Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > XI. den metropolitní sezóny: 91. Fortuna České derby

XI. den metropolitní sezóny: 91. Fortuna České derby

Sváteční odpoledne ve Velké Chuchli, konané pod záštitou primátora hl. m. Prahy  Doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc., nabízí osm špičkových dostihů o souhrn cen a prémií téměř čtyři milióny korun. Na startovních listinách je 88 koní z Německa, Rakouska, Slovenska a České republiky, kteří byli odchováni v osmi různých zemích (Anglie, Irsko, USA, Francie, Německo, Polsko, Rakousko a ČR). V jejich sedlech se představí 36 jezdců a jezdkyň pocházejících ze sedmi zemí (Irsko, Skotsko, Francie, Rusko, Rakousko, Slovensko a ČR). S cenou 2,500.000 Kč (vítěz získá jeden milión korun) si 91. FORTUNA České derby (2400 m) již několik let drží primát nejbohatšího rovinového dostihu střední Evropy.

Odstartováno bude v neděli 26. června, v 17.20 hodin.

Favoritem Roches Cross

Roli favorita klasického vrcholu sezóny ponese tmavý hnědák Roches Cross, kterého pro stáj Jasna trénuje Josef Váňa, který se z derby-triumfu radoval již v roce 2005 (Ready for Life). Irský odchovanec má na kontě tři vítězství a jedno druhé místo, naposledy se lehce prosadil ve Velké červnové ceně Agrobyškovice. V jeho sedle bude opět žokej Jan Rája, který si před dvěma týdny zlomil klíční kost, ale obdivuhodně rychle se dal dohromady a v devětatřiceti letech, po návratu z ročního švýcarského angažmá, bude usilovat o nejcennější dostihový triumf, který mu ještě ve sbírce úspěchů chybí.

Zajímavé tandemy chuchelských trenérů

Čtvrtinu ze šestnácti koní chystá dvojice koučů přímo v dějišti derby. Nejzkušenější chuchelský trenér Tomáš Šatra (69) pošle do dostihu, na přání majitele Jiřího Charváta, vítěze Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ Chardonney Tcheque, účastníka s nejvyšším handicapovým hodnocením, ale také koně, jehož distančním maximem se zdá být mílová trať, a jednoho ze sázkových outsiderů Johannes Keplera (stáj Joly) který už ale má zkušenosti nejen s dostihy nejvyšší kategorie, ale i s délkou trati derby. Letos na jaře velice úspěšný Eduard Kotáb (44) pak má v ohni dvě dosti žhavá želízka, vítěz bratislavského Starohájského kritéria The Mole Catcher (YOKO) i premiant květnového mosteckého Memoriálu dr. Frankenbergera Avere (Lokotrans) patří k hlavním soupeřům favorizovaného Roches Crosse.

Nenápadný Lysyan

Velkolepým úspěchem může skončit nedělní dostih pro mladou trenérku Helenu Blažkovou, která v Lysé nad Labem připravuje druhého zástupce stáje Joly Lysyana. Ten sice dosud nezvítězil, ale stále se výsledkově zlepšuje, v Memoriálu prof. Michala byl čtvrtý, ve Velké jarní ceně Holdingu Rabbit CZ třetí (tehdy mu k bronzu pomohl irský rutinér Jimmy Quinn, jenž byl angažován i teď) a ve Velké červnové ceně Agrobyškovice druhý. Blažková, která jako jezdkyně obsadila před devíti lety v Českém derby druhé místo s koněm College Classic trénuje teprve druhou sezónu.

Jak dopadne dvojice klisen?

S nemalými šancemi půjde na start také dvojice klisen, Rabbit Motivator (Rabbit Trhový Štěpánov) získala druhé místo v Jarní ceně klisen KåKå CZ a třetí ve Velké červnové ceně Agrobyškovice, Kristine (Feramo Model Brno) zase dokázala obsadit čtvrtou příčku ve Velké jarní ceně Holdingu Rabbit CZ. V posledních dvaceti letech vyhrály zástupkyně něžného pohlaví tři ročníky derby (1997 Nora Jeane, 2003 Ohne Sorge a 2005 Ready for Life).

Zahraniční hosté

Zahraniční konkurenci letos tvoří tři koně. Slovenská trenérka-šampiónka Zuzana Kubovičová přiveze ze Senice do Prahy vítěze rakouského Kriterium der Dreijährigen Katelbacha (EMOP) a pátého z Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ Prince’s Blade (OMS), hannoverský trenér Hans-Jörgen Gröschel míří na start s vytrvalcem Foreign Hillem (Stall Totti), na jaře vítězem dvou menších dostihů v Berlíně a Mnichově.

