Home > Zpravodajství > pozvánky > Velká ve znamení rekordů

Velká ve znamení rekordů

Letošní 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou může přinést hned několik zajímavých rekordů. A zdaleka se nejedná jen o úžasný výkon legendárního žokeje Josefa Váni. I když tento téměř šedesátiletý žokej bude pravděpodobně středem zájmu.

Ilustrační foto: Šárka BělohlavováIlustrační foto: Šárka Bělohlavová

 

Josef Váňa se letos pokusí o své deváté vítězství ve Velké pardubické. Podobný úspěch žádný z žokejů nezaznamenal. Vynikajících úspěchů však v minulosti dosáhli i Václav Chaloupka a Peter Gehm, kteří zvítězili čtyřikrát. Gehm dokonce jako jediný těchto čtyř vítězství dosáhl v řadě.
Váňa čtyř vítězství ze svých dosavadních osmi dosáhl v sedle ryzáka Železníka, který zvítězil v letech 1988, 1989, 1990 a 1992. Poslední vítězství vybojoval i přes střet s demonstranty, kteří tehdy vběhli do dráhy Velké pardubické. Letos od tohoto činu údajných ochránců přírody uplynulo 20 let.
Vyrovnat rekord Železníka letos může další Váňův kůň – Tiumen. Trojnásobný vítěz Velké pardubické by na startu 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou chybět neměl. Pokud by se mu podařilo znovu zvítězit, bylo by to čtvrté vítězství v řadě. Železník měl roční „přestávku“…

A je tu další kdyby. Kdyby anglický žokej Liam Treadwell, kterého diváci pravděpodobně uvidí v sedle Tiumenova synovce Trezora, dokázal zvítězil, byl by teprve druhým žokejem v historii, který zvítězil jak ve Velké pardubické, tak ve Velké národní v Liverpoolu. Tam Treadwell triumfoval v roce 2009 s devítiletým Mon Momem v neuvěřitelném kurzu 100:1. Jediným mužem, který obou vítězství doposud dosáhl, byl George Williamson, který Velkou pardubickou vyhrál v roce 1890 s koněm Alphabet.

Úspěch jediné ženy vítězky, Laty Brandisové, letos zřejmě překonán nebude. Na startovní listině 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se totiž s největší pravděpodobností jméno ženy – jezdkyně neobjeví. Jména trenérek ale ano. Hana Kabelková je trenérkou favorizovaného Trezora. Pokud by se mu podařilo přetrhnout šňůru vítězství Tiuemena, stala by se jeho trenérka teprve druhou ženou v historii, která dokázala svého svěřence připravit na titul šampiona Velké pardubické. První a dosud jedinou takovou ženou je Lenka Horáková, jejíž Peruán vítězil v letech 1998, 199 a 2000, a Horáková se tak stala nejúspěšnější československou trenérkou.

A konečně další dáma – dvanáctiletá bělka Sixteen, vítězka z let 2007 s žokejem Dušanem Andrésem a v 2008 s žokejem Josefem Bartošem. Díky svému druhému vítězství stále drží rekord tratě v čase 8:58,99 min. Dokáže se jí někdo vyrovnat? Sixteen se kvalifikovala i letos a ve startovním poli je zdaleka nejstarší.

pozvánka

 

Předchozí: Voltiž zná své mistry ČR 2012
Následující: Výstava jako pozvánka
x

Mohlo by vás zajímat

Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

Vrcholem Zimního jezdeckého poháru ČJF, který startuje již začátkem února, bude tradičně Jezdecký festival. Program březnového finále v Královicích u Slaného prošel řadou změn. Nově se začne v pátek drezurou a voltiží. Skákat se bude všechny tři dny. Časový harmonogram Jezdeckého festivalu 2020 v Královicích u Slaného prošel optimalizací a ...