Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > informujeme vás > Warrior, kůň z první světové války, dostal v Británii vyznamenání

Warrior, kůň z první světové války, dostal v Británii vyznamenání

V úterý 2.září byl ve Velké Británii oceněn kůň Warrior, který sloužil v první světové válce. Obdržel zvířecí obdobu Viktoriina kříže, nejvyššího možného britského vyznamenání udělovaného za statečnost v boji. Stal se prvním oceněným zvířetem bojujícím v první světové válce, které ocenění získalo.

Warrior a generál Seely na obraze z roku 1918. Foto: Canadian War Museum

Warrior a generál Seely na obraze z roku 1918. Foto: Canadian War Museum

Toto ocenění bylo projevem uznání statečnosti všech zvířat, která sloužila nejen v první linii. Ceremoniál se konal v londýnském Imperial War Museum. Čestnou Medaili Marie Dickinové, jež je ocenění udělované výhradně zvířatům za výjimečnou statečnost nebo odhodlané plnění povinností během služby ve vojenském konfliktu, převzal vnuk původního majitele Warriora Jacka Seelyho, dostihový hlasatel Brought Scott. Warrior byl při této příležitosti přejmenován na „koně, kterého Němci nemohli zabít“.

Na bojiště západní fronty se dostal Warrior i s generálem Seelym 11.srpna 1914. Zůstal tam po celou dobu války, kde přežil kulometné útoky, odstřelování i bitvu na Sommě, která byla jednou z nejkrvavějším operací první světové války. Během bitvy u Passchendaele zapadl do bahna a málem zahynul. Přežil i dva požáry stájí, ve kterých byl ustájen.

Přes několik zranění se Warrior v roce 1918 vrátil domů na ostrov Wight. Ve společnosti rodiny generála Seelyho se dožil úctyhodného věku 33 let.

Za ocenění Warriora bojoval i režisér Steven Spielberg. Před několika lety režíroval film Válečný kůň, který byl inspirován Warriorovým osudem.

Čtěte také:  Zlínská jízdní policie se přestěhovala do hřebčince v Tlumačově

První Medaile Marie Dickinové byla udělena v roce 1943. I s medailí pro Warriora jich bylo uděleno 66. Získali ji 4 koně, 29 psů, 32 holubů, kteří sloužili ve druhé světové válce a jedna kočka. Koně, kteří získali ocenění před Warriorem, byli policejní koně Olga, Upstart a Regal. Oceněni byli 11.dubna 1947.

Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Mezinárodní výstava Koně v akci bude patřit dětem
Následující: Dostih angličanů proti američanům v den Velké pardubické

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Pražským zimním favoritem Chiouboucar

Předposlední dostihový den letošní sezóny v Praze-Velké Chuchli vyvrcholil 3. ročníkem Pražského zimního favorita, 1800metrového testu pro dvouleté koně o 100 tisíc korun. Mezi jedenácti aktéry se v rekordním čase zatím krátké historie dostihu 1:54,40, jistě o dvě a čtvrt délky prosadil hnědák stáje Estrella Chiouboucar s žokejkou Vendulou Korečkovou, jehož druhý životní ...