Home > Zpravodajství > domácí sport > Všestrannost jsou tři disciplíny a rozhodovat by se mělo v každé z nich, tvrdí hlavní rozhodčí Markéta Kvapilová

Všestrannost jsou tři disciplíny a rozhodovat by se mělo v každé z nich, tvrdí hlavní rozhodčí Markéta Kvapilová

Pardubické závodiště v minulých dnech žilo soutěžemi všestrannosti. Na jejich zdárný průběh dohlížela i hlavní rozhodčí Ing. Markéta Kvapilová. Jaké bylo závody z jejího pohledu? A patří mistrovské soutěže do Pardubic?

Paní inženýrko, jak tedy hodnotíte pardubické soutěže?

Myslím, že mistrovství mělo – až na nešťastnou sobotní událost, kdy musel být během terénní zkoušky hospitalizován jeden z účastníků soutěží, velice dobrý průběh. Mistrovství republiky se koná v Pardubicích po čtyřech letech a první ročník mistrovství družstev byl právě tady. Jsme rádi, že se šampionát ve všestrannosti do východních Čech vrátil. Všestrannost a vozatajství jsou dvě disciplíny, ve kterých jsme schopni na východočeských kolbištích udělat mistrovství republiky, popřípadě i nějakou vyšší soutěž.

Hlavní rozhodčí všestrannosti Ing. Markéta Kvapilová. Foto: Dostihový spolek a.s.

Hlavní rozhodčí všestrannosti Ing. Markéta Kvapilová. Foto: Dostihový spolek a.s.

Co říkáte obsazení soutěží?

Ve čtvrtečních soutěžích KMK bylo devatenáct koní, sedm čtyřletých a sedm pětiletých a pět šestiletých. V průběhu víkendových soutěží pak bylo 125 soutěžících. Možná menší účast v soutěži družstev byla zapříčiněna tím, že za deset dnů odjíždějí junioři na Mistrovství Evropy. To jsou další dvojice, které tady mohli startovat. A vím ze zkušenosti z Východočeské oblasti, že bychom postavili minimálně ještě jedno družstvo tvořené z juniorů, popřípadě bychom neúplné družstvo doplnili nebo družstva s účastí juniorů postavili jinak. Doufejme, že příští rok se podaří vše lépe termínově naplánovat a tato mezi jezdci velmi oblíbená týmová soutěž bude početněji obsazena.

Čtěte také:  V prvním kole přihlášek na Velkou pardubickou se sešlo 30 koní

V rámcových soutěžích byla mezinárodní účast…

V rámcových soutěžích byla mezinárodní účast, měli jsme tady jezdce z Polska a jezdkyni z Rakouska. A samozřejmě Slovensko, i když my počítáme, že jsou „naši“.

Stavitelem tratí byl zkušený Petr Veselovský, který připravil i některé nové skoky v terénní zkoušce. Máte odezvu od soutěžích, jak se jim trať líbila?

Trať stavěl pan Petr Veselovský, stejně jako vždy tady v Pardubicích v posledních 3 letech. Myslím si, že terénní zkouška byla velice dobře připravená, bylo několik nových skoků – třeba letadlo nebo biliár v rámci soutěží CNC* a CNC**, jednotlivé překážky byly krásně vyzdobeny. Jezdcům a divákům se trať líbila.
Členem sboru rozhodčích pro Mistrovství České republiky byl zahraniční rozhodčí pan Helmut Goesertz Německa. V Čechách byl poprvé, z prostředí na pardubickém závodišti byl nadšený. Škoda, že musel v sobotu odjet a nebyl větší prostor k diskuzi, ale slíbil, že do Čech kdykoliv opět přijede.V rámci terénních zkoušek proběhla soutěž na hodnocení stylu pro jezdce do 18 let. Tuto soutěž hodnotil právě pan Helmut Goesert společně s ing. Antonínem Klauzem a v průběhu terénních zkoušek zároveň vedl školení na toto téma pro jezdce, rozhodčí, majitele koní a všechny další zájemce. Myslím, že takováto vzdělávací akce byla velice dobře hodnocena všemi účastníky. Bohužel jsem neměla příliš času, abych školení v plném rozsahu absolvovala, ale podle informací od zúčastněných soudím, že diskuze vedená panem Goesertem byla velmi poučná. Helmut je člověk s velikým přehledem, navíc byl velmi dobře tlumočen panem Jindřichem Kasalem – zkušeným jezdcem a trenérem. Takové akce mají cenu do budoucna dělat.

