Home > Zpravodajství > domácí sport > VII. den metropolitní sezóny: 13. Cena Nory Jeane

VII. den metropolitní sezóny: 13. Cena Nory Jeane

Na poslední květnovou neděli připadá termín sedmé kapitoly letošní metropolitní sezóny, jejímž vrcholem bude 13. Cena Nory Jeane (1600 m, 90 tis. Kč, start v 15.45 hodin), na startu s osmičkou tříletých a starších klisen. Celkem je na programu sedm dostihů plus soupeření poníků s dětskými jezdci, zařazené do celoročního seriálu české Pony ligy. Na startovních listinách je 60 koní a 18 jezdců, úvodní položka, jíž bude letošní premiérový dostih pro dvouleté koně, startuje ve 14 hodin, areál Conseq Parku bude otevřen od 12 hodin.

Dally Hit vs. Sapsiree?

DallyHit_HLAVADvěma nejvýraznějšími aspirantkami na triumf v hlavním dostihu jsou zkušené irské rodačky, obě trénované na chuchelském závodišti. Půjde o jejich šesté vzájemné měření sil, momentální bilance 3:2 hovoří pro pětiletou svěřenkyni Ivany Pejškové Dally Hit (stáj Hippolit Star Pejšková). Ta vykazuje stabilní výkonnost a obdivuhodnou distanční univerzálnost: předloni obsadila druhé místo v českém Oaks, čtvrtá finišovala v polském ekvivalentu (obojí na trati 2400 m), v říjnu předminulé sezóny nejprve vyhrála mílový Memoriál Harryho Petrlíka, aby o tři týdny nato získala čtvrtý honorář z ultravytrvalecké Ceny prezidenta (3200 m). V kvalitních výsledcích pokračovala i jako čtyřle tá a ani letos na jaře ze své úrovně nic neslevila: při sezónní premiéře na 2200m distanci podlehla jen o hlavu vítězi z Bratislavy a posléze jasnému triumfátorovi Memoriálu Vlastimila Smolíka Shaywanovi a před dvěma týdny v Mostě silným finišem získala jistý triumf naopak na trati 1400 metrů – nejkratší ve své kariéře. Jen výjimečně odejde z dostihu s prázdnou: z  dosavadních třiadvaceti startů tři vyhrála a v dalších šestnácti se umístila a na dotacích získala bezmála 450 tisíc Kč. Ceny Nory Jeane se zúčastnila i vloni, osm dní po šesté příčce ve Smolíkově memoriálu skončila i zde šestá – což byly za poslední tři sezóny jediné dva dostihy, v nichž neskončila mezi pěti nejlepšími. Šlo ale o pověstnou pravidlo potvrzující výjimku, před tím brala bronz ve Velké dubnové ceně a ve druhé části loňské sezóny si připsala hned pět dalších dotovaných umístění. V jejím sedle oproti poslednímu startu nedojde ke změně a stejně jako při severočeském vítězství ji povede žokej Jiří Palík.

Čtěte také:  Rada světové památky v Kladrubech nad Labem potvrdila plnění úkolů z centrály UNESCO

sapsireeDo sedla o rok starší Sapsiree (stáj Joly) byl, stejně jako ve čtyřech z posledních šesti vystoupení, angažován žokej Jiří Chaloupka, který tento dostih v minulosti již dvakrát ovládl. Svěřenka Tomáše Šatry je stálicí Ceny Nory Jeane, v roce 2013 ji vyhrála, předloni skončila druhá a v minulém ročníku třetí. Také ona má z věku tří let na kontě klasická umístění, rovněž druhé místo z českého Oaks, třetí příčky z Oaks na Slovensku a v Rakousku a čtvrtý honorář ze zdejší Jarní ceny klisen. Její parketou jsou dostihy od jedné míle do dvou kilometrů, z šestadvaceti startů vyhrála dva (kromě už jmenovaného triumfu ještě loňský 1800m Červnový pohár, také na domá cí dráze), celkem osmnáctkrát se umístila a vydělala přes 650 tisíc Kč.

