Home > Zpravodajství > domácí sport > Velkou cenu Zduchovic získal Opatrný se Zandirem

Velkou cenu Zduchovic získal Opatrný se Zandirem

Šestá Velká cena Českého skokového poháru 2014 ve Zduchovicích byla v neděli 3. srpna velmi napínavá. Nakonec si pro vítězství dojela poslední postoupivší dvojice do finále – Aleš Opatrný se Zandirem. Ti si tak zopakovali prvenství z letošní úvodní martinické ceny.

Zandiro a Aleš Opatrný. Foto: Kateřina Návojová

Zandiro a Aleš Opatrný. Foto: Kateřina Návojová

Svým výkonem vítěz Aleš Opatrný dokázal, že chyba ze základního kola nemusí vůbec nic znamenat. Jako první startující ve finále předvedl precizní a hlavně velmi rychlou jízdu. Po ní již jen očekával, jak na jeho výsledek odpoví soupeři – především šestice bezchybných ze základního kola. Chyby na konto soupeřů však přibývaly a nakonec se žádnému nepodařilo dokončit finále bez shození. Nejblíže k bezchybnému výkonu měla Adéla Půlpánová a také Aleš Opatrný v sedle svého dalšího koně, s nímž byl navíc nahlášen pro bodování do extraligového žebříčku Českého skokového poháru.

Účastnice letošního mistrovství Evropy juniorů Adéla Půlpánová předváděla s Datasys Duelem stejně jako na evropském šampionátu skvělé výkony a po bezchybném základním kole se blížila i do cíle finále s nulou na kontě. Na posledním skoku, což byl triplbar, však přišla neočekávaná chyba na nejnižší bariéře, což se stává velmi jen velmi zřídka. To nakonec dvojici posunulo z vedoucí pozice na konečné čtvrté místo. O pouhých pět setin vteřiny dojela pomaleji než třetí Aleš Opatrný s Acovarem.

Aleš Opatrný měl jako jediný jezdec ve finále dva koně. S Acovarem nastupoval jako poslední a věděl, že bezchybný výsledek mu zajistí vítězství, ale především také plný zisk bodů do seriálového žebříčku. Jako většina však chyboval na druhém skoku finálového kurzu – na oxeru s logem Kentaur. Stejně jako u dalších čtyř dvojic tak dosáhl 4 trestných bodů a rozhodoval pouze čas finále. Ten měl nakonec o něco horší než Jan Studnička a Datasys Artani, a tak získal s Acovarem třetí místo. „Základní kolo nebylo moc veliké, spíše technické. Ve finále to pak bylo i o čase a risku kratších nájezdů. Druhá překážka byla nejvyšší z celého kurzu, proto tam asi přišlo tolik chyb. Hned z úvodu koně ten vyšší skok překvapil,“ okomentoval vítěz. Aleš Opatrný přijel do Zduchovic až na nedělní vrchol a pojal svůj start ve Velké ceně jako trénink před CSIO v Bratislavě, kde bude za necelý týden jako jeden z čtveřice Čechů bojovat v Poháru národů. Do něj odstartuje právě s Acovarem, pro něhož to bude premiéra v takto náročné soutěži.

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

V žebříčku Českého skokového poháru se na předních místech nic nezměnilo a shodně s 35 body jsou ve vedení Jiří Skřivan, Denisa Bittnerová a Jiří Hruška. Výrazně si však pomohl Aleš Opatrný a poskočil do nejlepší čtyřky.

Finálové neděle byla tradičně ve znamení dalších dvou finále. V Czech Junior Cupu, který se koná s finanční podporou České jezdecké federace, se z prvenství radovala mělnická dvojice Denisa Vegrichtová a Violett. Nastupovaly do rozeskakování jako poslední a stačilo jim dokončit bezchybně, což se jim také podařilo. „Jsem moc nadšená, Violett šla poprvé takto vysokou soutěž. O to větší z ní mám radost,“ prohodila šťastná vítězka.

Finále Equiservis Amateur Tour se nejvíce vydařilo Karolíně Javorské s klisnou Singapore. V rozeskakování pěti dvojic ujela svým soupeřům o více jak tři vteřiny a díky bezchybnému výkonu si dojela pro letos druhé vítězství. „Ona je rychlá a nechce udělat chybu, v soutěžích na čas je většinou mezi nejlepšími,“ okomentovala momentálně druhá jezdkyně v celoročním bodování.

Po historicky první Velké ceně ve Zduchovicích se Český skokový pohár přesune o čtrnáct dní později, konkrétně ve dnech 14. – 17. srpna, do Ptýrova u Mnichova Hradiště. Tam se uskuteční letos sedmé kolo extraligového seriálu a bude zvláštní svojí noční Velkou cenou. Ta se uskuteční již v sobotu večer. O týden dříve bude stejný areál hostit mistrovství České republiky dětí a juniorů v parkurovém skákání. V době, kdy tento republikový šampionát bude vrcholit – tj. v neděli 10. srpna odpoledne, bude možné zhlédnout záznam Velké ceny Zduchovic, který odvysílá Česká televize na programu ČT Spor. 45minutový sestřih začne přesně v 15.00 hodin. Pro další aktuální informace sledujte webové stránky www.ceskyskokovypohar.cz.

Aleš Opatrný Český skokový pohár Czech Junior Cup Equiservis Amateur Tour Zduchovice
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Cena města i Velká cena BBAG v režii bratří Koplíků
Následující: Na Mistrovství České republiky spřežení se o vítězství bojovalo až do konce

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

ČSP nově zamíří do Chuchle Areny Praha. Finále proběhne v Hořovicích

Asociace Český skokový pohár schválila termínovou listinu 19. ročníku domácí parkurové extraligy v sezoně 2020. První kolo budou hostit Martinice, finále se po dvou letech vrátí do Hořovic. Novým pořadatelem se stane Chuchle Arena Praha. Seriál Český skokový pohár, který je právem označován za domácí parkurovou extraligu, proběhne v roce ...