Home > Zpravodajství > domácí sport > XI. den metropolitní sezóny: 91. Fortuna České derby

XI. den metropolitní sezóny: 91. Fortuna České derby

Sváteční odpoledne ve Velké Chuchli, konané pod záštitou primátora hl. m. Prahy  Doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc., nabízí osm špičkových dostihů o souhrn cen a prémií téměř čtyři milióny korun. Na startovních listinách je 88 koní z Německa, Rakouska, Slovenska a České republiky, kteří byli odchováni v osmi různých zemích (Anglie, Irsko, USA, Francie, Německo, Polsko, Rakousko a ČR). V jejich sedlech se představí 36 jezdců a jezdkyň pocházejících ze sedmi zemí (Irsko, Skotsko, Francie, Rusko, Rakousko, Slovensko a ČR). S cenou 2,500.000 Kč (vítěz získá jeden milión korun) si 91. FORTUNA České derby (2400 m) již několik let drží primát nejbohatšího rovinového dostihu střední Evropy.

Odstartováno bude v neděli 26. června, v 17.20 hodin.

Favoritem Roches Cross

Roli favorita klasického vrcholu sezóny ponese tmavý hnědák Roches Cross, kterého pro stáj Jasna trénuje Josef Váňa, který se z derby-triumfu radoval již v roce 2005 (Ready for Life). Irský odchovanec má na kontě tři vítězství a jedno druhé místo, naposledy se lehce prosadil ve Velké červnové ceně Agrobyškovice. V jeho sedle bude opět žokej Jan Rája, který si před dvěma týdny zlomil klíční kost, ale obdivuhodně rychle se dal dohromady a v devětatřiceti letech, po návratu z ročního švýcarského angažmá, bude usilovat o nejcennější dostihový triumf, který mu ještě ve sbírce úspěchů chybí.

Zajímavé tandemy chuchelských trenérů

Čtvrtinu ze šestnácti koní chystá dvojice koučů přímo v dějišti derby. Nejzkušenější chuchelský trenér Tomáš Šatra (69) pošle do dostihu, na přání majitele Jiřího Charváta, vítěze Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ Chardonney Tcheque, účastníka s nejvyšším handicapovým hodnocením, ale také koně, jehož distančním maximem se zdá být mílová trať, a jednoho ze sázkových outsiderů Johannes Keplera (stáj Joly) který už ale má zkušenosti nejen s dostihy nejvyšší kategorie, ale i s délkou trati derby. Letos na jaře velice úspěšný Eduard Kotáb (44) pak má v ohni dvě dosti žhavá želízka, vítěz bratislavského Starohájského kritéria The Mole Catcher (YOKO) i premiant květnového mosteckého Memoriálu dr. Frankenbergera Avere (Lokotrans) patří k hlavním soupeřům favorizovaného Roches Crosse.

Nenápadný Lysyan

Velkolepým úspěchem může skončit nedělní dostih pro mladou trenérku Helenu Blažkovou, která v Lysé nad Labem připravuje druhého zástupce stáje Joly Lysyana. Ten sice dosud nezvítězil, ale stále se výsledkově zlepšuje, v Memoriálu prof. Michala byl čtvrtý, ve Velké jarní ceně Holdingu Rabbit CZ třetí (tehdy mu k bronzu pomohl irský rutinér Jimmy Quinn, jenž byl angažován i teď) a ve Velké červnové ceně Agrobyškovice druhý. Blažková, která jako jezdkyně obsadila před devíti lety v Českém derby druhé místo s koněm College Classic trénuje teprve druhou sezónu.

Čtěte také:  Kdo míří na Prague PlayOffs? Parkurové hvězdy pojedou o 12 milionů eur

Jak dopadne dvojice klisen?

S nemalými šancemi půjde na start také dvojice klisen, Rabbit Motivator (Rabbit Trhový Štěpánov) získala druhé místo v Jarní ceně klisen KåKå CZ a třetí ve Velké červnové ceně Agrobyškovice, Kristine (Feramo Model Brno) zase dokázala obsadit čtvrtou příčku ve Velké jarní ceně Holdingu Rabbit CZ. V posledních dvaceti letech vyhrály zástupkyně něžného pohlaví tři ročníky derby (1997 Nora Jeane, 2003 Ohne Sorge a 2005 Ready for Life).

Zahraniční hosté

Zahraniční konkurenci letos tvoří tři koně. Slovenská trenérka-šampiónka Zuzana Kubovičová přiveze ze Senice do Prahy vítěze rakouského Kriterium der Dreijährigen Katelbacha (EMOP) a pátého z Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ Prince’s Blade (OMS), hannoverský trenér Hans-Jörgen Gröschel míří na start s vytrvalcem Foreign Hillem (Stall Totti), na jaře vítězem dvou menších dostihů v Berlíně a Mnichově.

