Home > Zpravodajství > domácí sport > Vyrovná Orphee des Blins téměř 120 let starý rekord?

Vyrovná Orphee des Blins téměř 120 let starý rekord?

Královna královen Velké pardubické Lady Anne hattrick získala v roce 1896

Do listiny vítězů se ve stočtyřicetileté historii Velké pardubické zapsalo i několik klisen. Některé dokonce dokázaly své triumfy zopakovat, ale jen jedna z nich dosáhla hattricku. Ryzce Lady Anne se letos, po téměř sto dvaceti letech, může teoreticky vyrovnat dáma z Francie Orphee des Blins.

140913_0269_D7_Orphee des Blins

Ryzka Lady Anne ve Velké pardubické vítězila na sklonku 19. století. Svého prvního vítězství dosáhla 14. října 1891 hned při svém debutu, bylo jí teprve pět let. V sedle měla anglického žokeje Richarda Harry Fletchera, který ve Velké zvítězil třikrát. U dalších dvou triumfů Lady Anne už byl Edward Geoghegan. Zvítězili spolu ve 20. ročníku Velké pardubické, který se běžel 4. listopadu 1894, a potom o dva roky později 30. října 1896.

Lady Anne se po své úspěšné premiéře v roce 1891 stala miláčkem dostihové veřejnosti a do dalšího ročníku dostihu nastupovala jako velká favoritka. Nesla ale 80 kilogramů váhy, o třináct a půl kilogramu více než při svém debutu. Při svém druhém startu skončila druhá, ale byla následně diskvalifikována pro nedodržení kurzu. O další rok později dokončila Lady Anne Velkou pardubickou na třetím místě a opět nesla vyšší váhu, tentokrát už 82,5 kilogramu. V roce 1894 nesla „jen“ 77,5 kilogramu a znovu vyhrála. Jenže tím se její zatížení opět zvýšilo a v roce 1895 už nesla 84 kilogramů! S touto váhou dokončila čtvrtá. V historii Velké pardubické větší váhu nesl už jen valach Citizen, a to 86 kilogramů v roce 1882. Na stupně vítězů se Lady Anne vrátila v roce 1896, kdy do dostihu odstartovalo na tu dobu početné startovní pole – dvanáctičlenné. Lady Anne se dostala dopředu hned po zdolání Taxisova příkopu. O své čtvrté vítězství ve Velké pardubické se ryzka Lady Anne pokusila v roce 1898 a bojovala o něj do poslední chvíle. O pět délek ji ale porazil valach Handy Andy.

Letos, po dlouhých 118 letech, se může Lady Anne dočkat své následovnice. Na startu 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou totiž bude i dvojnásobná vítězka dostihu Orphee des Blins, která se pokusí o hattrick. V historii dostihu se o to samé už snažily klisna Victoria, Registana a Sixteen.

Hvězda posledních let, hnědka Orphee des Blins poprvé zazářila v roce 2012, kdy svým výkonem překvapila nejednoho dostihového fanouška. S žokejem Janem Faltejskem suverénní vítězství zopakovala i v roce 2013 a v letošní startovní listině ji diváci najdou se startovním číslem dvanáct. Bílou královnou Velké pardubické je přezdívána bělka Sixteen, která zvítězila poprvé v roce 2007 pod žokejem Dušanem Andrésem a podruhé s Josefem Bartošem v roce 2008. Právě z tohoto roku je zaznamenán časový rekord trati 8:58,99. V letech 2003 a 2004 zvítězila hnědka Registana, kterou v obou dostizích vedl žokej Petr Gehm. Třetí dvojnásobnou vítězkou Velké pardubické a vůbec první vítěznou klisnou tohoto dostihu byla hnědka Victoria s žokejem Hectorem Baltazzim. Podařilo se jim to v roce 1881, resp. 1883.

V listině vítězů je ale zapsáno mnohem více „dámských“ jmen. Po jednom vítězství má dalších třináct klisen: