Chci zde mít svou reklamu
Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > Velká pardubická: Den D se nezadržitelně blíží

Velká pardubická: Den D se nezadržitelně blíží

Areál pardubického závodiště se připravuje na dvoudenní dostihový festival. Během víkendu odstartuje patnáctka dostihů, jejichž vrcholem samozřejmě bude 126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou. Dostihová dráha je na velký svátek připravena, stejně jako celý areál závodiště. Sobotní mítink startuje v pravé poledne, nedělní dostihový svátek otevře o hodinu dříve slavnostní zahajovací ceremoniál.

Na start 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se postaví patnáct koní a jezdců. Letošní ročník ale nebude jen o skvělých výkonech, ale také o plnění snů. Diváci budou moci sledovat pokračování příběhu Nikase a Marka Stromského, nebo třeba plnění snu trenérky Martiny Růžičkové, která do dostihu posílá jednoho z největších favoritů Charme Looka. To vše za podpory generálního partnera dostihu České pojišťovny. „Velká pardubická se za léta své existence právem stala národním klenotem a místem setkávání mnoha lidí nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. My jsme naše jméno se slavným závodem poprvé spojili v roce 1991 a od roku 1995 je toto spojení již každoroční,“ připomíná předseda představenstva České pojišťovny Marek Jankovič.  Stejně jako v předchozích třech letech se Velká pardubická poběží o pět milionů korun. V roce 1874, kdy se dostih konal poprvé, činila dotace osm tisíc zlatých. V závodu, na jehož startu bylo 14 koní, zvítězil hřebec Fantome s Georgem Sayersem.

Dnešní tiskové konference se zúčastnili také Martina Růžičková a Jaroslav Myška. Foto: Dostihový spolek a.s.

Dnešní tiskové konference se zúčastnili také Martina Růžičková a Jaroslav Myška. Foto: Dostihový spolek a.s.

Do letošního ročníku Velké pardubické bylo přihlášeno 43 koní z České republiky, Slovenska, Francie a Velké Británie. Kvalifikační podmínky splnilo 30 tuzemských koní, včetně trojice Trezor, Hipo Jape a vítěze poslední kvalifikace Goscatera, kteří ale do Velké pardubické přihlášeni nebyli. O podobě startovní listiny pak rozhodoval především zdravotní stav a aktuální kondice koní. Konečných patnáct startovních čísel vylosoval herec Pavel Trávníček.

Čtěte také:  Šťastná startovní čísla losoval čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Václav Chaloupka

„Velká pardubická, která je součástí mezinárodního festivalu Crystal Cup, zcela určitě znovu nabídne napínavé okamžiky a úžasnou atmosféru, která se opakuje jen jednou do roka. Chtěl bych však pozornost obrátit i k dalším dostihům nedělního mítinku, které jsou neméně zajímavé. Historie zná jména koní, kteří kralovali například v Ceně Labe nebo Ceně Vltavy a dnes jsou jejich jména vytesána na tabuli vítězů Velké pardubické,“ říká předseda představenstva Dostihového spolku a.s. Richard Benýšek.

Velká pardubická každoročně do Pardubic láká desetitisíce fanoušků, i celou řadu významných hostů z České republiky a zahraničí. Závodiště navštíví členové vlády, delegace z partnerských měst a závodišť, lidé ze showbyznysu i členové šlechtických rodů. „Pro město Pardubice je čest, že nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy patří právě k němu. Jsme členem evropské sítě koňských měst EURO EQUUS a v duchu jejich stanov se snažíme tradice udržovat a prohlubovat. Stejně jako se snažíme zlepšovat prostředí pro diváky. Vloni jsme připravili naučnou stezku Velké pardubické i s interaktivní hrou GEOFUN, letos přidáváme nový 3D model závodiště,“ prozrazuje náměstek primátora a člen představenstva Dostihového spolku Jan Řehounek.

