Home > Zpravodajství > domácí sport > VI. den metropolitní sezóny: Mystic Swing se vrátil na trůn

VI. den metropolitní sezóny: Mystic Swing se vrátil na trůn

Vrcholem druhé květnové neděle v CONSEQ PARKU Praha Velká Chuchle byla Velká jarní cena Holdingu Rabbit CZ na 1600 metrů. Druhý klasický test roku a první díl  Klasické trojkoruny s celkovou dotací jeden milión korun byl zároveň nejbohatším středoevropským dostihem jarní části sezóny a uskutečnil se pod záštitou ministra zemědělství ČR Petra Bendla.

ilustrační foto

Mystic Swing se vrátil na trůn
Mystic SwingMystic SwingV poli dvanácti tříletých hřebců a valachů byl favoritem vítěz přípravného Memoriálu profesora Michala Hyacint, před startem věnovali sázející přízeň také místnímu novicovi, vítězi únorového francouzského debutu Glorious Eagle, a posunuli jej před dvojici stájových kolegů Betpak Dala a My Afantou. Nicméně po vynikajícím zrychlení v posledních dvou stech metrech se vítězem stal tmavý hnědák stáje Lokotrans Mystic Swing. Vloni nejvýše hodnocený dvouletý kůň se tak po nečekaném šestém místě z přípravného Memoriálu profesora Michala, po němž odstartoval s kurzem 10:1, vrátil na ročníkový trůn, jeho majitel Karel Jalový i trenér Eduard Kotáb vyhráli Velkou jarní cenu poprvé, žokej Milan Zatloukal už podruhé, dokázal totiž obhájit loňský triumf. Mystic Swing vyhrál v nejlepším čase za posledních šest ročníků dostihu 1:39,85, za rekordem Velké jarní ceny zaostal o dvě a půl sekundy.

Druhý o tři čtvrtiny délky finišoval sázejícími správně „odhalený“ Glorious Eagle (Westminster Race Horses, ž. Chaloupka), o krk za ním překvapil třetím místem Almond Magic (YOKO, ž. Koplík), předtím sedmý v Michalově memoriálu. Nejlepší pětici v dalším těsném sledu doplnili slovenský host Atack (EMOP, ž. Korečková) a Hyacint (DS Pegas, ž. Foret), dotované pozice ještě získali šestý Betpak Dala (Dr. Charvát, ž. Pattinson) a sedmý Green Valleys (Stáj Monika Agro P., ž. Šafář).

Kolymbia poprvé vyhrála
Druhým dostihem nejvyšší kategorie byla 1200m Cena Mikrop Čebín pro čtyřleté a starší koně o 140 tisíc korun. Roli mírné favoritky v ní za 1:12,90 splnila čtyřletá hnědka Kolymbia (Dr. Charvát, ž. Havlík), umístěná ve všech deseti dosavadních startech. Jako tříletá startovala i v dostizích přes dva kilometry a při premiéře na sprinterské trati si podle předpokladů připsala premiérový triumf kariéry. Po boji o délku a čtvrt zpět překvapil druhým místem stejně starý Kendy (Áďa a Emmča Friedmannovy, ž. Koplík), třetí finišovala druhá favoritka, šestiletá hnědka Merbela (Leram, ž. Zatloukal)

Další dění:
Jen týden po vytrvaleckém sezónním vstupu splnila v Ceně Mydlářky Benešov (IV. k., 1200 m) na krátké distanci roli favoritky ryzka Medula (Zeas Staré Hradiště) a jistým triumfem s asistencí žokeje Jana Ráji opustila skupinu nezvítězivších koní.
Cenu Jatek Český Brod (hdcp III. k., 1400 m) proměnil stylem start-cíl v jistý čtvrtý triumf z deseti pokusů čtyřletý tmavý hnědák Chuan Che (Clint-Racing) s žokejem Petrem Foretem.
Úplně shodným způsobem se pak prosadil v Ceně Renomie (II. k., 1800 m) i jeho stejně starý stájový kolega Dhoute, kterého trenér Török opět nasedlal Petru Foretovi, i on startoval podesáté, vyhrál v kariéře potřetí.
Cenu PRIMO – Josef Chejn (hdcp IV. k., 1600 m) překvapivě po boji opanoval během loňského roku šestkrát neúspěšný pětiletý valach Austin (Mareš-Tachlovice), který tím navázal na své dosud jediné vítězství z předminulé sezóny a přinesl i první trenérské vítězství Martinu Pišlovi, jenž byl zároveň jeho žokejem.
Premiérovou výhru si při druhém životním vystoupení připsal v Ceně DZS Struhařov (IV. k., 1800 m) tříletý valach Farditt (Equus Caroli) s žokejem Jaromírem Šafářem a úřadující rovinový žokej-šampión tak ukončil tři týdny trvající nevítězné období.

V plně obsazené závěrečné Ceně DUX – Josef Chejn (hdcp IV. k., 2210 m) pak první výhry kariéry dosáhla pětiletá hnědka Secretka (HIPIATER Tajmr) a první letošní vítězný zápis učinila její jezdkyně Natalie Arendsen.

Výsledky

dostihovy infoservis

Předchozí: Nejkrásnější kůň ČR 2012: Shetlandský hřebec na cestě do finále
Následující: Cena města Pardubice S* pro Lukáše Sojku

Tříhodinová záchrana se šťastným koncem

Pád koně do jámy byl na tísňovou linku HZS Středočeského kraje oznámen ve středu 20. června krátce před 17. hodinou. Událost se stala v chatové oblasti mezi obcemi Klínec a Měchenice v okrese Praha-západ, která není přístupná pro běžnou hasičskou techniku. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanic HZS Jílové a ...