Poprvé v Praze

Německý kůň se v Praze představí premiérově, stejně jako další dva aktéři, kterými posílily tuzemské týmy a dohlásily je deset dní před startem za 150 tisíc korun, což ukazuje na vysoké ambice. Foreign Hillův krajan Wallisto přešel do tréninku Zdena Koplíka a bude druhým koněm stáje YOKO, zatím ve všech čtyřech startech obsadil druhé nebo třetí místo, Frozen Frontier je akvizicí nově se etablující stáje Red Rebels R&H a Radek Holčák jej ve Velkých Karlovicích převzal po dubnovém druhém místě z handicapového testíku v irském Tipperary.

Šanci mají všichni

Dostihový sport je kromě jiného krásný svou nevyzpytatelností, a tak před otevřením startovních boxů mají šanci všichni kandidáti. K těm patří i druhý kůň “rudých rebelů”, pátý z Velké červnové ceny Agrobyškovice Nucals Star, šestý z téže přípravné zkoušky Rocky of Gracie (BORS Břeclav) a Sary Shayan (Ardak Amirkulov), který, v sedle s mladičkým Francouzem Davidem Breuxem, může být černým koněm dostihu – od loňského léta se umisťuje ve špičkových ročníkových testech a nepovedl se mu pouze jediný, právě Velká červnová cena Agrobyškovice, v níž skončil desátý Na straně jeho pozitiv převažuje i jméno trenéra: Arslangirej Šavujev už dokázal načasovat tři vítěze Českého derby. Kavkazský rodák má navíc dva svěřence tzv. pod čarou, Private Cowboy a Balbrown by jakožto náhradníci mohli startovat v případě neúčasti někoho ze šestnácti výše jmenovaných.

Předstartovní zajímavosti derby

Na start klasického vrcholu sezóny se postaví třináct hřebců, jeden valach a dvě klisny. Pouze dva koně (Foreign Hill a Johannes Kepler) již startovali na trati 2400 metrů.
Pět koní (Chardonney Tcheque, Frozen Frontier, Kristine, Wallisto a Katelbach) ještě nestartovalo nad 1800 metrů. Dohromady zatím účastníci derby vydělali na cenách v dostizích 4,2 mil. Kč (zahraniční zisk přepočten). Nejbohatším koněm na startu je Chardonney Tcheque s dosavadním ziskem 871.956 Kč. Dva svěřence mají na startu Zuzana Kubovičová, Tomáš Šatra, Eduard Kotáb a Radek Holčák. Dokonce tři koně v soupsiu trénuje Arslangirej Šavujev, ale dva z nich jsou náhradníky. Dva reprezentanty mají stáje Joly, YOKO, Red Rebels R&H a teoreticky Ardak Amirkulov (jeden je náhradník). Polovina koní ze šestnácti nominovaných byla odchována v Irsku, čtvrtina v Německu, tři ve Francii a jeden v Anglii. Českému publiku se poprvé představí trojice aktérů.

Čtěte také:  Ondřej Pospíšil: V O2 areně uvidíme jezdce, které známe jen z televize

V sedlech budou letos výhradně muži, ze sedmi různých zemí (Francie, Irsko, Rakousko, Rusko, Skotsko, SR, ČR). Nejstaršími žokeji jsou čtyřicátníci Jean Pierre Lopez (6.12.’66), Jimmy Quinn (20.5.’67) a Gary Hind (24.5.’68). Nejmladšími žokeji v sedlech budou David Breux (17.5.’89), Petr Foret (13.5.’89) a Milan Zatloukal (26.5.’88). České derby z letos starujících žokejů vyhrál pouze Jean Pierre Lopez. Z trenérů v Českém derby dosud uspěli Arslangirej Šavujev (3x), Tomáš Šatra (2x), Zdeno Koplík a Josef Váňa (1x). Z majitelů České derby získali Ardak Amirkulov (2x) a stáj YOKO (1x). Nejdále do dějiště dostihu cestují Katelbach a Prince’s Blade (700 km ze Senice). Sázkový favorit vyhrál v posledních deseti letech čtyřikrát (2001 Tribal Instinct 2:1, 2002 Poderoso 2,3:1, 2004 Darsalam 1,7:1 a 2009 Age of Jape 2,5:1). V poslední dekádě 3x vyhráli koně s dvouciferným startovním kurzem (2005 Ready for Life 12:1, 2006 Laureat 11:1 a 2008 Tullamore 14:1). Absolutním sázkovým rekordmanem je Beller, který v roce 1978 vyhrál v sázkovém poměru 77:1. V posledních padesáti ročnících nejčastěji vyhrálo startovní číslo 14 (6x – v letech 1964, 1966, 1998, 2001, 2003 a 2009) a dále startovní čísla 2, 3 a 6 (5x).

