Home > Zpravodajství > informujeme vás > Výstava v centru Prahy přibližuje velké kopytníky v rezervaci u Milovic a Benátek

Výstava v centru Prahy přibližuje velké kopytníky v rezervaci u Milovic a Benátek

Výstava fotografií Vojtěcha Lukáše „Návrat kopytníků do české krajiny“ je od středy 22. února 2017 přístupná veřejnosti v centru Prahy. Ve výstavních prostorách Stavební spořitelny České spořitelny ve Vinohradské ulici číslo 180, kde se v úterý odpoledne konala slavnostní vernisáž, se představují velkoformátové snímky zubrů, divokých koní a zpětně šlechtěných praturů z rezervace, která se nachází v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou.

„Osobně považuji tento projekt za nádhernou myšlenku, která lidem umožňuje téměř bezprostřední kontakt s přírodou a faunou, která byla v minulosti nedílnou součástí české krajiny. Ještě přede dvěma roky by mě nenapadlo, že potomky divokých koní a zubry budu mít téměř na dosah. No a pratur, potkat se s ním, to je ohromný a nový zážitek, který není možné prožít často,“ uvedl fotograf Vojtěch Lukáš.

Výstava fotografií Vojtěcha Lukáše „Návrat kopytníků do české krajiny“. Foto: Jana Podubecká

Fotografování ho bavilo již za studií, pak ale přišlo zaměstnání a rodina, takže se k focení vrátil asi před deseti lety, kdy tento koníček spojil s cestováním. „Moje „srdeční“ cestovatelská destinace je Afrika, kde jsme s manželkou byli již asi šestkrát. Focení zvířat „velké pětky“, ale třeba i pakoňů, zeber, žiraf a nepřeberného množství ptactva je skutečný zážitek,“ popsal Vojtěch Lukáš.

Za své nejlepší fotografování však považuje cestu do Jižní Ameriky a brazilského Pantalu. „Vidět a fotit jaguára, který ulovil kajmana, je obrovská náhoda, ale i zážitek na celý život,“ doplnil fotograf.

Čtěte také:  Přípravy na Prague PlayOffs vrcholí

Fotit mohutné zubry v rezervaci u Benátek nad Jizerou podle něj poskytuje srovnatelné s výpravami za atraktivními zvířaty na jiných kontinentech. „Samozřejmě, Afrika je obrovská zážitková destinace, ale hodiny strávené u zubrů, to je relaxace, ale zážitek i tak srovnatelný s focením jiných velkých zvířat. A navíc zubry mohu pozorovat po celý rok, za různého počasí, ráno nebo večer,“ připojil Vojtěch Lukáš, který na některé výpravy vyráží i se svým kamarádem a milovickým dokumentaristou Jaroslavem Kolčavou.

Fotografie jsou pro projekt jednou z nejdůležitějších cest, pomocí kterých představuje rezervaci veřejnosti. „Snímky velmi hezky zachycují, jak se velcí kopytníci v rezervaci sžili s místní krajinou a zvládají všechna roční období bez péče člověka,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Výstava bude na Vinohradské ulici otevřena do 24. března.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Čtěte také:  Explosion je Maherův životní kůň. Svou jedničku předvede v Praze

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Zdroj: www.ceska-krajina.cz

Divoký kůň Exmoorský pony Milovice Návrat divokých koní
Předchozí: Zimní Jezdecký pohár ČJF spřežení pokračuje v Brně
Následující: Juráň vede dvě kategorie zimního poháru spřežení

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Světoznámé rezervaci hrozí katastrofa. Kvůli zpoždění úředníků musí utratit třetinu vzácných zvířat

Největší hrozbě za dobu své existence čelí populární rezervace divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů v bývalém vojenském prostoru Milovice. Kvůli dalšímu odkladu rozšíření, které je schválené od roku 2016, musí ochránci do konce srpna evakuovat nebo utratit 31 zvířat. Tedy přibližně třetinu současného počtu. „Šlo by o největší ...