Home > Zpravodajství > domácí sport > Všestrannost jsou tři disciplíny a rozhodovat by se mělo v každé z nich, tvrdí hlavní rozhodčí Markéta Kvapilová

Všestrannost jsou tři disciplíny a rozhodovat by se mělo v každé z nich, tvrdí hlavní rozhodčí Markéta Kvapilová

Pardubické závodiště v minulých dnech žilo soutěžemi všestrannosti. Na jejich zdárný průběh dohlížela i hlavní rozhodčí Ing. Markéta Kvapilová. Jaké bylo závody z jejího pohledu? A patří mistrovské soutěže do Pardubic?

Paní inženýrko, jak tedy hodnotíte pardubické soutěže?

Myslím, že mistrovství mělo – až na nešťastnou sobotní událost, kdy musel být během terénní zkoušky hospitalizován jeden z účastníků soutěží, velice dobrý průběh. Mistrovství republiky se koná v Pardubicích po čtyřech letech a první ročník mistrovství družstev byl právě tady. Jsme rádi, že se šampionát ve všestrannosti do východních Čech vrátil. Všestrannost a vozatajství jsou dvě disciplíny, ve kterých jsme schopni na východočeských kolbištích udělat mistrovství republiky, popřípadě i nějakou vyšší soutěž.

Hlavní rozhodčí všestrannosti Ing. Markéta Kvapilová. Foto: Dostihový spolek a.s.

Hlavní rozhodčí všestrannosti Ing. Markéta Kvapilová. Foto: Dostihový spolek a.s.

Co říkáte obsazení soutěží?

Ve čtvrtečních soutěžích KMK bylo devatenáct koní, sedm čtyřletých a sedm pětiletých a pět šestiletých. V průběhu víkendových soutěží pak bylo 125 soutěžících. Možná menší účast v soutěži družstev byla zapříčiněna tím, že za deset dnů odjíždějí junioři na Mistrovství Evropy. To jsou další dvojice, které tady mohli startovat. A vím ze zkušenosti z Východočeské oblasti, že bychom postavili minimálně ještě jedno družstvo tvořené z juniorů, popřípadě bychom neúplné družstvo doplnili nebo družstva s účastí juniorů postavili jinak. Doufejme, že příští rok se podaří vše lépe termínově naplánovat a tato mezi jezdci velmi oblíbená týmová soutěž bude početněji obsazena.

Čtěte také:  Známá i méně známá výročí Velké pardubické

V rámcových soutěžích byla mezinárodní účast…

V rámcových soutěžích byla mezinárodní účast, měli jsme tady jezdce z Polska a jezdkyni z Rakouska. A samozřejmě Slovensko, i když my počítáme, že jsou „naši“.

Stavitelem tratí byl zkušený Petr Veselovský, který připravil i některé nové skoky v terénní zkoušce. Máte odezvu od soutěžích, jak se jim trať líbila?

Trať stavěl pan Petr Veselovský, stejně jako vždy tady v Pardubicích v posledních 3 letech. Myslím si, že terénní zkouška byla velice dobře připravená, bylo několik nových skoků – třeba letadlo nebo biliár v rámci soutěží CNC* a CNC**, jednotlivé překážky byly krásně vyzdobeny. Jezdcům a divákům se trať líbila.
Členem sboru rozhodčích pro Mistrovství České republiky byl zahraniční rozhodčí pan Helmut Goesertz Německa. V Čechách byl poprvé, z prostředí na pardubickém závodišti byl nadšený. Škoda, že musel v sobotu odjet a nebyl větší prostor k diskuzi, ale slíbil, že do Čech kdykoliv opět přijede.V rámci terénních zkoušek proběhla soutěž na hodnocení stylu pro jezdce do 18 let. Tuto soutěž hodnotil právě pan Helmut Goesert společně s ing. Antonínem Klauzem a v průběhu terénních zkoušek zároveň vedl školení na toto téma pro jezdce, rozhodčí, majitele koní a všechny další zájemce. Myslím, že takováto vzdělávací akce byla velice dobře hodnocena všemi účastníky. Bohužel jsem neměla příliš času, abych školení v plném rozsahu absolvovala, ale podle informací od zúčastněných soudím, že diskuze vedená panem Goesertem byla velmi poučná. Helmut je člověk s velikým přehledem, navíc byl velmi dobře tlumočen panem Jindřichem Kasalem – zkušeným jezdcem a trenérem. Takové akce mají cenu do budoucna dělat.

