Home > Zpravodajství > domácí sport > XI. den metropolitní sezóny: 91. FORTUNA České derby

XI. den metropolitní sezóny: 91. FORTUNA České derby

Poslední červnovou neděli vyvrcholila v AUTO HASE PARKU Velká Chuchle první část letošní sezóny slavnostním odpolednem, jehož magnetem programu bylo 91. FORTUNA České derby (Gd-3, 2400 m, 2,5 mil. Kč, 3letí), nejbohatší středoevropský rovinový dostih. Skvěle obsazené byly také rámcové zkoušky, a tak sedmitisícová návštěva viděla za ideálních povětrnostních podmínek výborný sport.

Roches Cross na ročníkovém trůnu

V poli šestnácti aktérů byl favoritem lehký vítěz Velké červnové ceny Agrobyškovice Roches Cross (2,2:1) před

 druhým a čtvrtým z téhož trialu Lysyanem (6:1) a Averem (6,5:1), nahoru v sázkové nabídce se pak nečekaně posunuli i Chardonney Tcheque (6:1), pro nějž měla být trať derby dlouhá, a Sary Shayan (7:1), jemuž se Velká červnová nepovedla, ale jehož tréninkoví kolegové opanovali tři z předchozích jedničkových dostihů odpoledne. Od startu poctivé tempo dostihu udávala dvojice svěřenců Radka Holčáka Frozen Frontier a Nucals Star před Sary Shayanem, zatímco Roches Cross cválal na dobré pozici zhruba ve středu kompaktního pole, uzavíraného držitelem Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ a dosud jediným Roches Crossovým přemožitelem Chardonneym Tcheque.

Devětatřicetiletý žokej Jan Rája poslal Roches Crosse středem dráhy na špici již 400 metrů před cílem, v polovině koncovky se na jeho úroveň u bariéry dotáhl Avere a tito dva svedli strhující závěrečný duel. Reprezentant stáje Jasna Roches Cross tvrdý souboj ustál a vyhrál v čase 2:30,31 o tři čtvrtiny délky před zástupcem stáje Lokotrans Averem, v jehož sedle žokej Milan Zatloukal ke třem jarním klasickým vavřínům z Prahy a Bratislavy přidal tentokrát druhé místo. Překvapením bylo o dvě a půl délky dále třetí místo podceňovaného Rocky of Gracie (BORS Břeclav, ž. Havlík, 35:1), předtím ve Velké červnové až šestého. Heroický výkon podal dva týdny po náročném výletu do Itálie Chardonney Tcheque (Dr. Charvát, ž. Juráček), jehož finiš znamenal čtvrté místo před novou akvizicí stáje YOKO Wallistem (ž. Šafář, 14:1). Nejníže dotované pozice stihli dva ze zahraničních hostů, slovenský Katelbach (EMOP, ž. Šmida, 30:1) a německý Foreign Hill (Stall Totti, ž. Panov, 10:1).

Čtěte také:  Ondřej Pospíšil: V O2 areně uvidíme jezdce, které známe jen z televize

Trenérem Roches Crosse je Josef Váňa, který měl z pověrčivosti opět na hlavě černý klobouk a mohl pod ním, po šesti letech od výhry Ready for Life, slavit druhé vítězství v derby. Naproti tomu dvojnásobný žokej-šampión Jan Rája se vysněné mety dočkal poprvé.

Rámcové „jedničky“ ovládl trenér Šavujev

Vedle samotného vrcholu tvořily náplň derby-dne další čtyři dostihy nejvyšší kategorie a ve třech, v nichž měl své svěřence, triumfoval „kavkazský kouzelník“ Arslangirej Šavujev. Nejprve pětiletý hnědák Golden Eagle (Ardak Amirkulov, 2,5:1) využil toho, že favorit Ceny Brick & Cotto Experts (I. k., 1200 m) Line Honey neměl svůj den, a když mu mladý francouzský žokej David Breux zkušeně poskytl klidný průběh za tempujícím Tulumem, jistě o dvě délky si za kvalitních 1:10,90 připsal v Praze druhé letošní vítězství. Dvě délky zpět dosáhl na stříbrný stupínek Sprinter roku 2009 Ediggio (EŽ Praha, ž. Srnec, 7,7:1), tři za ním se v silné konkurenci bronzem blýskla klisna Agromerace (Provit-Váňová, ž. Chaloupka, 7,7:1), jež jako jediná z devíti startujících teprve vstupovala do sezóny.