Poprvé v Praze

Německý kůň se v Praze představí premiérově, stejně jako další dva aktéři, kterými posílily tuzemské týmy a dohlásily je deset dní před startem za 150 tisíc korun, což ukazuje na vysoké ambice. Foreign Hillův krajan Wallisto přešel do tréninku Zdena Koplíka a bude druhým koněm stáje YOKO, zatím ve všech čtyřech startech obsadil druhé nebo třetí místo, Frozen Frontier je akvizicí nově se etablující stáje Red Rebels R&H a Radek Holčák jej ve Velkých Karlovicích převzal po dubnovém druhém místě z handicapového testíku v irském Tipperary.

Šanci mají všichni

Dostihový sport je kromě jiného krásný svou nevyzpytatelností, a tak před otevřením startovních boxů mají šanci všichni kandidáti. K těm patří i druhý kůň “rudých rebelů”, pátý z Velké červnové ceny Agrobyškovice Nucals Star, šestý z téže přípravné zkoušky Rocky of Gracie (BORS Břeclav) a Sary Shayan (Ardak Amirkulov), který, v sedle s mladičkým Francouzem Davidem Breuxem, může být černým koněm dostihu – od loňského léta se umisťuje ve špičkových ročníkových testech a nepovedl se mu pouze jediný, právě Velká červnová cena Agrobyškovice, v níž skončil desátý Na straně jeho pozitiv převažuje i jméno trenéra: Arslangirej Šavujev už dokázal načasovat tři vítěze Českého derby. Kavkazský rodák má navíc dva svěřence tzv. pod čarou, Private Cowboy a Balbrown by jakožto náhradníci mohli startovat v případě neúčasti někoho ze šestnácti výše jmenovaných.

Předstartovní zajímavosti derby

Na start klasického vrcholu sezóny se postaví třináct hřebců, jeden valach a dvě klisny. Pouze dva koně (Foreign Hill a Johannes Kepler) již startovali na trati 2400 metrů.
Pět koní (Chardonney Tcheque, Frozen Frontier, Kristine, Wallisto a Katelbach) ještě nestartovalo nad 1800 metrů. Dohromady zatím účastníci derby vydělali na cenách v dostizích 4,2 mil. Kč (zahraniční zisk přepočten). Nejbohatším koněm na startu je Chardonney Tcheque s dosavadním ziskem 871.956 Kč. Dva svěřence mají na startu Zuzana Kubovičová, Tomáš Šatra, Eduard Kotáb a Radek Holčák. Dokonce tři koně v soupsiu trénuje Arslangirej Šavujev, ale dva z nich jsou náhradníky. Dva reprezentanty mají stáje Joly, YOKO, Red Rebels R&H a teoreticky Ardak Amirkulov (jeden je náhradník). Polovina koní ze šestnácti nominovaných byla odchována v Irsku, čtvrtina v Německu, tři ve Francii a jeden v Anglii. Českému publiku se poprvé představí trojice aktérů.

V sedlech budou letos výhradně muži, ze sedmi různých zemí (Francie, Irsko, Rakousko, Rusko, Skotsko, SR, ČR). Nejstaršími žokeji jsou čtyřicátníci Jean Pierre Lopez (6.12.’66), Jimmy Quinn (20.5.’67) a Gary Hind (24.5.’68). Nejmladšími žokeji v sedlech budou David Breux (17.5.’89), Petr Foret (13.5.’89) a Milan Zatloukal (26.5.’88). České derby z letos starujících žokejů vyhrál pouze Jean Pierre Lopez. Z trenérů v Českém derby dosud uspěli Arslangirej Šavujev (3x), Tomáš Šatra (2x), Zdeno Koplík a Josef Váňa (1x). Z majitelů České derby získali Ardak Amirkulov (2x) a stáj YOKO (1x). Nejdále do dějiště dostihu cestují Katelbach a Prince’s Blade (700 km ze Senice). Sázkový favorit vyhrál v posledních deseti letech čtyřikrát (2001 Tribal Instinct 2:1, 2002 Poderoso 2,3:1, 2004 Darsalam 1,7:1 a 2009 Age of Jape 2,5:1). V poslední dekádě 3x vyhráli koně s dvouciferným startovním kurzem (2005 Ready for Life 12:1, 2006 Laureat 11:1 a 2008 Tullamore 14:1). Absolutním sázkovým rekordmanem je Beller, který v roce 1978 vyhrál v sázkovém poměru 77:1. V posledních padesáti ročnících nejčastěji vyhrálo startovní číslo 14 (6x – v letech 1964, 1966, 1998, 2001, 2003 a 2009) a dále startovní čísla 2, 3 a 6 (5x).

