Home > Zpravodajství > domácí sport > XII. den metropolitní sezóny: Středoevropský pohár

XII. den metropolitní sezóny: Středoevropský pohár

Na závodišti v Praze-Velké Chuchli se první srpnovou neděli uskutečnil výjimečný dostihový den – Středoevropský pohár, jehož hlavními magnety byly tři dostihy nejvyšší kategorie pro tříleté a starší koně, každý s celkovou dotací 250 tisíc korun. Vytrvalý déšť výrazně změkčil dráhu, ale nepříznivé počasí krátce po začátku programu ustalo, takže více než čtyři tisícovky diváků byly spokojeny nejen se špičkově obsazenými vrcholy odpoledne.

Nejlepší finiš měla Trinity

V Poháru-Sprint na 1200 metrů byl poměrně jasným favoritem Golden Eagle (Ardak Amirkulov, ž. Lukášek), ale v cíli stačil jen na druhé místo, když po drtivém finiši jistě o dvě délky zvítězila spolehlivá pětiletá klisna trenéra Zdena Koplíka Trinity s podruhé během dne vítězným žokejem René Koplíkem. Konzistentní hnědka stáje Václav Slovák dosáhla již šesté výhry v kariéře, naposledy se prosadila vloni v červenci, když v Bratislavě získala Cenu Pat’s Music a od té doby se celkem sedmkrát z osmi pokusů vešla na dotovaná místa. Čtyři délky za Golden Eaglem obsadil třetí příčku další spolehlivý kůň, sedmiletý Ediggio (EŽ Praha, ž. Radek Koplík), Sprinter roku 2009, který se umístil potřinácté z posledních čtrnácti startů.

Iryklon potvrdil vysokou třídu

Pohár-Míle na 1600 metrů byl obsazen řadou vítězů dostihů první kategorie, a zde se již favorit prosadil naplno. Při svém jediném letošním českém vystoupení splnil roli první šance pětiletý valach stáje Quartis-Zámecký vrch Iryklon. Svěřenec úřadujícího trenéra-šampióna Václava Luky v sedle s žokejem Jiřím Chaloupkou potvrdil své výborné jarní formy z Itálie, a o jednu délku zdolal devítiletého tempaře, dvojnásobného vítěze letošních bratislavských zkoušek Apollo Stara (Erika Krajníková, ž. Hind). Za ním v duelu o třetí příčku rozdílem hlavy uspěl polský host Inheritor (St. Dr. Dahees, ž. Línek) vůči držiteli letošní velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ Chardonney Tcheque (Dr. Charvát, ž. Zatloukal).

Čtěte také:  Titulárním partnerem Velké pardubické bude i nadále Slavia pojišťovna

S největší silou Taro

Pohár-Classic o délce 2400 metrů pak vyhrál čtyřletý valach stáje Viktor Komárek Taro v tréninku Josefa Váni. Vítěz loňských St. Leger a Velké ceny českého turfu silově vyjetý žokejem Janem Rájou, vybojoval triumf o délku a půl před jediným tříletým aktérem Lysyanem (Joly, ž. Foret), jemuž se však těsně před cílem otočilo sedlo. Přesto bral stříbrné místo o délku před , vůči jaru, výsledkově zlepšeným Omnibusem (Zdeněk Kavka, ž. Radek Koplík).

Další dění:

Otevírací Cena Suspro, s. r. o. (III. k., 1400 m) byla zároveň druhým dílem celoročního seriálu pro dvouleté tuzemské odchovance a při druhém životním vystoupení se premiérově naplno prosadila hnědka Roses of Red (Václav Kozel) s žokejem Jaromírem Šafářem, který si i v tomto dostihu udržel letošní „normu“ aspoň jednoho vítězství při každém pražském dni.

V Ceně Polského Jockey Clubu (II. k., 1200 m) se pak o necelou délku ke čtvrtému životnímu triumfu, ale prvnímu letnímu – všech předešlých totiž dosáhl v říjnu či listopadu, propracoval zkušený sedmiletý valach Mr Dario (YOKO) s žokejem René Koplíkem.

Cenu Agentury Bober (hdcp IV. k., 1200 m) si snadno a nečekaně připsala na konto čtyřletá hnědka Paleta (Blue Star), jež se ve třech předchozích startech ani neumístila, s letos potřetí vítěznou amatérskou vicešampiónkou Pavlínou Filipovou v sedle.

Do cíle Ceny FRBC a Arqany (III. k., 1600 m) pak žokej Jan Rája dotlačil na vítězné pozici pětiletého hnědáka Double Rubble, on sám vyhrál během dne podruhé, reprezentant stáje MUDr. Dany Řežábové se po dvou letech dočkal třetího životního zásahu.

Čtěte také:  Ondřej Pospíšil: V O2 areně uvidíme jezdce, které známe jen z televize

V závěrečné Ceně Duralock – bezpečných ohrad a bariér (hdcp IV. k., 1800 m) pak na červencové slušovické vítězství v páté kategorii navázal další výhrou čtyřletý valach Beltaine (Stáj Polouček) a i žokej v jeho sedle, Jiří Chaloupka, se radoval z druhé nedělní výhry.

Příští dostihový den: 28.8. – St. Leger

Předchozí: O víkendu národní všestrannost
Následující: Premiérový titul v soutěži družstev ve všestrannosti na závodišti v Pardubicích získaly favorizované
x

Mohlo by vás zajímat

Zájem o Taxis Gladiator Race roste, na startu bude i vítěz Velké pardubické

Počet startujících v letošním ročníku TAXIS GLADIATOR RACE oproti loňskému roku vzrostl. Na trase atraktivního závodu na účastníky čeká řada zajímavých překážek včetně několika novinek. Vyzkouší si je i vítěz Velké pardubické Jan Kratochvíl a s ním další hvězdy dostihového sportu. V kategorii KIDS na Pardubickém závodišti poběží o sto dětí více než ...