Home > Zpravodajství > domácí sport > Vrchol překážkové sezony je tady, v Pardubicích finišují s přípravami

Vrchol překážkové sezony je tady, v Pardubicích finišují s přípravami

Jen deset dní zbývá do startu 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Na pardubickém závodišti finišují přípravy na vrchol překážkové sezony. A protože legendární Velká pardubická letos slaví své 140. výročí, bude se historii dostihu věnovat i doprovodný program.

Velká pardubická poprvé odstartovala 5. listopadu 1874, kdy se na trať dostihu vydalo čtrnáct koní. Historicky prvním vítězem se stal kůň Fantome s britským žokejem Georgem Sayersem. „Dostih již tehdy vzbudil velký zájem, a přízni majitelů koní, jezdců i diváků se těší dodnes. Velká pardubická je jednou z největších kulturních památek, které naše město má. Věřím, že její 124. ročník bude plný skvělých zážitků, napětí i radosti, které k dostihovému sportu patří,“ věří primátorka města Pardubice Štěpánka Fraňková.

TK_Velka_pardubicka (3)

Od roku 1874 se Velká pardubická koná každoročně – až na výjimky způsobené válkami, politickými události či nepřízní počasí. Zatímco historicky první vítěz Velké pardubické vyhrál osm tisíc zlatých, nejúspěšnější sedmička současného dostihu si rozdělí dotaci 5 milionů korun. A to i díky dlouholetému partnerovi dostihu. „Česká pojišťovna je letos již pojedenadvacáté hrdým generálním sponzorem Velké pardubické, jedné z nejslavnějších a zároveň nejobtížnějších steeplechase v Evropě,“ říká Luciano Cirinà, předseda představenstva České pojišťovny a dodává: „Věřím, že naše podpora, a tedy i jistota silného partnera, pomáhá tomuto každoročnímu vrcholu dostihové sezony dále zvyšovat prestiž nejen v ČR, ale i v zahraničí.“ Česká pojišťovna se generálním partnerem dostihu poprvé stala v roce 1991, každoročním sponzorem je od roku 1995.

V roce 1991 měl svou premiéru ve Velké pardubické také žokej Dušan Andrés, od té doby nestartoval jen v letech 1993, 1996, 1998 a v roce 2008, kdy se zranil v druhém dostihu dne. Jeho letošní start tak pro něj bude jubilejní – dvacátý. „Na Velkou pardubickou se moc těším, protože je to pro jezdce svátek. Doufám, že se mi ji podaří ještě jednou vyhrát. Hlavně ale ať jsou všichni zdraví a v pořádku v cíli,“ přeje si Dušan Andrés, vítěz Velké pardubické z roku 2007 v sedle „bílé královny“ Sixteen. V loňském roce byl s Nikasem stříbrný za fenomenální Orphee des Blins. Právě ta má letos šanci vyrovnat rekord LADY ANNE, která jako jediná klisna zvítězila ve Velké pardubické třikrát v letech 1891, 1894 a 1896.

Ředitel Dostihového spolku a žokej Dušan Andrés

Ředitel Dostihového spolku Michael Skalický a žokej Dušan Andrés

Nová trofej

Čtěte také:  Miloslav Příhoda: Díky Prague PlayOffs se nám otevírá úplně jiný svět

Vítězný tým 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou bude letos poprvé oceněn novou podobou trofeje, kterou věnuje město Pardubice. Toto unikátní ocenění pro vítěze připravila společnost Preciosa, jeden z největších výrobců a exportérů českého křišťálu v České republice, ve spolupráci s ing. arch. Milanem Košařem. Ten do grafiky trofeje velmi citlivým způsobem zapracoval samotnou atmosféru dostihů formou siluety dostihového jezdce a jeho koně. Originální trofej z Preciosy je vyrobená z tabulového skla s dvojím pískováním. Její podstavec je vyroben z černé žuly. Rozměry trofeje jsou 250 x 250 x 70 mm.

