Home > Zpravodajství > domácí sport > Velkou cenu Frenštátu 2014 získal Marek Klus

Velkou cenu Frenštátu 2014 získal Marek Klus

Pro své první vítězství v rámci Velké ceny při Českém skokovém poháru si dojel v neděli 27. července Marek Klus. V sedle Al Cambera Eurobit předvedl jako jeden ze dvou jezdců v hlavní soutěži třídenních závodů – Velké ceně Frenštátu pod Radhoštěm – bezchybné základní kolo i finále.

Marek Klus v sedle Al Cambera Eurobit. Foto: Kateřina Návojová

Marek Klus v sedle Al Cambera Eurobit. Foto: Kateřina Návojová

„Konečně se to podařilo. Jsem moc šťastný. Do posledního skoku jsem tomu nevěřil, že mě Jiří Hruška neporazí. Sice jsem po celou dobu parkuru myslel také na čas, ale ztratil jsem pár cenných desetin při nájezdu na poslední skok. Tak moc jsem chtěl přijít ke skoku dobře, až jsem přejel ideální linii. Ale vyšlo to,“ zhodnotil šťastně Marek Klus po své první výhře v pohárové Velké ceně – navíc ta nesla sponzorské přízvisko Eurobit, stejně jako u vítězného koně.  „Bál jsem se, že to dopadne jako včera a zase skončím druhý,“ doplnil. Právě včera ho totiž poslední startující – Jiří Hruška a Carethago Z – připravili o vítězství v nejvyšší sobotní soutěži stupně ST* (135 cm). Podobný průběh měla i Velká cena. Jako první dokončil bezchybně základní kolo i finále pro deset nejlepších Jiří Malý a Carigo Z. Následně se totéž podařilo i Marku Klusovi, a to v lepším čase. Poslední startující byl opět Jiří Hruška a Carethago Z. Nejen, že to vypadalo na vítěznou jízdu, ale také by tím prolomil smůlu sobotních vítězů. Téměř vždy se jim totiž nedaří dosáhnout na nejvyšší příčku i v neděli. Po rychlejší jízdě plné několika zkrácení, především do dvojskoku, si Jiří Hruška nesl do poslední překážky náskok několika vteřin. Na lepší čas sice dosáhli, ale chyba je připravila o vítězství a zařadila na čtvrté místo. Rychlejší s jednou chybou byl Marek Hentšel a Sauron Fitmin. „V tom finále to byl jiný kůň, šel výborně,“ zhodnotil jezdec svého koně.

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

Zprvu se zdálo, že stavitel Robert Smékal podcenil jezdce a připravil jim příliš lehký parkur. První čtveřice startujících totiž nechybovala. Autora parkuru to však nechalo v klidu, a jak sám řekl: „Ti nejlepší mají v soutěži dva koně, toho lepšího jako první. Aby brali body. To ještě nic neznamená.“ A měl pravdu, nikdo jiný již do cíle bez trestných bodů základní kolo nedokončil. „Parkur mi přišel postavený velmi dobře, odpovídal úrovni jezdců, která se sem sjela,“ zhodnotil po soutěži vítěz.

Jako jedna z mála cen měla ta frenštátská před vrcholem závodů ještě vloženou soutěž nazvanou „Kůň a motokára“. Díky tomu panovala v areálu příjemná atmosféra již před Velkou cenou. S nedělí jsou však tradičně spjatá ještě další dvě dílčí finále. V Czech Junior Cupu se stejně jako ve Velké ceně radoval první jezdec na startu. V tomto případě to byla juniorka v mladší kategorii do 15 let – Vanda Tmějová s Žane Mag Centrum. V rozeskakování nastavila laťku tak vysoko, že nikdo nedokázal zajet rychleji a přitom nechybovat. Vítěz vzešel z rozeskakování i v Equiservis Amateur Tour (parkur ZL). Výhrou si Dana Pinkavová a Lassy 2 zajistila opět vedení v žebříčku celoročního seriálu. „Skákalo se mi zde dobře a výhra mě moc těší. Šla jsem pouze dva parkury a oba čistě. Za týden jedu s Lassy do Zduchovic,“ prozradila Dana Pinkavová.

Právě ve Zduchovicích se totiž již od čtvrtka koná další Velká cena. Ve dnech 31. července až 3. srpna změří síly jezdci v rámci šestého kola Českého skokového poháru ve středočeských Zduchovicích. Záznam Velké ceny Frenštátu odvysílá Česká televize na programu ČT Sport v pondělí 4. srpna od 17.00 hodin a posléze ještě v úterý od 8.50 hodin. Pořad bude ke zhlédnutí i prostřednictvím internetového vysílání ČT. Pro aktuální informace sledujte webové stránky www.ceskyskkovypohar.cz.

Český skokový pohár Czech Junior Cup Equiservis Amateur Tour Frenštát pod Radhoštěm
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Fabrizio Sigismondi potřetí v řadě drezurním mistrem ČR
Následující: Nejkrásnější kůň: Posledním vítězem je 1346 Esprit Royal

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

ČSP nově zamíří do Chuchle Areny Praha. Finále proběhne v Hořovicích

Asociace Český skokový pohár schválila termínovou listinu 19. ročníku domácí parkurové extraligy v sezoně 2020. První kolo budou hostit Martinice, finále se po dvou letech vrátí do Hořovic. Novým pořadatelem se stane Chuchle Arena Praha. Seriál Český skokový pohár, který je právem označován za domácí parkurovou extraligu, proběhne v roce ...