Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > pozvánky > Velká ve znamení rekordů

Velká ve znamení rekordů

Letošní 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou může přinést hned několik zajímavých rekordů. A zdaleka se nejedná jen o úžasný výkon legendárního žokeje Josefa Váni. I když tento téměř šedesátiletý žokej bude pravděpodobně středem zájmu.

Ilustrační foto: Šárka BělohlavováIlustrační foto: Šárka Bělohlavová

 

Josef Váňa se letos pokusí o své deváté vítězství ve Velké pardubické. Podobný úspěch žádný z žokejů nezaznamenal. Vynikajících úspěchů však v minulosti dosáhli i Václav Chaloupka a Peter Gehm, kteří zvítězili čtyřikrát. Gehm dokonce jako jediný těchto čtyř vítězství dosáhl v řadě.
Váňa čtyř vítězství ze svých dosavadních osmi dosáhl v sedle ryzáka Železníka, který zvítězil v letech 1988, 1989, 1990 a 1992. Poslední vítězství vybojoval i přes střet s demonstranty, kteří tehdy vběhli do dráhy Velké pardubické. Letos od tohoto činu údajných ochránců přírody uplynulo 20 let.
Vyrovnat rekord Železníka letos může další Váňův kůň – Tiumen. Trojnásobný vítěz Velké pardubické by na startu 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou chybět neměl. Pokud by se mu podařilo znovu zvítězit, bylo by to čtvrté vítězství v řadě. Železník měl roční „přestávku“…

A je tu další kdyby. Kdyby anglický žokej Liam Treadwell, kterého diváci pravděpodobně uvidí v sedle Tiumenova synovce Trezora, dokázal zvítězil, byl by teprve druhým žokejem v historii, který zvítězil jak ve Velké pardubické, tak ve Velké národní v Liverpoolu. Tam Treadwell triumfoval v roce 2009 s devítiletým Mon Momem v neuvěřitelném kurzu 100:1. Jediným mužem, který obou vítězství doposud dosáhl, byl George Williamson, který Velkou pardubickou vyhrál v roce 1890 s koněm Alphabet.

Čtěte také:  Na startu první kvalifikace se objeví i dvojice vítězů Velké pardubické

Úspěch jediné ženy vítězky, Laty Brandisové, letos zřejmě překonán nebude. Na startovní listině 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se totiž s největší pravděpodobností jméno ženy – jezdkyně neobjeví. Jména trenérek ale ano. Hana Kabelková je trenérkou favorizovaného Trezora. Pokud by se mu podařilo přetrhnout šňůru vítězství Tiuemena, stala by se jeho trenérka teprve druhou ženou v historii, která dokázala svého svěřence připravit na titul šampiona Velké pardubické. První a dosud jedinou takovou ženou je Lenka Horáková, jejíž Peruán vítězil v letech 1998, 199 a 2000, a Horáková se tak stala nejúspěšnější československou trenérkou.

A konečně další dáma – dvanáctiletá bělka Sixteen, vítězka z let 2007 s žokejem Dušanem Andrésem a v 2008 s žokejem Josefem Bartošem. Díky svému druhému vítězství stále drží rekord tratě v čase 8:58,99 min. Dokáže se jí někdo vyrovnat? Sixteen se kvalifikovala i letos a ve startovním poli je zdaleka nejstarší.

pozvánka

 

Předchozí: Voltiž zná své mistry ČR 2012
Následující: Výstava jako pozvánka
x

Mohlo by vás zajímat

Nové parkoviště na pardubickém závodišti bude hotové do léta

Na dostihovém závodišti začala dlouho očekávána rekonstrukce parkovacích ploch. Pro návštěvníky sobotní kvalifikace to sice přinese nutné změny v režimu parkování, výsledek ale bude stát za to. Zpevněná parkovací plocha vzniká hned za branou dostihového závodiště. Současné parkovací plochy dočasně obsadily stavební stroje a tak pořadatel dostihů – Dostihový spolek připravil ...