Čtěte také:  Přípravy na dostihovou sezonu v Pardubicích finišují

Když se vrátíme k soutěžícím – zvítězili favorité, nebo jak to bylo?

Soutěž družstev byla letos velice otevřená, vlastně až do poslední chvíle. Bylo to napínavé do posledního okamžiku. Pořadím zamíchala hodně terénní zkouška a i nedělní parkur. Pro představu – zlaté medaile od stříbrných dělilo 0,8 bodu po třech disciplínách v součtu trestných bodů čtyř soutěžících v družstvu!

Proč tím míchala terénní zkouška? Byla tak náročná?

Terénní zkouška náročná byla. Je to přeci jenom mistrovská soutěž, takže jednoduché to skutečně nebylo. Roli sehrálo počasí i místy trošku tvrdší povrch, i když se pořadatel v rámci možností snažil a povrchy v rámci možností kropil a upravoval. Ale mělo to tak být. Všestrannost jsou tři disciplíny a rozhodovat by se mělo v každé z nich.

Mají Pardubice na to pořádat soutěže vyšších úrovní, třeba i Mistrovství Evropy?

Všichni víme, že v minulosti se na pardubickém závodišti už jezdecké závody evropské úrovně konaly, takže jistě ano. Je třeba doladit některé nedostatky, co se týká některých organizačních prací či zázemí závodů. Každopádně kolbiště a prostory, včetně vybavení stájí a všeho ostatního dávají Pardubicím šanci uspořádat další velké závody, minimálně zase Mistrovství České republiky.

Co konkrétně je třeba zlepšit?

Pokud by se pardubičtí pořadatelé chtěli zajímat o pořádání vyšší soutěže, případně dalšího mistrovství republiky, je potřeba už teď začít budovat tým lidí, kteří se o to budou starat a kteří budou vše postupně připravovat. Všestrannost je náročná tím, že to jsou tři disciplíny v jednom víkendu a není to jednoduché ani pro pořadatele, ani pro stavitele, ani pro sbor rozhodčích. Je potřeba začít včas, rozdělit si povinnosti a pravomoci, protože jen tak lze celou akci zdárně uřídit.

Čtěte také:  O Pardubickou všestrannost je obrovský zájem

V Pardubicích se v rámci této soutěže měla uskutečnit i schůzka zájemců o pořádání Mistrovství České republiky v roce 2016…

Schůzka k pořádání Mistrovství České republiky v roce 2016 byla plánována, ale neuskutečnila se. O víkendu ale v Pardubicích proběhla schůzka komise všestrannosti, kde byl diskutován nový model mistrovských soutěží v příštím roce – tedy všechny kategorie dané disciplíny na jednom místě. Dle mých informací se mají případní zájemci hlásit do 15. srpna a pak bude udělán výběr pořadatele. Pardubičtí pořadatelé se jistě budou mít zájem přihlásit a myslím si, že díky svému zázemí a tím, co tady v průběhu minulých let ukazují, mají velkou šanci.

Zdroj: www.pardubice-racecourse.cz

všestrannost
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Lubomír Vrtek navždy opustil nejen jezdecký svět
Následující: Hasiči zachraňovali koně z bažiny

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Letošní seriál závodů jezdecké všestrannosti vrcholí

Pouhý týden po dostihové sezoně vyvrcholí také jezdecké sportovní soutěže. Rozlučková všestrannost bude vyvrcholením nejen roku 2019, ale také letošního premiérového seriálu Military Tour Pardubice 2019. Na Pardubické závodiště se první listopadový víkend sjede na dvě sportovních dvojic jezdců a koní. Mítink je současně také finále Šampionátu mladých koní. Jedna ...