Home > Zpravodajství > domácí sport > Velkou cenu Zduchovic získal Opatrný se Zandirem

Velkou cenu Zduchovic získal Opatrný se Zandirem

Šestá Velká cena Českého skokového poháru 2014 ve Zduchovicích byla v neděli 3. srpna velmi napínavá. Nakonec si pro vítězství dojela poslední postoupivší dvojice do finále – Aleš Opatrný se Zandirem. Ti si tak zopakovali prvenství z letošní úvodní martinické ceny.

Zandiro a Aleš Opatrný. Foto: Kateřina Návojová

Zandiro a Aleš Opatrný. Foto: Kateřina Návojová

Svým výkonem vítěz Aleš Opatrný dokázal, že chyba ze základního kola nemusí vůbec nic znamenat. Jako první startující ve finále předvedl precizní a hlavně velmi rychlou jízdu. Po ní již jen očekával, jak na jeho výsledek odpoví soupeři – především šestice bezchybných ze základního kola. Chyby na konto soupeřů však přibývaly a nakonec se žádnému nepodařilo dokončit finále bez shození. Nejblíže k bezchybnému výkonu měla Adéla Půlpánová a také Aleš Opatrný v sedle svého dalšího koně, s nímž byl navíc nahlášen pro bodování do extraligového žebříčku Českého skokového poháru.

Účastnice letošního mistrovství Evropy juniorů Adéla Půlpánová předváděla s Datasys Duelem stejně jako na evropském šampionátu skvělé výkony a po bezchybném základním kole se blížila i do cíle finále s nulou na kontě. Na posledním skoku, což byl triplbar, však přišla neočekávaná chyba na nejnižší bariéře, což se stává velmi jen velmi zřídka. To nakonec dvojici posunulo z vedoucí pozice na konečné čtvrté místo. O pouhých pět setin vteřiny dojela pomaleji než třetí Aleš Opatrný s Acovarem.

Aleš Opatrný měl jako jediný jezdec ve finále dva koně. S Acovarem nastupoval jako poslední a věděl, že bezchybný výsledek mu zajistí vítězství, ale především také plný zisk bodů do seriálového žebříčku. Jako většina však chyboval na druhém skoku finálového kurzu – na oxeru s logem Kentaur. Stejně jako u dalších čtyř dvojic tak dosáhl 4 trestných bodů a rozhodoval pouze čas finále. Ten měl nakonec o něco horší než Jan Studnička a Datasys Artani, a tak získal s Acovarem třetí místo. „Základní kolo nebylo moc veliké, spíše technické. Ve finále to pak bylo i o čase a risku kratších nájezdů. Druhá překážka byla nejvyšší z celého kurzu, proto tam asi přišlo tolik chyb. Hned z úvodu koně ten vyšší skok překvapil,“ okomentoval vítěz. Aleš Opatrný přijel do Zduchovic až na nedělní vrchol a pojal svůj start ve Velké ceně jako trénink před CSIO v Bratislavě, kde bude za necelý týden jako jeden z čtveřice Čechů bojovat v Poháru národů. Do něj odstartuje právě s Acovarem, pro něhož to bude premiéra v takto náročné soutěži.

Čtěte také:  Do Velké pardubické dohlášeno trio koní

V žebříčku Českého skokového poháru se na předních místech nic nezměnilo a shodně s 35 body jsou ve vedení Jiří Skřivan, Denisa Bittnerová a Jiří Hruška. Výrazně si však pomohl Aleš Opatrný a poskočil do nejlepší čtyřky.

Finálové neděle byla tradičně ve znamení dalších dvou finále. V Czech Junior Cupu, který se koná s finanční podporou České jezdecké federace, se z prvenství radovala mělnická dvojice Denisa Vegrichtová a Violett. Nastupovaly do rozeskakování jako poslední a stačilo jim dokončit bezchybně, což se jim také podařilo. „Jsem moc nadšená, Violett šla poprvé takto vysokou soutěž. O to větší z ní mám radost,“ prohodila šťastná vítězka.

Finále Equiservis Amateur Tour se nejvíce vydařilo Karolíně Javorské s klisnou Singapore. V rozeskakování pěti dvojic ujela svým soupeřům o více jak tři vteřiny a díky bezchybnému výkonu si dojela pro letos druhé vítězství. „Ona je rychlá a nechce udělat chybu, v soutěžích na čas je většinou mezi nejlepšími,“ okomentovala momentálně druhá jezdkyně v celoročním bodování.

Po historicky první Velké ceně ve Zduchovicích se Český skokový pohár přesune o čtrnáct dní později, konkrétně ve dnech 14. – 17. srpna, do Ptýrova u Mnichova Hradiště. Tam se uskuteční letos sedmé kolo extraligového seriálu a bude zvláštní svojí noční Velkou cenou. Ta se uskuteční již v sobotu večer. O týden dříve bude stejný areál hostit mistrovství České republiky dětí a juniorů v parkurovém skákání. V době, kdy tento republikový šampionát bude vrcholit – tj. v neděli 10. srpna odpoledne, bude možné zhlédnout záznam Velké ceny Zduchovic, který odvysílá Česká televize na programu ČT Spor. 45minutový sestřih začne přesně v 15.00 hodin. Pro další aktuální informace sledujte webové stránky www.ceskyskokovypohar.cz.

Aleš Opatrný Český skokový pohár Czech Junior Cup Equiservis Amateur Tour Zduchovice
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Cena města i Velká cena BBAG v režii bratří Koplíků
Následující: Na Mistrovství České republiky spřežení se o vítězství bojovalo až do konce

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Rudolf Doležal se stal potřetí vítězem Českého skokového poháru

Finále 18. ročníku Českého skokového poháru v Martinicích na Příbramsku vyhrál potřetí ve své kariéře Rudolf Doležal, který ani s jedním ze čtyř koní nechyboval. Jediná žena na startu – Lucie Strnadlová skončila druhá s osmi trestnými body. Rudolf Doležal potvrdil, že mu model finále Českého skokového poháru se střídáním ...