Z další čtveřice starších účastnic by o honorovaná místa měly bojovat čtyřletá švýcarská rodačka Merella (stáj Stanislav Chudáček), svěřenkyně vedoucí ženy trenérského šampionátu Heleny Vocáskové bude mít v sedle lídra letošního žokejského žebříčku a druhého dvojnásobného vítěze Ceny Nory Jeane mezi jezdci Jana Ráju a po roční pauze se na dráhu vrátila solidním výkonem na scéně třetí kategorie, a stejně stará česká odchovankyně Step Star(Stáj VB-Váňa), kterou trenér Tomáš Váňa svěří, stejně jako při dvou loňských triumfech, z nichž zejména ten v říjnovém Memoriálu Harryho Petrlíka byl překvapivý, žokejce Vendule Korečkové, premiantce Ceny Nory Jeane z předloňské sezóny. Formami z bratislavských sezónních premiér by se mezi nejlepší nevešly Kobi (ž. Foret, tr. Hulínský, stáj Protendon-Hulínský) a zdejší novicka Romanetta (ž. Šafář, tr. Haris, stáj Scuderia La Faina), leč při návratu k loňské výkonnosti by tomu mohlo být jinak.

Čtěte také:  Vánoční pomoc od hasičů

Také zástupkyně tříletého ročníku by se měly zapojit do boje o nižší dotované pozice, Nicole Megan (ž. Murzabajev, tr. Blažková, stáj Joly) byla osmá v Deylově memoriálu a sedmá v Jarní ceně klisen, v níž získala svůj premiérový kariérní honorář, vloni v Polsku jednou vítězná Džidžali (ž. Laube, tr. Wroblewski, stáj Nýznerov) se zde uvedla šestou příčkou v Memoriálu Rudolfa Deyla, následné jarní dámské klasiky se však nezúčastnila.

Další dostihový program:

14.00 – Cena prvních nadějí (III. k., 1000 m): do úvodního „dorosteneckého“ dostihu sezóny míří pětice dvouletých koní, proti dvěma importům se postaví trio reprezentující český chov.

14.30 – Cena www.dostihy.net (IV. k., 1400 m): mezi osmi tříletými aktéry má nejlepší vyhlídky na zisk premiérového vítězství Anitschka, jejíž přemožitel z poloviny května Bonys minulou neděli finišoval třetí ve slovenské Velké jarní ceně.

15.15 – Cena Messenger, a. s. (hdcp IV. k., 1200 m): ve sprinterském handicapu se tříletý Harwey, syn čtyřnásobné jedničkové vítězky High Reservation, po triumfu z Lysé nad Labem poprvé postaví starším soupeřům.

16.15 – Cena Klokánku Praha 4 – Chodov (hdcp III. k., 1800 m): adept startu v Mercedes-Benz Českém derby Ivan Le Terrible byl ze zdravotních důvodů škrtnut z mosteckého Memoriálu dr. Frankenbergera, ale už by měl být fit a nastoupí proti starším soupeřům ve středotraťařském handicapu.

16.45 – Cena Klokánku Štěrboholy (IV. k., 1800 m): ve druhém nedělním dostihu tříletých nezvítězivších jsou hlavními adeptkami Perchta a Marmelada, nicméně zlepšení minule ukázal Gold of Gibraltar a dobré francouzské formy, byť bez výsledkového efektu, má na kontě Santos.

Čtěte také:  Tiumen byl postřelen

17.15 – Cena Klokánku Hostivice (IV. k., 1800 m): jarní vítězové Shahnour Aznavour a Faraon změří poprvé síly nejen mezi sebou, ale prověří je i po pauze vracený a úspěšně zaskákaný Barateus, před třemi lety pátý ve Velké jarní ceně.

Cena Nory Jeane Conseq Park dostihy Metropolitní sezona Velká Chuchle
Předchozí: Pozvánka na Den starokladrubského koně
Následující: Slavnostní jízda kočárů zvala diváky do Kladrub

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Poslední dostihová šance tohoto roku

V sobotu 9. listopadu napíše dostihová sezóna 2019 v ČR závěrečnou kapitolu a půjde o velmi atraktivní derniéru. Program tvoři čtyři téměř maximálně obsazené handicapy a tři testy dvouletých koní. Zástupcům příštího klasického ročníku patří i vrchol dne, čtvrtý ročník Pražského zimního favorita, v němž největší pozornost poutá stříbrný z ...