Home > Zpravodajství > domácí sport > XIII. den metropolitní sezóny: 70. PEGAS ST LEGER

XIII. den metropolitní sezóny: 70. PEGAS ST LEGER

Po dvouměsíční pauze se opět otevřou brány Conseq Parku Velká Chuchle a centrální české závodiště odstartuje nabitou druhou polovinu své letošní sezóny. Tradičním vrcholem poslední prázdninové neděle je závěrečný a také nejdelší klasický dostih, letos jubilejní 70. ročník PEGAS St Leger (listed, 2800 m, 550 tis. Kč, start 18.05 hodin). V dalším programu mj. odstartuje již XI. ročník podzimního překážkového seriálu o Pohár EŽ Praha, či pokračuje populární metropolitní série pro dvouleté koně českého chovu Fitmin Cup. hned šestkrát bude v akci letos podruhé na pražské dráze hostující pětinásobný český, trojnásobný španělský a jednou slovenský žokej-šampión Václav Janáček. Celkem se uskuteční osm dostihů, v nichž se představí 90 koní a 32 jezdců. Start úvodního dostihu je ve 14 hodin.

Hrdina Derby Touch of Genius proti osmi

Vysokým favoritem vrcholu programu je vítěz Českého (foto) i Slovenského derby Touch of Genius (foto, ž. Šafář, tr. Josef Váňa, stáj Statek Blata Český Ráj), který navíc v dostihu nepotká žádného z prvních šesti v cíli červnové pražské klasiky. Mercedes-Benz Českého derby se kromě něj z nedělních uchazečů zúčastnili ještě dva, a to jeho tréninkový kolega, ve výsledku o devět délek sedmý Gibb’s Beach (ž. Zatloukal, stáj Jasna) a o dalších osm délek jedenáctý, jeden ze čty tuzemských odchovanců v poli St Leger Mondego Bay (ž. Laube, tr. Juránek, stáj Rabbit Trhový Štěpánov), jenž se zároveň stane jediným koněm, účastnícím se letos všech tří dostihů Klasické trojkoruny.

Touch of Genius

Touch of Genius

Hlavními soupeři držitele dvou vavřínových věnců s modrou stuhou (historicky čtvrtého majitele česko-slovenského derby-double) by však měli být jiní oponenti. Konkrétně červencový vítěz mosteckého handicapu Sanok (ž. Janáček, tr. Wroblewski, stáj Nýznerov), jenž mířil už do Polského derby, kam jej ale nepustilo zranění, a již čtyřnásobná vítězka, včetně klasického Oaks, Amga River (ž. Murzabajev, tr. Šavujev, stáj Valentin Bukhtoyarov).

Čtěte také:  Prague Lions v New Yorku na úvod sedmí. Shanghai Swans jsou ze hry

Stříbrem z Maďarského Oaks si o nedělní start „řekla“ také druhá z klisen, česká rodačka Alegoria, kterou stejně jako v Budapešti povede jezdec Radek Man, přičemž vedoucí trenérka průběžného pořadí šampionátu Helena Vocásková a stáj Stanislav Chudáček budou mít v ohni ještě jedno želízko, a tím je druhý z loňské Ceny zimního favorita a letos po zdravotní pauze až v červnu nastoupivší Amadeon (ž. Rája).

Největším otazníkem sestavy pak je pátý z Velké jarní ceny a po vynucené přestávce bronzový z Lázeňské míle Lorpen (ž. Mach, tr. Myšková, Stáj Jeso), třetí z českých odchovanců ve zmíněných vystoupeních předvedl velmi solidní výkony, ale jako jediný dosud nestartoval nad dva kilometry. Neobvyklou dosavadní kariéru (na kandidáta závěrečného klasického testu) má i poslední ve výčtu a čtvrtý tuzemský rodák Princ Bajaja (ž. Chaloupka, tr. Bodlák, stáj U krále Matyáše, UH), který se po květnovém trojkovém bronzu (za Touch of Geniusem) dvakrát vypravil do polské Vratislavi, kde obsadil druhé a první místo v dostizích přes proutěné překážky.

Další dostihový program:

14.00 – Cena Elektrizace železnic Praha, a. s. (IV. k., 3300 m): v úvodní kapitole tradičního překážkového seriálu se po roční odmlce představí i dvojnásobný jedničkový vítěz Čáriray.

14.35 – Cena EBF (III. k., 1400 m): v prvním ze dvou nedělních juniorských testů se o premiérový triumf utká devět aktérů, mezi nimi i bronzový ze Simsonovy ceny Johnny Whistle.

15.10 – Cena Výživových programů Fitmin (III. k., 1200 m): do dalšího dílu Fitmin Cupu míří čtrnáct nezvítězivších mladých českých odchovanců, jedním z pěti debutantů je i sourozenec vítězů první kategorie Hyacinta a Honzika Harwey.

Čtěte také:  Královnou dvouletých klisen se ve Varech stala Fraga

15.45 – Cena Darsalama (hdcp IV. k., 2400 m): s nízkými zátěžemi mohou na dlouhé trati uspět aktéři podobného dostihu z Karlových Varů Portugal a True Dream.

16.20 – Cena Fotosoutěže NIKON 2015 (hdcp V. k., 1600 m): v mílovém testu nejnižší kategorie je zcela otevřená situace, na start se postaví maximální počet šestnácti účastníků.

16.55 – Cena Fontana Watercoolers (hdcp IV. k., 1200 m): navzdory nejvyšší nesené hmotnosti by hostující šampión Václav Janáček mohl k triumfu dopomoci Our Lass, dobrou aktuální formu však má také Camelai.

17.25 – Cena časopisu Jezdectví (hdcp II. k., 1200 m): v kvalitní sestavě jsou šance spíš na straně tříletých kandidátů, konkrétně dvojnásobných jarních vítězů Russian Hockey a Seasonal Missile.

Conseq Park dostihy Metropolitní sezona St Leger Touch of Genius Velká Chuchle
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Plzeň hostí 10. kolo Českého skokového poháru 2015
Následující: Kvalifikaci pro start ve Velké pardubické má už osmatřicet koní

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Český překlad příběhu Laty Brandisové pokřtí na Pardubickém závodišti

Na český knižní trh přichází kniha vyprávějící životní příběh Laty Brandisové. Autorem knihy s názvem NEZLOMNÁ o jediné vítězce Velké pardubické je anglický spisovatel Richard Askwith. Křest českého překladu se uskuteční na Pardubickém závodišti v sobotu 12. října 2019. Už v anotaci knihy se píše, že příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a ...