Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > Velká cena pro Tomanovou, vstupenka do finále pro Opatrného

Velká cena pro Tomanovou, vstupenka do finále pro Opatrného

Velká cena Hořovic přinesla podle očekávání řadu zvratů, radostných chvil i zklamání. Snad ještě nikdy totiž nebyl stav žebříčku Skokového poháru České pojišťovny natolik vyrovnaný, aby před poslední kvalifikací mohla alespoň teoreticky kalkulovat s možným postupem do finále celá desítka jezdců.

Barbora Tomanová Careful Franz JosefBarbora Tomanová Careful Franz Josef

 

Vrcholný kvalifikační závod by výjimečný i tím, že do soutěže na stupni T* (150 cm) nastoupilo rekordních 64 dvojic. Bylo tak jasné, že důležité bodované pozice mohou obsadit jezdci, kterým o finálovou účast již nejde a bodová skóre jejich soupeřů by pak zůstala ochuzená. Svoji skvělou formu např. potvrdila bezchybným výkonem hned první startující Barbora Tomanová s Careful Franz Josefem, jež se stejným koněm v jedné z přípravných soutěží na středně těžké úrovni zvítězila a v druhé skončila třetí. Skvěle se vedlo na základním parkuru i Lucii Polákové, Michale Roubalové či Zdeňkovi Žílovi.

Naopak velmi smutný byl Jan Studnička, jehož tři chyby s Datasys Duelem připravily nejen o postup do závěrečné části soutěže, ale rovnou i o velké finále. S jistotou totiž věděl, že tentokrát nebude bodovat a pouhým výkonem ze základního kola se před něj dostali Jiří Luža s Martinem Matějkou. Dalším, kdo se smířil se skutečností, že na něj žádný z bodů nezůstane, byl Jiří Skřivan. Ten se ale na rozdíl od Studničky nemusel již o startovní pozici ve velkém finále obávat, jelikož mezi nejlepší patnáctkou chyběli ještě další dva jeho soupeři, kteří jej mohli v případě výraznějšího úspěchu z TOP čtyřky vyšachovat – byli to Jiří Hruška a Martin Matějka. Oba totiž se svými koňmi jednou chybovali, přičemž jim pomalejší čas na postup nestačil. Přesto mohl být v klidu i Jiří Hruška, jemuž nově nabytých 10 bodů postačovalo na nedělní finále. V druhé části sobotní kvalifikace se tak vlastně již bojovalo jen o jedinou postupovou pozici.

Čtěte také:  Poslední kvalifikace. Dvojkolo Zimního jezdeckého poháru v Tlumačově

Kdo situaci hodně zdramatizoval, byl Aleš Opatrný. Ten si čistou jízdou stále držel naděje, že se mu podaří to, co by většina lidí považovala donedávna za nemožné – postoupit na poslední chvíli mezi elitní čtyři jezdce a absolvovat finále se střídáním koní. Základní předpoklad k tomu splnil tím, že bezchybný výsledek zopakoval. Musel však čekat, jak se povede jeho zbylému konkurentovi Jiřímu Lužovi. Ten v sedle Ronalda-S sice udělal chybu na poslední překážce, ale ta již nezměnila nic na tom, že si připsal 16 bodů, jež jej katapultovaly na druhý řádek extraligové tabulky sdílený s Jiřím Skřivanem.

Aleš Opatrný a ZandiroAleš Opatrný a Zandiro

 

Podle konečného stavu po průběhu všech kvalifikací tak měli ve finále startovat Hana Pokorná, Jiří Luža, Jiří Skřivan a Jiří Hruška. Při závěrečném dekorování ovšem Jiří Luža oznámil, že po dohodě s majitelem koně se rozhodl do finále nenastoupit, čímž uvolnil pozici Alešovi Opatrnému. „I když jsem měl v posledních dvou kolech Skokového poháru hodně sportovního štěstí, nakonec musím za místo ve finále poděkovat Jirkovi Lužovi. Každopádně jsem přesvědčen, že diváci viděli napínavou sportovní podívanou a nejinak tomu snad bude i v neděli,“ reagoval Aleš Opatrný.
Vzápětí následovala Jiřího Lužu se stejným rozhodnutím i Hana Pokorná. „Mám za sebou úžasnou sezonu s úžasným koněm. Moc děkuji všem za velkou podporu, ale do finále nakonec nenastoupím,“ uvedla Hana Pokorná. „Je to můj jediný kůň do těžkých soutěží, a jelikož máme v plánu účast ještě na podzimních halových závodech, nechci s ním tuto netradiční soutěž podstoupit,“ později blíže zdůvodnila.  Čtvrtým finalistou se tak díky tomu stal Martin Matějka, jehož osobitý styl ježdění se jistě stane pro diváky kořením v závěrečném menu 11. ročníku Skokového poháru České pojišťovny.

Čtěte také:  Skvělá zpráva pro jezdecký sport: Česko uspořádá v roce 2021 ME dětí, juniorů a mladých jezdců ve skocích

Ve stínu těchto zvratů tak trochu zůstala skutečnost, že nejúspěšnější jezdkyní Velké ceny Hořovic i celých závodů se stala Barbora Tomanová. S Careful Franz Josefem dokázala stejně jako Aleš Opatrný dokončit obě části vrcholné soutěže bez penalizace, ale v lepším čase. „Účast v Hořovicích jsem si opravdu užila a mám radost z toho, že se mi i mým koním dařilo. Určitě nelituji toho, že jsem letos dala přednost především zahraničním startům před sbíráním bodů do poháru. Předpokládám, že by tomu nemělo být v příštím roce jinak a veškerou přípravu budeme směřovat k mistrovství Evropy. V následujících dnech se však budu soustředit v první řadě na studia, jelikož mi začíná zimní semestr,“ konstatovala Barbora Tomanová. Kompletní výsledky všech soutěží najdete na www.skokovypohar.cz.

Předchozí: Sváteční Karlovarskou dvojnásobnou míli vyhrála klisna Winsome Honey
Následující: Splašení koně poničili auta
x

Mohlo by vás zajímat

Pomůžete pojmenovat starokladrubskou klisničku?

Národní hřebčín Kladruby nad Labem vyzývá své příznivce, aby se zapojilo do výběru jména klisničce, která se letos narodila v Kladrubech. „Vyberte společně s námi jméno klisničce narozené 1. března 2019 v Kladrubech nad Labem. Starokladrubská bělka 386 Eloise ji přivedla na svět jako své druhorozené hříbě. Otcem je Rudolfo Curiosa ...