Zahájení

Slavnostní zahajovací ceremoniál nedělního dostihového svátku začne v 11 hod. Zazní česká státní hymna v podání přední české mezzosopranistky Andrey Kalivodové a koním a jezdcům požehná populární lanškrounský farář Zbigniew Czendlik. První z nedělních osmi dostihů startuje v 11:30 hod., samotná Velká pardubická odstartuje v 16:40 hod.

Čtěte také:  Sobotní předkrm s kvalitní společností

Vstupenky na Velkou pardubickou

Místa k sezení na tribunách jsou na neděli již vyprodána. Závodiště ale do prodeje uvolnilo další vstupenky na stání, které lze za určitých podmínek koupit i s padesátiprocentní slevou. Stačí při nákupu vstupenky na pokladně předložit jízdenku Českých drah s cílovou stanicí Pardubice. Sleva se nevztahuje na vstupenky zakoupené v předprodeji. Základní cena vstupného na stání je 190 korun, děti do 140 cm výšky mají vstup zdarma.

Doprava a parkování

K dopravě na dostihové závodiště lze využít spojů Českých drah a posilových spojů městské hromadné dopravy. Pro placené parkování osobních vozidel jsou připraveny tři parkovací plochy, z toho dvě na přilehlém letišti. Kapacita těchto dvou ploch je až 1300 míst. Z letiště na závodiště diváky dopraví kyvadlová doprava. Třetí možností je uzavřená komunikace I/37 od křižovatky u závodiště směrem na Dražkovice. Pro pěší budou od železničního nádraží kvůli stavebním pracím u Parama vytyčeny tzv. obchozí trasy. Řidičům na trase Hradec Králové – Chrudim a Hradec Králové – Přelouč je doporučováno sjet z komunikace I/37 směrem k nádraží a pokračovat přes místní části Dukla a Jesničánky.

Sobotní předehra

Sobotní předehra Velké pardubické je už druhým rokem překážkovým mítinkem, do jehož programu pořadatelé zařadili čtyři dostihy přes proutěné překážky, dvě klasické steeplechase a jeden rovinový dostih. Stříbrná trofej, Zlatá spona tříletých nebo Křišťálový pohár dříve bývaly součástí nedělního programu. První dostih startuje už v pravé poledne. Základní vstupné stojí 90 korun, za předložení jízdenky Českých drah je opět možné získat 50% slevu. Děti mají vstup zdarma.

Čtěte také:  Cena zimní královny uzavře karlovarskou dostihovou sezónu

Doprovodné akce

„Rádi bychom naše město naladili do dostihové „velkopardubické“ atmosféry po celý týden. Už od pondělí je například v pardubickém ATRIUM Paláci vystavena série dostihových fotografií legendy mezi sportovními fotografy Vladimíra Davida. Na čtvrtek pak připravujeme Kočárovou jízdu, které se zúčastní také císařovna Sissi a další osobnosti spojené s historií Velké pardubické,“ dodává ředitel Dostihového spolku a.s. Martin Korba. Průvod kočárů a koní vyjede ve čtvrtek 6. října v 15 hodin z dostihového závodiště a po trase po ulici Teplého, 17. listopadu a třídě Míru dorazí na Pernštýnské náměstí. Tam přibližně v 16 hodin začne krátký program. Kočárová jízda je součástí Podzimních městských slavností.

Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy Jaroslav Myška Martina Růžičková Pardubice Velká pardubická
Předchozí: Říjnové závody zakončily v Suché letošní sezonu
Následující: Vodní příkopy jsou zas o něco bezpečnější

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Zlatá spona pro Arkalona, Křišťálový pohár pro Azteka

Překážkový mítink předcházející „velkopardubickému“ mítinku má hned několik vrcholů. Pětadvacátý ročník slaví Zlatá spona tříletých, po třiadvacáté se běžel Křišťálový pohár. V prvním z těchto klání přes proutěné překážky zvítězil Arkalon, ve druhém někdejšího vítěze Derby Roches Crosse porazil Aztek. Vrcholem sobotního programu byl Křišťálový pohár města Pardubic pro čtyřleté a starší ...