Home > Zpravodajství > informujeme vás > Za brutální utýrání koně dostal u soudu podmínku

Za brutální utýrání koně dostal u soudu podmínku

Mladík, který na konci května utýral velmi brutálním způsobem jezdeckého koně v Kravařích, si dnes vyslechl u českolipského soudu rozsudek. Za přečin týrání zvířat mu hrozily až tři roky odnětí svobody, Michal Medek však od soudu odešel pouze s podmíněným trestem. Byl mu uložen trest odnětí svobody na dobu 30 měsíců se zkušební dobou 3,5 roku, také mu propadl zajištěný nůž.

Rozsudek není zatím pravomocný, obžalovaný i státní zástupce si nechali lhůtu na rozmyšlenou. Dnešní trest dostal 23letý muž za utýrání jednoho koně a za majetkovou trestnou činnost; zabití druhého koně a útok na třetího se budou u soudu teprve projednávat.

Pozdvižení u soudu vyvolalo i předčítání zápisu z výslechu Medka na policii. Při výslechu se doznal, že se mu líbilo, jak kůň trpí a nelíbilo se mu, že už zemřel. U soudu vypovídal i znalec z oboru psychiatrie, podle jehož názoru je Medek disharmonická, nefunkční a sociálně zanedbaná osobnost s nízkým intelektem, který nelze léčbou ovlivnit. Duševní chorobou podle znalce netrpí.

První případ

V noci z  29. na 30. května 2015 byl na pastvině v Kravařích utýrán velmi brutálním způsobem jezdecký kůň. Jak informovala Policie ČR pachatel koně k sobě přilákal na suché rohlíky, které na místě činu zůstaly poházené po zemi, a potom na něj surově  zaútočil. Nejprve mu uvázal kolem krku smyčku, která ho rdousila a pak mu podřízl hrdlo. V době, kdy v něm ještě  pulsovalo srdce, mu vrazil do řitního otvoru kůl a stahoval z něj  kůži a odřezával z něj maso.

Řádění Michala Medka nepřežil na konci května kůň na Českolipsku. Foto: Policie ČR

Řádění Michala Medka nepřežil na konci května kůň na Českolipsku. Foto: Policie ČR

Ve středu 3. června  ve večerních hodinách byl podezřelý mladík policisty na základě nashromážděných důkazů zadržen. K tomu, že koně úmyslně usmrtil, se policistům přiznal, vysvětlit své pohnutky ale nedovedl. Do protokolu uvedl jen to, že měl v pátek 29. května velmi špatný den.

Čtěte také:  Dostihová sezona odstartuje v pondělí 18. května, ovšem bez diváků

Vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět na vzetí Medka do vyšetřovací vazby, a to proto, aby svůj čin na svobodě nezopakoval,  a aby se trestnímu stíhání nevyhýbal. Státní zástupce tento podnět neakceptoval a obviněného ze zadržení propustil, jeho trestní stíhání proto probíhalo na svobodě.

Mladík stejného koně navštívil na této pastvině už v minulosti. Policisté při vyšetřování jeho smrti mimo jiné zjistili, že se tu staly v minulosti  tři podivné události. Někdo koni omotal lano kolem krku a kolem nohy takovým způsobem, až se mu zařezalo hluboko do kůže, a v jednom případě mu někdo dokonce ublížil ostrým předmětem a způsobil mu zhruba 40 cm dlouhé a dva až tři centimetry hluboké řezné poranění na noze. Tyto útoky majitel policistům nehlásil. Zadržený mladík se  doznal jen k tomu, že ho tehdy právě on svázal smyčkou kolem krku a  nohou ke stromu. Kůň se podle jeho výpovědi dokázal ze zajetí vytrhnout a utekl.

Další utýraný kůň

Ve čtvrtek 23. července 2015 bylo policistům nahlášeno další podezřelé úmrtí koně. Tentokrát se jednalo o sedmiletou klisnu poníka. Ta měla pevně uvázané lano kolem krku a takto byla rovněž lanem přivázána ke stromu. Navíc měla svázané zadní i přední nohy a ty pak ještě pachatel provázal mezi sebou. Připravil jí tím velmi trýznivou smrt. Přivolaná veterinářka určila jako příčinu jejího úmrtí udušení.

Smrt sedmileté klisny poníka je dalším případem spojovaným

Smrt sedmileté klisny poníka je dalším případem spojovaným Michalem Medkem

Ještě ten den bylo po Michalu Medkovi vyhlášeno pátrání a mladík byl zadržen. Do pátrací akce bylo zapojeno 60 policistů včetně psovodů se služebními psy. Pátrací tým posílilo i  6 českolipských strážníků a 8 dobrovolných hasičů z Kravař. Nad prohledávanou oblastí létal i policejní vrtulník.

Čtěte také:  V prvním kole přihlášek na Velkou pardubickou se sešlo 30 koní

V sobotu 25. července skončil mladík ve konečně ve vazbě. Policisté ho navíc spojovali i s dalším případem, který se stal v Provodíně z 19. na 20. července, tedy z neděle na pondělí. V ohradě pro koně pachatel uvázal jedné z klisen smyčku kolem krku a lanem ji připoutal ke kovové konstrukci. Kůň se neudusil jen proto, že se ze zajetí dokázal vytrhnout. Po laně mu zůstal otok na krku.

Mrtvý kůň Policie ČR týrání koní
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Anketa o nejsympatičtější jezdce zná vítěze
Následující: Bolehošť Lipiny hostí mistrovství ČR ve spřežení

One comment

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Pozvánka na XXII. Mezinárodní setkání jízdních policií

Městská policie Ostrava srdečně zve na Mezinárodní setkání jízdních policií, které se uskuteční v sobotu 31. srpna 2019. Kromě účastníků z České republiky své síly v ostravských Komenského sadech poměří také zástupci Slovenska, Polska a Německa. Program začne v 12:30 hod. slavnostním zahájením – nástupem jízdních policií. Vyhlášení výsledků a ukončení akce je plánováno před 17. ...