Home > Zpravodajství > krátké novinky > Vzpomínka na Royal Mouginse

Vzpomínka na Royal Mouginse

Součástí programu dostihového Slovenského dne – DNE REGIONŮ v Pardubicích byl i dostih věnovaný jednomu z nejlepších a nejúspěšnějších překážkových koní v historii českého turfu. Royal Mougins byl úspěšný na závodní dráze v České republice i v zahraničí. Jeho kariéru, a bohužel i život, však ukončilo zranění na dostihové dráze v Meranu.

Tmavý hnědý valach Royal Mougins ze stáje doktora Charváta se narodil 25. ledna 2002 v Anglii. Již jako dvouletý naznačil dobrou výkonnost, když se při pěti startech na britských ostrovech čtyřikrát umístil. U nás začal běhat, připravovaný ve Velkých Karlovicích trenérem Františkem Holčákem, jako tříletý a vedl si velice dobře. Patřil do špičky svého ročníku a získal několik cenných umístění. V Českém derby byl šestý, ve Slovenském čtvrtý, v klasickém chuchelském St.Leger se umístil pátý, ve slovenské obdobě dostihu třetí, v Pardubickém St.Leger druhý, na Breeders Cupu v rakouském Ebreichsdorfu čtvrtý a v Ceně prezidenta republiky druhý. Jako čtyřletý začal běhat překážkové dostihy. Toho roku startoval celkem pětkrát, kromě jediného startu na bratislavské dráze vždy v Itálii. První dostih po pádu nedokončil, ale potom čtyřikrát zvítězil, nejcennějšími úspěchy byla dvě vítězství v dostizích kategorie Gd-3, nejprve v Meranu a potom na dráze v Milanu. Skvěle si vedl na jihu Evropy i v dalších letech, kde dominoval v dostizích „Siepi“, které mají u nás statut dostihů přes proutěné překážky, čtyřikrát zvítězil v dostizích nejvyšší kategorie Gd-1 a několikrát se v takových i umístil.

Čtěte také:  Osobní vlak srazil u Lysé nad Labem tři koně

Royal MouginsRoyal Mougins

Na pardubické dráze je čtyřnásobným vítězem Zlatého poháru a stejného počtu prvenství získal i v podzimní Ceně Paramo. V překážkových dostizích startoval celkem 32x a 21x zvítězil, na výhrách získal 11.210.240 Kč v překážkových dostizích a 584.325 Kč v rovinových. V loňském roce opustil své oblíbené a úspěšné „Siepi“ a zkoušel štěstí ve steeplechase. Začátkem května v Meranu dostih po pádu nedokončil a podobně dopadl i koncem téhož měsíce na stejné dráze. Bohužel se vážně zranil a musel být utracen.

Takto nešťastně skončila dostihová kariéra a život jednoho z nejlepších a nejúspěšnějších překážkových koní celé historie našeho turfu.

Autor textu o Royal Mouginsovi: Milan Tůma

Předchozí: Kvalifikaci na Velkou pardubickou ovládl Trezor
Následující: Ptýrovské kolbiště ovládl Ludvík Jandourek
x

Mohlo by vás zajímat

Hlavní slovo mají v neděli na závodišti dvouletí

Předposlední dostihové odpoledne letošní sezóny na karlovarském HIPODROMU HOLOUBEK proběhne ve znamení plnokrevného dorostu. Hlavním bodem programu tvořeného sedmi rovinovými dostihy bude jubilejní 40. Cena MASISE – POHÁR STATKU BLATA ČESKÝ RÁJ. Počátky tohoto důležitého srovnávacího testu dvouletých plnokrevníků spadají do 80. let minulého století. Na trať jedničkové zkoušky dlouhé ...