Home > Zpravodajství > pozvánky > Začíná výstava Země Živitelka

Začíná výstava Země Živitelka

Ve dnech 28. 8. – 2. 9. 2014 se na českobudějovickém výstavišti uskuteční 41. ročník mezinárodního agrosalonu Země Živitelka. Výstava je tradičně pořádána ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, Agrární komorou ČR, Potravinářskou komorou ČR a Zemědělským svazem ČR. Státní zemědělský a intervenční fond podpoří kvalitní české potraviny. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v Pivovarské zahradě ve čtvrtek 28. 8. od 10:00 hodin za přislíbené účasti prezidenta České republiky Miloše Zemana, ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky a dalších nejvyšších představitelů státu a vlády.

Vítěz ankety Nejkrásnější kůň 2013

V loňském roce se na Zemi Živitelce představili i finalisté ankety o Nejkrásnějšího koně České republiky. Foto: Lucie Hladová

Země Živitelka, doprovázená Mezinárodní výstavou družstevnictví a výstavou Ekostyl, svým zaměřením pokrývá celý zemědělsko-potravinářský sektor. Velmi silné je i v letošním roce zastoupení vystavovatelů prezentujících zemědělské stroje, zařízení a traktory. Po letech se také na výstavu vracejí výrobci krmiv.

Téma rostlinné a živočišné výroby nabízí tento rok 2. ročník Angus show a 1. ročník Limousine show, což je prezentace masných plemen skotu pořádaná ve spolupráci s ČSCHMS. Jedná se o unikátní přehlídku dvou hlavních plemen masného skotu, přičemž vystavovatelé jsou z celé ČR. Návštěvníci tak shlédnou 125 kusů dobytka. Velmi zajímavá bude i přehlídka regionálních chovatelů ovcí a koz.

Výzkumný ústav živočišné výroby prezentuje všechna původní česká plemena hospodářských zvířat, od slepice až po koně, a to u pavilonu D5. V neposlední řadě budou vystaveny potřeby pro chov hospodářských zvířat.

Čtěte také:  Šesté kolo Českého skokového poháru ve Zduchovicích s lídrem na startu

Potravinářskou výrobu reprezentují regionální potraviny oceněné značkou kvality „Regionální potravina“ a potraviny s národní značkou kvality KLASA. Na výstavě se objeví i výrobky značky „Chutná hezky. Jihočesky“, „Kvalitní evropský výrobek“, „Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR“, ochutnávky a samozřejmě prodejní stánky, kde si oceněné potraviny návštěvníci mohou zakoupit. Novou tradicí výstavy bude vyhlášení výsledků 1. ročníku soutěže Potravinářské komory ČR a České technologické platformy pro potraviny „Cena prezidenta Potravinářské komory ČR o nejlepší inovativní potravinářský výrobek“.

Expozice lesního a vodního hospodářství jsou umístěny v pavilonech R1 a R3. Na volné ploše 508 Ministerstvo zemědělství pořádá aktivity pro děti a mládež na téma „Lesní pedagogika“. Ukázky filetování, zpracování ryb a rybí speciality jsou připraveny v Rybářské baště. Zájemci si zkusí chytat ryby na zapůjčený nebo vlastní prut s možností instruktáže.

Obnova a rozvoj venkova se soustředí do Pavilonu Venkova (pavilon Z), kde proběhnou prezentace Národní sítě Místních akčních skupin, Spolku pro obnovu venkova ČR, místních akčních skupin z ČR, Národnej siete rozvoja vidieka SR, Evropské asociace LEADER pro rozvoj venkova a dalších českých i zahraničních partnerů. Na volné ploše se představí regionální produkty ve spolupráci s Asociací regionálních značek. Expozici Jihočeského zemědělského muzea najdou návštěvníci po celou dobu výstavy v pavilonu C1.

Mezinárodní výstava družstevnictví se tentokrát zabývá historickou a ekonomickou rolí výrobních družstev od Rakouska-Uherska do současnosti. Tématu Mezinárodní výstavy družstevnictví se věnují také expozice v pavilonech E1 a E5.

Čtěte také:  Nejnáročnější jezdecký sport znovu v Pardubicích

Ekostyl upozorňující na tvorbu a ochranu životního prostředí představí především firmy zaměřené na ekologické stavby, likvidaci odpadů, alternativní zdroje energie nebo např. racionální výživu a zdravý životní styl.

Ani letošní rok nebude v odborném doprovodném programu chybět soutěž o „ZLATÝ KLAS“ vyhlašovaná Ministerstvem zemědělství prostřednictvím Výstaviště České Budějovice a.s. Podle vydaného Soutěžního řádu se soutěží v následujících tematických oblastech: rostlinná výroba, živočišná výroba, mechanizace, potřeby a služby zemědělství, potravinářství a zpracovatelský průmysl. Exponáty posuzuje a hodnotí odborná porota sestavená ze zástupců ministerstva zemědělství, odborného školství, výzkumných ústavů, kontrolních institucí zemědělsko-potravinářského komplexu a Výstaviště České Budějovice a.s. Vyhodnoceným exponátům uděluje vyhlašovatel soutěže diplom ZLATÝ KLAS spolu s výstavní cenou. Exponátům oceněným diplomem ZLATÝ KLAS může soutěžní porota udělit zvláštní ocenění za mimořádný přínos pro ochranu životního prostředí – ZLATÝ KLAS S KYTIČKOU. Vyhlášení výsledků soutěže je naplánováno na pátek 29.8. od 11:00 hodin v pavilonu R2. O soutěži Zlatý klas, jejíž historie sahá až do poloviny 70. let minulého století, je připravena výstava v pavilonu R3.

Další informace naleznete na http://www.vcb.cz/kalendar/181-zeme-zivitelka.

České Budějovice Výstava Země Živitelka
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Český skokový pohár 2014 zavítá do Plzně
Následující: Skokové Kritérium mladých koní na Suché

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Švýcárna představí nové jezdecké kostýmy

Za dva roky oslaví Slatiňany 50 let od vyhlášení města. Do té doby chtějí dobudovat řadu drobných vylepšení. Pardubický kraj městu pomáhá i prostřednictvím programových dotací v oblasti kultury a sportu. Na jejich využití se přijel podívat 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Pardubického kraje Roman Línek. Foto: Sandra ...