TK_Velka_pardubicka (2)

Vstupenky

O start v letošním ročníku má zájem velký počet realizačních týmů, do dostihu ale může odstartovat jen pětadvacet koní. Výjimkou byl rok 1990, kdy v pořadí 100. Velkou pardubickou absolvovalo rekordních 29 koní a jezdců. Tehdy o čtvrté vítězství v řadě neúspěšně usiloval žokej Josef Váňa st. spolu s ryzákem Železníkem. Dostih sledovaly desetitisíce diváků, velkou návštěvnost – nejen kvůli očekávánému startu téměř dvaašedesátiletého Váni, očekává Dostihový spolek a.s. i letos. „Vstupenky na Velkou pardubickou v předprodeji doslova mizely, některé tribuny byly vyprodány už na konci prázdnin,“ prozrazuje místopředseda představenstva a ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. Pro diváky je navíc připraveno několik výhod při nákupu vstupenek přímo na závodišti – za předloženou jízdenku Českých drah s cílovou stanicí Pardubice získají 50% slevu na vstupné. Za odevzdané a dětmi vybarvené speciální omalovánky, které vydal Dostihový spolek, má dokonce jeden z rodičů vstup zcela zdarma. „Snažili jsme se připravit také lepší zázemí pro diváky. Opravili jsme některé tribuny, otevřeli dětské hřiště a také navýšili počet mobilních toalet,“ dodává ještě Michael Skalický.

Čtěte také:  Ondřej Pospíšil: V O2 areně uvidíme jezdce, které známe jen z televize

Doprava a parkování

Parkování pro návštěvníky je připraveno na tradičních místech. K odstavení osobních automobilů bude vyhrazena silnice I/37 v úseku od závodiště po mimoúrovňovou křižovatku v Dražkovicích. Další parkovací plochy až pro 1300 automobilů jsou umístěny na ploše letiště, které leží v těsném sousedství pardubického závodiště. Odtud bude návštěvníky dostihů svážet kyvadlová doprava. „Autobusy budou jezdit pouze z letiště na závodiště. Zpět musí diváci dojít pěšky. Jsme bohužel limitováni kapacitou příjezdových komunikací a v okamžiku, kdy závodiště opouští desetitisíce diváků, autobusy neprojedou,“ vysvětluje ředitel Skalický. Posílena bude také městská hromadná doprava a Dopravní podnik města Pardubice vypraví i speciální kyvadlovou dopravu. „Omezené množství parkovacích míst je vyhrazeno také v areálu závodiště. Musíme však upozornit, že tato místa nejsou zpevněným oficiálním parkovištěm. V případě deštivého počasí doporučujeme divákům zvolit vhodnou obuv,“ upozorňuje ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.  

Řidičům projíždějícím Pardubice ve směru Hradec Králové – Chrudim je doporučováno zvolit trasu okolo vlakového nádraží a Hlaváčovou ulicí k Anenskému podjezdu a odtud pokračovat ulicí S. K. Neumanna k ulici Chrudimská.

Doprovodný program

V rámci doprovodného programu budou ve vestibulu tribuny D instalovány plakáty a fotografie mapující historii Velké pardubické. Mezi diváky by neměli chybět ani vítězové uplynulých ročníků Velké pardubické. Dostihový spolek a.s. se také domluvil s Fakultou stavební ČVUT v Praze a vystaví projekty studentů architektury, konkrétně studie jezdecké haly na závodišti v Pardubicích.

Čtěte také:  Kdo míří na Prague PlayOffs? Parkurové hvězdy pojedou o 12 milionů eur

Víkend Velké pardubické

Dostihový svátek tradičně potrvá tři dny. V pátek 10. října se na závodišti uskuteční VII. ročník Středoevropské dražby anglického plnokrevníka. Sobota 11. října pak bude patřit Rovinovým dostihům s třemi vrcholy v podobě dostihů I. kategorie: Velká cena Pardubic, Cena mílařů a Cena sprinterů. Neděle 12. října pak nabídne vrchol, tedy 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Nedělní program bude slavnostně zahájen v 11:00 hodin, Velká pardubická bude odstartována v 16:35 hodin. Přímý přenos dostihového dne na programu ČT – Sport začíná v 11:00 hodin, program ČT1 se připojí ve 14:45 hodin.

Foto: Miloš Spáčil

Velká pardubická
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: V dražbě bude možné koupit několik zajímavých koní
Následující: Paradrezurní mistrovství ČR počtvrté v Hradištku

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Velká pardubická opět přilákala miliony diváků

Slunečné počasí opět lákalo na dostihy. Během Víkendového festivalu se 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou branami Pardubického závodiště prošlo přes 30 tisíc návštěvníků všech věkových kategorií. U televizních obrazovek jen samotnou Velkou pardubickou sledovaly více než dva miliony diváků. Už v září hlásily dva prodejní online systémy vyprodané tribuny a ...