Další program plný hvězd: jedinečný Shamalgan opět v Praze!

V Ceně Autodopravy František Vlk (1600 m, 15.30 hod.) se letos podruhé v Praze představí Kůň roku 2010, vynikající ryzák pravidelně startující v elitní francouzské společnosti Shamalgan (Ardak Amirkulov, ž. Lukášek). Účastník loňského francouzského derby a třetí z francouzské Velké jarní ceny nastoupí proti osmičlenné opozici v čele s obhájcem triumfu z minulého roku Sharpourem (YOKO, ž. Foret) a bronzovým z loňského derby Miracle Matchem (Dr. Charvát, ž. Juráček) jako vysoký favorit.

Mariydi vs. Camill: další česko-slovenský souboj vytrvalců

Vítězové dokonce posledních tří ročníků změří síly v 52. Zlatém poháru YOKO (2400 m, 16.40 hod.): loňský premiant Mariydi (Dr. Charvát, ž. Zatloukal) a držitel double z let 2008 a 2009 Camill (Agrolipt SK, ž. Hind) svedou na scéně druhého nejvýše dotovaného dostihu dne další česko-slovenskou vytrvaleckou bitvu, za posledních pět let podtatranští hosté odvezli triumf čtyřikrát a právě Mariydi vloni přerušil jejich sérii. Navíc půjde o odvetu za nedávnou Velkou cenu Slovenska, kde Camill skončil druhý a Mariydi o hlavu za ním třetí.

Čtěte také:  Pražští lvi jdou do semifinále PlayOffs. Nejlepší byli Miami Celtics

Sprinterský král Line Honey nadějí domácích příznivců

Momentálně nejlepší český odchovanec Line Honey (Stáj Mikon, ž. Lukášek) půjde z jmenovaných es na start jako první, představí se v devítičlenné Ceně Brick & Cotto Experts (1200 m, 15.00 hod.). Čtyřletý napajedelský rodák zatím vyhrál polovinu ze šestnácti životních startů, před třemi týdny potvrdil v Bratislavě pozici regionální sprinterské jedničky, když opanoval Cenu MP SR v konkurenci soupeřů ze sedmi zemí.

Zvláštní autobusy ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy

Ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy bude zřízena zvláštní autobusová linka Smíchovské nádraží – Závodiště Chuchle a zpět, která bude v provozu před začátkem dostihového dne (odjezdy ze SN: 12.43, 13.13, 13,43 a 14,13 hodin) a po skončení programu (odjezdy z Chuchle: 17.45, 18.15, 18.45 a 19.15 hodin).

Vstupné na Derby-den

  • Plnocenné vstupné: 200 Kč (včetně Dostihového programu – prodáván i samostatně za 50 Kč)
  • Zlevněné (60 Kč): mládež do 18 let, studenti do 26 let, držitelé zákaznické karty a. s. Pražská plynárenská, držitelé In-karty ČD, držitelé Sphere card, držitelé karty karty www.rodinnepasy.cz
  • Zdarma: děti do 15 let, držitelé „opencard“ s ročním kupónem na pražskou MHD, držitelé průkazů TP, ZTP, ZTP-P
  • Pro vstup platí také všechny permanentní vstupenky vydané AHP Velká Chuchle pro sezónu 2011.

Pro děti bohatý program

Zvláštní pozornost je věnována nejmenším dostihovým divákům: také při derby-odpoledni se děti budou moci zdarma svézt na populárních ponících Jupíkovi, Vilíkovi a Bajajovi a dále se bavit v dětském koutku „Hříbátka“, situovaném do přízemí sázkové haly. Právě „Hříbátka“ vstoupila do letošní sezóny zcela v novém a od prvního dostihového dne roku zde probíhají komponované programy s Českým animačním týmem a soutěže o ceny z nakladatelství a vydavatelství DINO TOYS.

Módní přehlídky značky Magic Helena

Doprovodný program odpoledne nabízí také dvě módní přehlídky značkové módy Magic Helena, které mohou návštěvníci vidět v přízemí tribuny – sázkové hale ve 13.00 hodin a 15. 35 hodin.

Předchozí: Velká cena Opavy ve znamení Arista-Z
Následující: Lucie Strnadlová: obhajoba v Opavě bude těžká
x

Mohlo by vás zajímat

Zájem o Taxis Gladiator Race roste, na startu bude i vítěz Velké pardubické

Počet startujících v letošním ročníku TAXIS GLADIATOR RACE oproti loňskému roku vzrostl. Na trase atraktivního závodu na účastníky čeká řada zajímavých překážek včetně několika novinek. Vyzkouší si je i vítěz Velké pardubické Jan Kratochvíl a s ním další hvězdy dostihového sportu. V kategorii KIDS na Pardubickém závodišti poběží o sto dětí více než ...