Home > Zpravodajství > domácí sport > Vizitky startujících v prvním kvalifikačním dostihu

Vizitky startujících v prvním kvalifikačním dostihu

Čtyřdílný seriál domácích kvalifikačních dostihů pro podzimní 124. ročník Velké pardubické bude mít své první dějství v sobotu 24. května, kdy se poběží Velká cena města Pardubic. Startovní listina prvního kvalifikačního dostihu je velice kvalitní, i když chybí jména nejtěžšího kalibru jako Orphee Des Blins, Tiumen nebo Trezor, šestnáctihlavé pole slibuje zajímavou podívanou. Vizitky koní startujících v prvním kvalifikačním dostihu připravil Milan Tůma.

140508_D5_0248

AL JAZ – loni vyhrál v Pardubicích dva dostihy III. kategorie a byl druhý v zářijovém kvalifikačním dostihu. Ve Velké pardubické skončil na Irské lavici, když po jejím překonání ztratil jezdce. Začátkem května podal výborný výkon v Úvodní cross country Koroka, když celý dostih bojoval na špici za vedoucím Tudulem a až v cílové rovince byl předstižen finišujícími soupeři a cílem proběhl jako čtvrtý. Bude patřit k největším favoritům.

AMARAGON – loni podal výborný výkon koncem srpna v Cross country Peruána, když byl druhý za vítěznou Orphee Des Blins a porazil Borderlanda a Nikase. V zářijové kvalifikaci pak byl sedmý a Cenu Labe nedokončil. Před třemi týdny zde byl pátý v dostihu III. kategorie. Jeho matka je sestrou slavného Amant Grise.

BASSO(POL) – v předchozích letech dokázal pětkrát vyhrát v Itálii, naposledy loni v květnu a v Meranu pak přidal ještě dvakrát druhé umístění. V polovině října byl pak v Pardubicích třetí v klasické steeplechase a letos začátkem května získal třetí místo v Prvomájové steeplechase v Lysé za Rabbit Wellem a Godeou, když porazil z dnešních soupeřů Cima a Kindly Boye.

CIM(POL) – zkušený krosař, který před léty dokázal v Pardubicích vyhrát dva menší dostihy. Loni byl čtvrtý v červnové kvalifikaci za Trezorem, Tiumenem a Tomisem. Potom nedokončil srpnovou kvalifikaci a v Závěrečné cross country koncem října byl až šestý. Letos se umístil čtvrtý v Prvomájové steeplechase v Lysé.

Čtěte také:  Comeback Barbory Tomanové. Při GC PlayOffs pojede špičkového valacha

GAUNER DANON(GER) – z deseti startů v překážkových dostizích zatím nezvítězil, ale má ve své sbírce řadu umístění v menších dostizích. Loni koncem srpna byl v Pardubicích pátý v dostihu III. kategorie, který vyhrál Kindly Boy a potom proběhl cílem sedmý v Ceně Vltavy. V polovině dubna byl čtvrtý v Bratislavě.

GRILIAS – zkušený a spolehlivý překážkář dokázal již šestkrát zvítězit, naposledy loni v září v Meranu. V roce 2010 vyhrál Velkou netolickou steeplechase a v dubnu 2011 zvítězil v italském Trevisu. Loni běhal většinou v Itálii, kde se třikrát umístil a nakonec dokázal i zvítězit. V červenci byl čtvrtý ve Světlé Hoře, za Moulou, Klausem a Ursanem, když pátý byl Valldemoso, sezónu uzavřel třetím místem v Memoriálu kpt. Poplera za Shamanem a Kyshantym.

KINDLY BOY – loni v srpnu v Pardubicích vyhrál dostih III. kategorie, potom dvakrát nedokončil, včetně Závěrečné steeplechase. Letos byl pátý v Lysé v Prvomájové steeplechase za výbornými Rabbit Well, Godea, Basso a Cim, když se zdržel na Irské lavici, přesto odkázal skvělého Ursana na šesté místo.

KLAUS(POL) – patří do absolutní špičky našich krosařů, v posledních dvou sezónách sbíral cenná přední umístění, naposledy zvítězil v roce 2011 na pardubické dráze v dostihu II. kategorie. Loni byl dvakrát druhý, v květnové kvalifikaci za Bremen Planem a v červenci pak na domácí dráze ve Světlé Hoře za Moulou. Sezónu pak uzavřel pěkným třetím místem ve Velké pardubické za vítěznou Orphee Des Blins a Nikasem. Bude patřit k favoritům dostihu.

NEBRIUS(POL) – většinou startoval v menších dostizích na pardubické dráze a na domácí v Kolesách a několikrát se dokázal umístit. Koncem loňské sezóny byl devátý v Ceně Vltavy a v listopadu v Kolesách vyhrál dostih III. kategorie, když porazil nadějnou Sisi Merble. Letos na téže dráze získal druhé místo za Neverlandem a nechal za sebou opět Sisi Merble.

