Home > Zpravodajství > domácí sport > Velká cena pro Tomanovou, vstupenka do finále pro Opatrného

Velká cena pro Tomanovou, vstupenka do finále pro Opatrného

Velká cena Hořovic přinesla podle očekávání řadu zvratů, radostných chvil i zklamání. Snad ještě nikdy totiž nebyl stav žebříčku Skokového poháru České pojišťovny natolik vyrovnaný, aby před poslední kvalifikací mohla alespoň teoreticky kalkulovat s možným postupem do finále celá desítka jezdců.

Barbora Tomanová Careful Franz JosefBarbora Tomanová Careful Franz Josef

 

Vrcholný kvalifikační závod by výjimečný i tím, že do soutěže na stupni T* (150 cm) nastoupilo rekordních 64 dvojic. Bylo tak jasné, že důležité bodované pozice mohou obsadit jezdci, kterým o finálovou účast již nejde a bodová skóre jejich soupeřů by pak zůstala ochuzená. Svoji skvělou formu např. potvrdila bezchybným výkonem hned první startující Barbora Tomanová s Careful Franz Josefem, jež se stejným koněm v jedné z přípravných soutěží na středně těžké úrovni zvítězila a v druhé skončila třetí. Skvěle se vedlo na základním parkuru i Lucii Polákové, Michale Roubalové či Zdeňkovi Žílovi.

Naopak velmi smutný byl Jan Studnička, jehož tři chyby s Datasys Duelem připravily nejen o postup do závěrečné části soutěže, ale rovnou i o velké finále. S jistotou totiž věděl, že tentokrát nebude bodovat a pouhým výkonem ze základního kola se před něj dostali Jiří Luža s Martinem Matějkou. Dalším, kdo se smířil se skutečností, že na něj žádný z bodů nezůstane, byl Jiří Skřivan. Ten se ale na rozdíl od Studničky nemusel již o startovní pozici ve velkém finále obávat, jelikož mezi nejlepší patnáctkou chyběli ještě další dva jeho soupeři, kteří jej mohli v případě výraznějšího úspěchu z TOP čtyřky vyšachovat – byli to Jiří Hruška a Martin Matějka. Oba totiž se svými koňmi jednou chybovali, přičemž jim pomalejší čas na postup nestačil. Přesto mohl být v klidu i Jiří Hruška, jemuž nově nabytých 10 bodů postačovalo na nedělní finále. V druhé části sobotní kvalifikace se tak vlastně již bojovalo jen o jedinou postupovou pozici.

Čtěte také:  Historický moment pro jezdecký sport! Účast na OK v Tokiu má jasnou český skokový tým

Kdo situaci hodně zdramatizoval, byl Aleš Opatrný. Ten si čistou jízdou stále držel naděje, že se mu podaří to, co by většina lidí považovala donedávna za nemožné – postoupit na poslední chvíli mezi elitní čtyři jezdce a absolvovat finále se střídáním koní. Základní předpoklad k tomu splnil tím, že bezchybný výsledek zopakoval. Musel však čekat, jak se povede jeho zbylému konkurentovi Jiřímu Lužovi. Ten v sedle Ronalda-S sice udělal chybu na poslední překážce, ale ta již nezměnila nic na tom, že si připsal 16 bodů, jež jej katapultovaly na druhý řádek extraligové tabulky sdílený s Jiřím Skřivanem.

Aleš Opatrný a ZandiroAleš Opatrný a Zandiro

 

Podle konečného stavu po průběhu všech kvalifikací tak měli ve finále startovat Hana Pokorná, Jiří Luža, Jiří Skřivan a Jiří Hruška. Při závěrečném dekorování ovšem Jiří Luža oznámil, že po dohodě s majitelem koně se rozhodl do finále nenastoupit, čímž uvolnil pozici Alešovi Opatrnému. „I když jsem měl v posledních dvou kolech Skokového poháru hodně sportovního štěstí, nakonec musím za místo ve finále poděkovat Jirkovi Lužovi. Každopádně jsem přesvědčen, že diváci viděli napínavou sportovní podívanou a nejinak tomu snad bude i v neděli,“ reagoval Aleš Opatrný.
Vzápětí následovala Jiřího Lužu se stejným rozhodnutím i Hana Pokorná. „Mám za sebou úžasnou sezonu s úžasným koněm. Moc děkuji všem za velkou podporu, ale do finále nakonec nenastoupím,“ uvedla Hana Pokorná. „Je to můj jediný kůň do těžkých soutěží, a jelikož máme v plánu účast ještě na podzimních halových závodech, nechci s ním tuto netradiční soutěž podstoupit,“ později blíže zdůvodnila.  Čtvrtým finalistou se tak díky tomu stal Martin Matějka, jehož osobitý styl ježdění se jistě stane pro diváky kořením v závěrečném menu 11. ročníku Skokového poháru České pojišťovny.

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

Ve stínu těchto zvratů tak trochu zůstala skutečnost, že nejúspěšnější jezdkyní Velké ceny Hořovic i celých závodů se stala Barbora Tomanová. S Careful Franz Josefem dokázala stejně jako Aleš Opatrný dokončit obě části vrcholné soutěže bez penalizace, ale v lepším čase. „Účast v Hořovicích jsem si opravdu užila a mám radost z toho, že se mi i mým koním dařilo. Určitě nelituji toho, že jsem letos dala přednost především zahraničním startům před sbíráním bodů do poháru. Předpokládám, že by tomu nemělo být v příštím roce jinak a veškerou přípravu budeme směřovat k mistrovství Evropy. V následujících dnech se však budu soustředit v první řadě na studia, jelikož mi začíná zimní semestr,“ konstatovala Barbora Tomanová. Kompletní výsledky všech soutěží najdete na www.skokovypohar.cz.

Předchozí: Sváteční Karlovarskou dvojnásobnou míli vyhrála klisna Winsome Honey
Následující: Splašení koně poničili auta
x

Mohlo by vás zajímat

V Napajedlech se radují z prvního letošního hříběte

16.ledna 2020 ve 20.20 hod. se narodilo první hříbě roku 2020 v Hřebčíně Napajedla. Matkou hříběte je šampiónka mílařů a Kůň roku 2016 DALLY HIT (Ad Valorem), která patří ke špičce napajedelského chovného stáda. Otcem hřebečka je prověřený plemenný hřebec EGERTON (Groom Dancer), který je velmi úspěšným otcem rovinových i překážkových koní. V roce ...