Home > Zpravodajství > domácí sport > Vyrovná Orphee des Blins téměř 120 let starý rekord?

Vyrovná Orphee des Blins téměř 120 let starý rekord?

Královna královen Velké pardubické Lady Anne hattrick získala v roce 1896

Do listiny vítězů se ve stočtyřicetileté historii Velké pardubické zapsalo i několik klisen. Některé dokonce dokázaly své triumfy zopakovat, ale jen jedna z nich dosáhla hattricku. Ryzce Lady Anne se letos, po téměř sto dvaceti letech, může teoreticky vyrovnat dáma z Francie Orphee des Blins.

140913_0269_D7_Orphee des Blins

Ryzka Lady Anne ve Velké pardubické vítězila na sklonku 19. století. Svého prvního vítězství dosáhla 14. října 1891 hned při svém debutu, bylo jí teprve pět let. V sedle měla anglického žokeje Richarda Harry Fletchera, který ve Velké zvítězil třikrát. U dalších dvou triumfů Lady Anne už byl Edward Geoghegan. Zvítězili spolu ve 20. ročníku Velké pardubické, který se běžel 4. listopadu 1894, a potom o dva roky později 30. října 1896.

Lady Anne se po své úspěšné premiéře v roce 1891 stala miláčkem dostihové veřejnosti a do dalšího ročníku dostihu nastupovala jako velká favoritka. Nesla ale 80 kilogramů váhy, o třináct a půl kilogramu více než při svém debutu. Při svém druhém startu skončila druhá, ale byla následně diskvalifikována pro nedodržení kurzu. O další rok později dokončila Lady Anne Velkou pardubickou na třetím místě a opět nesla vyšší váhu, tentokrát už 82,5 kilogramu. V roce 1894 nesla „jen“ 77,5 kilogramu a znovu vyhrála. Jenže tím se její zatížení opět zvýšilo a v roce 1895 už nesla 84 kilogramů! S touto váhou dokončila čtvrtá. V historii Velké pardubické větší váhu nesl už jen valach Citizen, a to 86 kilogramů v roce 1882. Na stupně vítězů se Lady Anne vrátila v roce 1896, kdy do dostihu odstartovalo na tu dobu početné startovní pole – dvanáctičlenné. Lady Anne se dostala dopředu hned po zdolání Taxisova příkopu. O své čtvrté vítězství ve Velké pardubické se ryzka Lady Anne pokusila v roce 1898 a bojovala o něj do poslední chvíle. O pět délek ji ale porazil valach Handy Andy.

Čtěte také:  Letošní seriál závodů jezdecké všestrannosti vrcholí

Letos, po dlouhých 118 letech, se může Lady Anne dočkat své následovnice. Na startu 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou totiž bude i dvojnásobná vítězka dostihu Orphee des Blins, která se pokusí o hattrick. V historii dostihu se o to samé už snažily klisna Victoria, Registana a Sixteen.

Hvězda posledních let, hnědka Orphee des Blins poprvé zazářila v roce 2012, kdy svým výkonem překvapila nejednoho dostihového fanouška. S žokejem Janem Faltejskem suverénní vítězství zopakovala i v roce 2013 a v letošní startovní listině ji diváci najdou se startovním číslem dvanáct. Bílou královnou Velké pardubické je přezdívána bělka Sixteen, která zvítězila poprvé v roce 2007 pod žokejem Dušanem Andrésem a podruhé s Josefem Bartošem v roce 2008. Právě z tohoto roku je zaznamenán časový rekord trati 8:58,99. V letech 2003 a 2004 zvítězila hnědka Registana, kterou v obou dostizích vedl žokej Petr Gehm. Třetí dvojnásobnou vítězkou Velké pardubické a vůbec první vítěznou klisnou tohoto dostihu byla hnědka Victoria s žokejem Hectorem Baltazzim. Podařilo se jim to v roce 1881, resp. 1883.

V listině vítězů je ale zapsáno mnohem více „dámských“ jmen. Po jednom vítězství má dalších třináct klisen:

–     Jessica (1884, ž. Moore)

–     Et Caetera (1888, ž. Phillips)

–     Parisis (1889, ž. Fletcher)

–     Slava (1899, ž. Buckenham)

–     Tigra (1906, ž. Huxtable)

–     All Right II (1926, ž. Popler)

–     Pohanka (1931, ž. Durand)

Čtěte také:  Miloslav Příhoda: Díky Prague PlayOffs se nám otevírá úplně jiný svět

–     Wahne (1934, ž. Wiese)

–     Norma (1937, ž. Brandisová)

–     Mocná (1965, ž. Vítek)

–     Vezna II (1970, ž. Milev)

–     Legenda (1979, ž. Chaloupka)

–     Libentína (1990, ž. Zajko)

Zdroj: www.pardubice-racecourse.cz

Orphee des Blins Velká pardubická
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Angličané proti američanům v den Velké pardubické!
Následující: Foto: Losování startovních čísel pro VP

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Velká pardubická opět přilákala miliony diváků

Slunečné počasí opět lákalo na dostihy. Během Víkendového festivalu se 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou branami Pardubického závodiště prošlo přes 30 tisíc návštěvníků všech věkových kategorií. U televizních obrazovek jen samotnou Velkou pardubickou sledovaly více než dva miliony diváků. Už v září hlásily dva prodejní online systémy vyprodané tribuny a ...