Čtěte také:  Modrožluté barvy stáje Dr. Charvát ovládly sobotní Pardubice

NIKAS – specialista na pardubickou dráhu. Již jako tříletý zde vyhrál dva dostihy přes proutěné překážky. V roce 2011 zvítězil v prestižní Ceně Labe a o rok později vyhrál v srpnu Cross country Peruána. Do vrcholné formy se pravidelně dostává ve druhé polovině sezóny. Loni byl v srpnu v „Peruánovi“ čtvrtý, za Orphee Des Blins, Amaragonem a Borderlandem, v září se neumístil v dostihu III. kategorie a sezónu uzavřel krásným druhým místem ve Velké pardubické.

PEINTRE ABSTRAIT(IRE) – spolehlivý překážkář, před léty v Pardubicích vyhrál dva menší dostihy IV. kategorie a byl pátý v Ceně Vltavy. Specializuje se na pardubickou dráhu, loni byl čtvrtý v Úvodní cross country Koroka za Zarifem, Hipo Jape a Cherwickem, potom byl devátý v květnové kvalifikaci, v srpnu třetí v dostihu IV. kategorie za Jam Taki a Universe Of Gracie a v říjnu dokončil Velkou pardubickou jako pátý.

PUNTARENAS – jako tříletý v Pardubicích zvítězil třikrát v proutkách, včetně Zlaté spony tříletých při Velké pardubické. V následujícím roce se na jaře dvakrát neprosadil v Itálii a v červenci pak byl druhý ve Slušovicích v dostihu IV. kategorie za Al Jazem. Další sezónu pro zranění vynechal. Loni hned na úvod vyhrál v Pardubicích dostih IV. kategorie, potom se zde dvakrát umístil a v září zvítězil v Bratislavě. Sezónu uzavřel těsným třetím místem v Ceně Vltavy za Renard Argenté a Ohio, když jej od vítězství dělily dvě hlavy. Letos dokončil Úvodní cross country Koroka jako devátý.

READY FOR SMILE – pravý bratr skvělé Ready For Life běhá velice spolehlivě, i když poslední dva loňské starty nedokončil. Několik roků sbíral přední umístění v menších dostizích, třikrát dokázal i vyhrát, v Pardubicích naposledy v roce 2010, loni zvítězil v srpnu v Benešově, v dostihu, který můžeme považovat za Velkou benešovskou. Neuspěl až v posledních třech těžkých dostizích, v zářijové kvalifikaci byl šestý a poté nedokončil Cenu Vltavy a Závěrečnou cross country.

Čtěte také:  Známá i méně známá výročí Velké pardubické

SPERANZA – v posledních dvou letech získal několik cenných umístění. Předloni byl třetí v Ceně Labe za Cherwickem a Sešlostí. Loni byl čtvrtý v Lysé v Memoriálu Evy Palyzové za Kasimem, Godeou a Thalliem, čtvrtý v zářijové kvalifikaci za Silver Regentem, Al Jazem a Moulou, potom nedokončil Velkou pardubickou a sezónu uzavřel vítězstvím v Závěrečné cross country.

UNIVERSE OF GRACIE(GER) – zkušený překážkář, v minulosti dokázal v Pardubicích třikrát vyhrát, naposledy v roce 2011 v dostihu IV. kategorie, když rok předtím zvítězil v dostihu II. kategorie. Ve své sbírce má několik cenných umístění. V roce 2011 byl pátý v Ceně Vltavy, o rok později třetí v Úvodní steeplechase na trati klasické steeplechase a loni byl čtvrtý v Ceně Labe za anglickým Francouzem Sarikou, Rubínem a Ter Millem, když za sebou nechal Borderlanda a Silver Regenta. Letošní Úvodní cross country Koroka dokončil jako desátý.

ZARIF(IRE) – loňskou sezónu zahájil dvěma vítěznými starty, když vyhrál Úvodní cross country Koroka, před Hipo Jape a Cherwickem a v červnu získal Cross country Železníka, před Čmaňou, když ostatní soupeři zůstali na trati. Zdál se být velkou nadějí, ale jako jeden z favoritů pak byl v srpnové kvalifikaci osmý a v Ceně Vltavy šestý. Šestý byl i v letošní Úvodní cross country Koroka, když se naplno neprosadil, ale stále je s ním třeba počítat.

Text: Milan Tůma

Agrofert park Dostihový spolek a.s. kvalifikace Velká cena města Pardubic Velká pardubická
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: V sobotu první kvalifikace na VP
Následující: Přípravy na 3. kolo ČDP na Farmě Borová vrcholí
x

Mohlo by vás zajímat

Český překlad příběhu Laty Brandisové pokřtí na Pardubickém závodišti

Na český knižní trh přichází kniha vyprávějící životní příběh Laty Brandisové. Autorem knihy s názvem NEZLOMNÁ o jediné vítězce Velké pardubické je anglický spisovatel Richard Askwith. Křest českého překladu se uskuteční na Pardubickém závodišti v sobotu 12. října 2019. Už v anotaci knihy se píše, že příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a ...