Následná Cena Autodopravy František Vlk (I. k., 1600 m) představila největšího favorita odpoledne, a ten také svou roli splnil, i když zdaleka nešel „na plný plyn“. Držitel titulu Kůň roku 2010 a nejvýkonnější plnokrevník v tuzemském tréninku Shamalgan (1,3:1) cválal první polovinu dostihu na poslední pozici, ale po vytočení do koncovky stačilo žokeji Lukáškovi najít stopu mezi soupeři, hvězdný ryzák bez potíží převzal vedení a i když sedmiletý obhájce loňského triumfu Sharpour (YOKO, ž. Foret, 4:1) nebyl daleko, Šavujevův svěřenec vyhrál v čase 1:37,37 jistě o čtvrt druhé délky a kazachstánský filmový režisér a producent Ardak Amirkulov, jenž byl tentokrát v Praze osobně přítomen, mohl podruhé přijímat gratulace. Necelé tři délky za Sharpourem uhájil třetí místo lídr prvních dvou třetin trati Rabbit King (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Chaloupka, 12:1).

Čtěte také:  Titulárním partnerem Velké pardubické bude i nadále Slavia pojišťovna

Hattrick završil trenér s ruskými kořeny v 52. Zlatém poháru YOKO (I. k., 2400 m), který měl být soubojem vítězů jeho posledních tří ročníků Mariydiho a Camilla, ale ještě před startem se, ve světle výher svých tréninkových kolegů, čtyřletý hnědák Out of Eden (KSK Nurbek) dostal na pozici druhé sázkové šance 4:1. Žokej Lukášek jej podle předpokladů nasměroval za tempaře Connexe (Dr. Charvát, ž. Foret, 7,7:1) a v dramatickém závěru s ním o délku vybojoval své druhé nedělní vítězství před Connexem a velkým překvapením Caneyem (Rokyta-advokát Bílovec, ž. Šafář, 25:1), kteří si rozdělili druhé místo. Out of Eden vyhrál v čase 2:29,72, tudíž se vítěz Zlatého poháru podruhé od roku 2003, kdy byl dostih z původních 2600 metrů zkrácen, dostal pod hranici dvou minut a třiceti sekund.

Kvalitního času dosáhla také vítězka 32. Ceny Hřebčína Křenek (I. k., 2200 m, 3l. klisny), v níž první tři místa obsadily sázkové favoritky. Za 2:19,85 se v souboji držitelek bronzových míst z české a slovenské Jarní ceny klisen poprvé v kariéře naplno prosadila dcera výtečné Arganty (v sezóně 2004 čtyřnásobné klasické vítězky a držitelky triumfu i z tohoto dostihu) Anjou (Wrbna Racing, ž. Pavlíček, 4,5:1) o tři čtvrtiny délky před Pikardií (DS Pegas, ž. Reznikov, 3:1) a další dvě a čtvrt před Kolymbií (Dr. Charvát, ž. Rája, 4:1), před třemi týdny druhou v bratislavské Ceně Arvy.

Čtěte také:  Poslední dostihová šance tohoto roku
Další dění:

Do úvodní Ceny SČADJ (IV. k., 1600 m) nastoupila pětice koní a v sedle druhé favoritky 4:1, čtyřleté Siran (Stáj Monika Agro P.) dosáhla svého prvního triumfu v začínající kariéře amatérská jezdkyně Alena Pospíšilová.

Dvouletým koním vyhrazenou Simsonovu cenu (II. k., 1200 m) pak velmi pohledným stylem o bezmála tři délky ovládl debutující Mystic Swing (Lokotrans, 8:1) s žokejem Zatloukalem.

A nesměl by to letos být dostihový den v Praze-Velké Chuchli, aby alespoň jednou nevyhrál vedoucí žokej šampionátu CK Martin Tour Cupu Jaromír Šafář; tentokrát v závěrečném bodu programu Betino handicapu (hdcp III. k., 2400 m) dovedl jistě na vítězné pozici do cíle čtyřletého valacha Noble Runnera (Rokyta-advokát Bílovec, 6,5:1).

Výsledky

Příští dostihový den: 7.8. – KMET CUP (Středoevropský pohár)

Předchozí: Velká cena Opavy pro Skřivana
Následující: V neděli bude karlovarské závodiště patřit klisnám
x

Mohlo by vás zajímat

Zájem o Taxis Gladiator Race roste, na startu bude i vítěz Velké pardubické

Počet startujících v letošním ročníku TAXIS GLADIATOR RACE oproti loňskému roku vzrostl. Na trase atraktivního závodu na účastníky čeká řada zajímavých překážek včetně několika novinek. Vyzkouší si je i vítěz Velké pardubické Jan Kratochvíl a s ním další hvězdy dostihového sportu. V kategorii KIDS na Pardubickém závodišti poběží o sto dětí více než ...