní Velkou cenou Hořovic hned několik jezdců. Jediným, komu již nemohla uniknout, byl Aleš Opatrný. Jiří Skřivan, Zdeněk Hruška a Josef Pařenica doufali, aby se na průběžné sestavě již nic neměnilo. O opak se pokoušeli Marek Klus, Denisa Bittnerová a Jiří Papoušek. Právě ti totiž měli reálnou šanci na to, aby se do elitní čtveřice probojovali.

Nejobtížnější situaci přitom měl Jiří Papoušek, ten by totiž musel získat maximální počet – tj. 20 bodů. A právě tento jezdec tvořící novou dvojici s klisnou Zugatti si svoji šanci udržel i po základním kole Velké ceny, v němž neinkasoval žádný trestný bod. Hned po něm nastoupil Josef Pařenica s Calledou, jenž se ovšem dopustil hned v úvodu kurzu jedné chyby a musel tedy čekat, jak se bude dařit jeho dalším soupeřům. Podstatně veselejší byl hned po úvodním parkuru hlavní sobotní soutěže Marek Klus. Ten totiž s Al Camberem Eurobit projel cílem bez jediného trestného bodu a mohl se začít radovat. Jistota účasti ve finálové části Velké ceny určená pro nejlepších 10 dvojic mu totiž zajistila potřebný počet bodů pro start v nedělním vrcholu. „Jsem z toho opravdu nadšení, byl to úžasný parkur, ale stále nemohu uvěřit tomu, že to vyšlo. Raději si ještě počkám na oficiální výsledky,“ podotkl krátce po základním kole.

Do opačné situace se dostala Denisa Bittnerová. Ta totiž s Vanessou 5 chybovala na sedmičce a poté ještě na posledním skoku. Osm trestných bodů nemohlo stačit na jakýkoliv bodový zisk a tato jezdkyně tak věděla, že finále je pro ni ztraceno. „Rozhodně nebudu smutnit, protože jsem letos měla naprosto senzační sezonu. Jak Vanessa 5, tak má druhá klisna Adéla-S podávaly skvělé výkony a to, že jsem se zařadila mezi nejlepších 10 skokových jezdců v České republice, pro mě opravdu hodně znamená,“ uvedla jezdkyně. Po ní se již postavil na start Jiří Skřivan s valachem Zemblou. Také on shodil břevno na překážce s číslem 7, což byl kolmý skok v distanci za triplebarem na diagonále kolbiště. K 4 trestným bodům přidal ještě jeden za čas a musel s napětím vyčkávat, jak to celé dopadne. V ohrožení byl téměř stejně, jako Zdeněk Hruška, který měl o dva body méně. S Calatou prošel dvěma třetinami kurzu zcela bez potíží, ale pak přišel trojskok s číslem 10. Již nad úvodní částí trojkombinace měl štěstí, ale to ho opustilo v „Céčku“, kde se již chybě neubránil. Nebyla však poslední, další následovala ještě na posledním skoku. Při zatížení 8 trestnými body tak tušil, že letos se do „Grand finále“ v Hořovicích nedostane.

Čtěte také:  ČSP nově zamíří do Chuchle Areny Praha. Finále proběhne v Hořovicích

Finálový parkur Velké ceny měl již rozhodnout pouze o jedné vstupence do nedělního klání se střídáním koní – mezi Jiřím Skřivanem a Jiřím Papouškem. A jelikož Jiří Skřivan do finále se Zemblou nepostoupil, osud měl zcela ve svých rukou Jiří Papoušek. Klíč k úspěchu byl jednoduchý. Pokud vyhraje, respektive bude nejhůře druhý za Alešem Opatrným s nepohárovým Acovarem, bude startovat v neděli on. Jakákoliv jiná varianta hovořila ve prospěch Jiřího Skřivana, jenž vše bedlivě sledoval z VIP sektoru. Jiří Papoušek v sedle klisny Zugatti jel doslova vabank a už to vypadalo, že mu vše vyjde. Jenže pak přišlo shození na poslední překážce a bylo jasno.