Čtěte také:  Comeback Barbory Tomanové. Při GC PlayOffs pojede špičkového valacha

Když se vrátíme k soutěžícím – zvítězili favorité, nebo jak to bylo?

Soutěž družstev byla letos velice otevřená, vlastně až do poslední chvíle. Bylo to napínavé do posledního okamžiku. Pořadím zamíchala hodně terénní zkouška a i nedělní parkur. Pro představu – zlaté medaile od stříbrných dělilo 0,8 bodu po třech disciplínách v součtu trestných bodů čtyř soutěžících v družstvu!

Proč tím míchala terénní zkouška? Byla tak náročná?

Terénní zkouška náročná byla. Je to přeci jenom mistrovská soutěž, takže jednoduché to skutečně nebylo. Roli sehrálo počasí i místy trošku tvrdší povrch, i když se pořadatel v rámci možností snažil a povrchy v rámci možností kropil a upravoval. Ale mělo to tak být. Všestrannost jsou tři disciplíny a rozhodovat by se mělo v každé z nich.

Mají Pardubice na to pořádat soutěže vyšších úrovní, třeba i Mistrovství Evropy?

Všichni víme, že v minulosti se na pardubickém závodišti už jezdecké závody evropské úrovně konaly, takže jistě ano. Je třeba doladit některé nedostatky, co se týká některých organizačních prací či zázemí závodů. Každopádně kolbiště a prostory, včetně vybavení stájí a všeho ostatního dávají Pardubicím šanci uspořádat další velké závody, minimálně zase Mistrovství České republiky.

Co konkrétně je třeba zlepšit?

Pokud by se pardubičtí pořadatelé chtěli zajímat o pořádání vyšší soutěže, případně dalšího mistrovství republiky, je potřeba už teď začít budovat tým lidí, kteří se o to budou starat a kteří budou vše postupně připravovat. Všestrannost je náročná tím, že to jsou tři disciplíny v jednom víkendu a není to jednoduché ani pro pořadatele, ani pro stavitele, ani pro sbor rozhodčích. Je potřeba začít včas, rozdělit si povinnosti a pravomoci, protože jen tak lze celou akci zdárně uřídit.

Čtěte také:  Prague Lions vybojovali v New Yorku třetí místo. V GCL 2019 jsou sedmí

V Pardubicích se v rámci této soutěže měla uskutečnit i schůzka zájemců o pořádání Mistrovství České republiky v roce 2016…

Schůzka k pořádání Mistrovství České republiky v roce 2016 byla plánována, ale neuskutečnila se. O víkendu ale v Pardubicích proběhla schůzka komise všestrannosti, kde byl diskutován nový model mistrovských soutěží v příštím roce – tedy všechny kategorie dané disciplíny na jednom místě. Dle mých informací se mají případní zájemci hlásit do 15. srpna a pak bude udělán výběr pořadatele. Pardubičtí pořadatelé se jistě budou mít zájem přihlásit a myslím si, že díky svému zázemí a tím, co tady v průběhu minulých let ukazují, mají velkou šanci.

Zdroj: www.pardubice-racecourse.cz

všestrannost
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Lubomír Vrtek navždy opustil nejen jezdecký svět
Následující: Hasiči zachraňovali koně z bažiny

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Na Mistrovství v Letní všestrannost dominovaly ženy

Červencové Mistrovství v Letní všestrannosti bylo dvoudenním kláním, kterému na pozicích vítězů dominovaly ženy. Zvítězily ve všech vypsaných soutěžích. Jediným mužem „se zlatou medailí“ je vítěz oblastního mistrovství v kategorii seniorů. Závodů se zúčastnilo více než sto sportovních dvojic, které tentokrát jen během dvou víkendových dnů absolvovali tři jezdecké disciplíny. Po sobotních ...