Další program plný hvězd: jedinečný Shamalgan opět v Praze!

V Ceně Autodopravy František Vlk (1600 m, 15.30 hod.) se letos podruhé v Praze představí Kůň roku 2010, vynikající ryzák pravidelně startující v elitní francouzské společnosti Shamalgan (Ardak Amirkulov, ž. Lukášek). Účastník loňského francouzského derby a třetí z francouzské Velké jarní ceny nastoupí proti osmičlenné opozici v čele s obhájcem triumfu z minulého roku Sharpourem (YOKO, ž. Foret) a bronzovým z loňského derby Miracle Matchem (Dr. Charvát, ž. Juráček) jako vysoký favorit.

Mariydi vs. Camill: další česko-slovenský souboj vytrvalců

Vítězové dokonce posledních tří ročníků změří síly v 52. Zlatém poháru YOKO (2400 m, 16.40 hod.): loňský premiant Mariydi (Dr. Charvát, ž. Zatloukal) a držitel double z let 2008 a 2009 Camill (Agrolipt SK, ž. Hind) svedou na scéně druhého nejvýše dotovaného dostihu dne další česko-slovenskou vytrvaleckou bitvu, za posledních pět let podtatranští hosté odvezli triumf čtyřikrát a právě Mariydi vloni přerušil jejich sérii. Navíc půjde o odvetu za nedávnou Velkou cenu Slovenska, kde Camill skončil druhý a Mariydi o hlavu za ním třetí.

Sprinterský král Line Honey nadějí domácích příznivců

Momentálně nejlepší český odchovanec Line Honey (Stáj Mikon, ž. Lukášek) půjde z jmenovaných es na start jako první, představí se v devítičlenné Ceně Brick & Cotto Experts (1200 m, 15.00 hod.). Čtyřletý napajedelský rodák zatím vyhrál polovinu ze šestnácti životních startů, před třemi týdny potvrdil v Bratislavě pozici regionální sprinterské jedničky, když opanoval Cenu MP SR v konkurenci soupeřů ze sedmi zemí.

Zvláštní autobusy ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy

Ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy bude zřízena zvláštní autobusová linka Smíchovské nádraží – Závodiště Chuchle a zpět, která bude v provozu před začátkem dostihového dne (odjezdy ze SN: 12.43, 13.13, 13,43 a 14,13 hodin) a po skončení programu (odjezdy z Chuchle: 17.45, 18.15, 18.45 a 19.15 hodin).

Vstupné na Derby-den

  • Plnocenné vstupné: 200 Kč (včetně Dostihového programu – prodáván i samostatně za 50 Kč)
  • Zlevněné (60 Kč): mládež do 18 let, studenti do 26 let, držitelé zákaznické karty a. s. Pražská plynárenská, držitelé In-karty ČD, držitelé Sphere card, držitelé karty karty www.rodinnepasy.cz
  • Zdarma: děti do 15 let, držitelé „opencard“ s ročním kupónem na pražskou MHD, držitelé průkazů TP, ZTP, ZTP-P
  • Pro vstup platí také všechny permanentní vstupenky vydané AHP Velká Chuchle pro sezónu 2011.

Pro děti bohatý program

Zvláštní pozornost je věnována nejmenším dostihovým divákům: také při derby-odpoledni se děti budou moci zdarma svézt na populárních ponících Jupíkovi, Vilíkovi a Bajajovi a dále se bavit v dětském koutku „Hříbátka“, situovaném do přízemí sázkové haly. Právě „Hříbátka“ vstoupila do letošní sezóny zcela v novém a od prvního dostihového dne roku zde probíhají komponované programy s Českým animačním týmem a soutěže o ceny z nakladatelství a vydavatelství DINO TOYS.

Módní přehlídky značky Magic Helena

Doprovodný program odpoledne nabízí také dvě módní přehlídky značkové módy Magic Helena, které mohou návštěvníci vidět v přízemí tribuny – sázkové hale ve 13.00 hodin a 15. 35 hodin.

Předchozí: Velká cena Opavy ve znamení Arista-Z
Následující: Lucie Strnadlová: obhajoba v Opavě bude těžká
x

Mohlo by vás zajímat

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...