I kdyby ovšem Jiří Papoušek neinkasoval za chybu, do velkého finále by se stejně nepodíval. Nejvyšší příděl bodů totiž nakonec bral za vítězství Josef Kincl s Cascarem. Ten měl z pětice bezchybných v obou částech soutěže nejlepší čas – 40,32 sec. „Vůbec by mě nenapadlo to, že bych mohl vyhrát. Aleš bývá hodně rychlý, stejně jako někteří další jezdci. O to větší radost mám, že jsme to dokázali,“ řekl Kincl. Rychlejší byl pouze Aleš Opatrný s Carely Sue, ale ta chybovala jak v základním, tak ve finálovém parkuru a skončila pod vedením Opatrného devátá. Mnohem lépe dopadl tento český TOP jezdec v sedle Acovara. S ním předvedl nadvakrát precizní jízdu a jen kvůli pár ne zcela vydařeným obratům ztratil cenné desetiny sekundy. „V jednom případě jsme stihli podjet překážku doslova na poslední chvíli, už jsem se bál, že to nezvládneme. Tam jsme určitě ztratili pár zlomků vteřiny, ale jinak jsem moc spokojen,“ konstatoval Opatrný. Ten se ovšem v neděli nepředstaví ani s Curley Sue, ani s Acovarem, a ani se Zandirem, kterého v sobotu půjčil své družce Natálii Roučkové. „Startovat budu s Balou 1, kterou jezdí Luděk Smaha. Domluvili jsme se na tom zcela náhodou minulý víkend při menších závodech tady v Hořovicích, když jsem si posteskl, že nemám žádného vhodného koně pro tuto netradiční soutěž,“ prozradil Opatrný, který bude jasným favoritem. Prvenství v Českém skokovém poháru získal v jeho 13leté historii opakovaně a naposledy tomu bylo v loňském roce. Pravidelným účastníkem finále i několikanásobným vítězem poháru je i Jiří Skřivan, který pronesl, že se již moc těší na to, až si zajezdí na kvalitních koních. Naopak Marek Klus i Josef Pařenica budou při tomto typu soutěže absolutními nováčky. Jak si poradí s koňmi svých soupeřů tak bude velkým překvapením.

Čtěte také:  Na startovní listině Velké pardubické je jednadvacet jmen

Velká cena Hořovic však nebyla jedinou sobotní soutěží. Předcházela jí např. velmi atraktivní týmová soutěž KAP Jumping, v níž zvítězil většinově severomoravský celek zastoupený Josefem Kinclem, Markem Klusem, Martinem Řezníčkem a západočeským Janem Štětinou. Po vyškrtnutí nejhorších výsledků z každého ze dvou kol nasbírali uvedení jezdci jen 4 trestné body. Celkem 12 jich mělo druhé umístěné družstvo složené ze samých juniorů. Francesca Kolowrat-Krakowská, Andrea Halíková, Kateřina Málková a Ondřej Málek předvedli mnohým starším a zkušenějším jezdcům odhodlání, týmového ducha, ale i bojovnost a zaslouženě si mezi sebou rozdělili odměnu pro druhý nejlepší tým. „Byl jsem zprvu zklamaný ze svého výsledku v prvním kole, kdy jsem dvakrát chyboval, ale holky to zachránily bezchybnými jízdami. Dnes už se shození dostavilo častěji, ale i tak jsme všichni nadšení z tohoto výsledku,“ zhodnotil Ondřej Málek, jenž byl tvůrcem této mladé jezdecké sestavy.

Výhradně mladým jezdcům do 25 let byla určena jedna z dopoledních soutěží nazvaná Cena Kolowrat Teamu. Tento název se ukázal jako velmi trefný, jelikož na prvním místě skončila Kateřina Kučerová s klisnou Anabel van´t Kathof z Jezdekého klubu Kolowrat a hned za ní se umístila její stájová kolegyně Francesca Kolowrat-Krakowská s Vorietou. Třetím jezdcem, jemuž se podařilo překonat základní kolo i finále byl Belgičan Mike Le Pieme s Wantedy by Wonderland Z.

Sobota byla ve znamení také dílčího finále Equiservis Amateur Tour. V něm se nejvíce dařilo Karolíně Javorské se Singapore. Stejně jako další tři dvojice dokončila bez penalizace, ale jejich čas 44,25 byl nejrychlejší. Byť Dana Pinkavová s Lassy 2 za ní zaostávala o pouhé 4 desetiny sekundy. Třetí a čtvrté místo obsadily jezdkyně z Equine Sport Centra Olomouc – Barbora Juřenová s Remarque a Leona Chladníčková s Chinderellou Z. Kompletní výsledky najdete na www.ceskyskokovypohar.cz.

Český skokový pohár Czech Junior Cup Equiservis Amateur Tour Finále Hořovice
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Svatováclavská cena zimní královny patří zástupkyni českého chovu
Následující: Rodeo au Heup: Dokonalá odveta

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Rudolf Doležal se stal potřetí vítězem Českého skokového poháru

Finále 18. ročníku Českého skokového poháru v Martinicích na Příbramsku vyhrál potřetí ve své kariéře Rudolf Doležal, který ani s jedním ze čtyř koní nechyboval. Jediná žena na startu – Lucie Strnadlová skončila druhá s osmi trestnými body. Rudolf Doležal potvrdil, že mu model finále Českého skokového poháru se střídáním ...