Home > Zpravodajství > pozvánky > Začíná výstava Země Živitelka

Začíná výstava Země Živitelka

Ve dnech 28. 8. – 2. 9. 2014 se na českobudějovickém výstavišti uskuteční 41. ročník mezinárodního agrosalonu Země Živitelka. Výstava je tradičně pořádána ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, Agrární komorou ČR, Potravinářskou komorou ČR a Zemědělským svazem ČR. Státní zemědělský a intervenční fond podpoří kvalitní české potraviny. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v Pivovarské zahradě ve čtvrtek 28. 8. od 10:00 hodin za přislíbené účasti prezidenta České republiky Miloše Zemana, ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky a dalších nejvyšších představitelů státu a vlády.

Vítěz ankety Nejkrásnější kůň 2013

V loňském roce se na Zemi Živitelce představili i finalisté ankety o Nejkrásnějšího koně České republiky. Foto: Lucie Hladová

Země Živitelka, doprovázená Mezinárodní výstavou družstevnictví a výstavou Ekostyl, svým zaměřením pokrývá celý zemědělsko-potravinářský sektor. Velmi silné je i v letošním roce zastoupení vystavovatelů prezentujících zemědělské stroje, zařízení a traktory. Po letech se také na výstavu vracejí výrobci krmiv.

Téma rostlinné a živočišné výroby nabízí tento rok 2. ročník Angus show a 1. ročník Limousine show, což je prezentace masných plemen skotu pořádaná ve spolupráci s ČSCHMS. Jedná se o unikátní přehlídku dvou hlavních plemen masného skotu, přičemž vystavovatelé jsou z celé ČR. Návštěvníci tak shlédnou 125 kusů dobytka. Velmi zajímavá bude i přehlídka regionálních chovatelů ovcí a koz.

Výzkumný ústav živočišné výroby prezentuje všechna původní česká plemena hospodářských zvířat, od slepice až po koně, a to u pavilonu D5. V neposlední řadě budou vystaveny potřeby pro chov hospodářských zvířat.

Potravinářskou výrobu reprezentují regionální potraviny oceněné značkou kvality „Regionální potravina“ a potraviny s národní značkou kvality KLASA. Na výstavě se objeví i výrobky značky „Chutná hezky. Jihočesky“, „Kvalitní evropský výrobek“, „Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR“, ochutnávky a samozřejmě prodejní stánky, kde si oceněné potraviny návštěvníci mohou zakoupit. Novou tradicí výstavy bude vyhlášení výsledků 1. ročníku soutěže Potravinářské komory ČR a České technologické platformy pro potraviny „Cena prezidenta Potravinářské komory ČR o nejlepší inovativní potravinářský výrobek“.

Expozice lesního a vodního hospodářství jsou umístěny v pavilonech R1 a R3. Na volné ploše 508 Ministerstvo zemědělství pořádá aktivity pro děti a mládež na téma „Lesní pedagogika“. Ukázky filetování, zpracování ryb a rybí speciality jsou připraveny v Rybářské baště. Zájemci si zkusí chytat ryby na zapůjčený nebo vlastní prut s možností instruktáže.

Obnova a rozvoj venkova se soustředí do Pavilonu Venkova (pavilon Z), kde proběhnou prezentace Národní sítě Místních akčních skupin, Spolku pro obnovu venkova ČR, místních akčních skupin z ČR, Národnej siete rozvoja vidieka SR, Evropské asociace LEADER pro rozvoj venkova a dalších českých i zahraničních partnerů. Na volné ploše se představí regionální produkty ve spolupráci s Asociací regionálních značek. Expozici Jihočeského zemědělského muzea najdou návštěvníci po celou dobu výstavy v pavilonu C1.

Mezinárodní výstava družstevnictví se tentokrát zabývá historickou a ekonomickou rolí výrobních družstev od Rakouska-Uherska do současnosti. Tématu Mezinárodní výstavy družstevnictví se věnují také expozice v pavilonech E1 a E5.

Ekostyl upozorňující na tvorbu a ochranu životního prostředí představí především firmy zaměřené na ekologické stavby, likvidaci odpadů, alternativní zdroje energie nebo např. racionální výživu a zdravý životní styl.

Ani letošní rok nebude v odborném doprovodném programu chybět soutěž o „ZLATÝ KLAS“ vyhlašovaná Ministerstvem zemědělství prostřednictvím Výstaviště České Budějovice a.s. Podle vydaného Soutěžního řádu se soutěží v následujících tematických oblastech: rostlinná výroba, živočišná výroba, mechanizace, potřeby a služby zemědělství, potravinářství a zpracovatelský průmysl. Exponáty posuzuje a hodnotí odborná porota sestavená ze zástupců ministerstva zemědělství, odborného školství, výzkumných ústavů, kontrolních institucí zemědělsko-potravinářského komplexu a Výstaviště České Budějovice a.s. Vyhodnoceným exponátům uděluje vyhlašovatel soutěže diplom ZLATÝ KLAS spolu s výstavní cenou. Exponátům oceněným diplomem ZLATÝ KLAS může soutěžní porota udělit zvláštní ocenění za mimořádný přínos pro ochranu životního prostředí – ZLATÝ KLAS S KYTIČKOU. Vyhlášení výsledků soutěže je naplánováno na pátek 29.8. od 11:00 hodin v pavilonu R2. O soutěži Zlatý klas, jejíž historie sahá až do poloviny 70. let minulého století, je připravena výstava v pavilonu R3.

Další informace naleznete na http://www.vcb.cz/kalendar/181-zeme-zivitelka.

České Budějovice Výstava Země Živitelka
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Český skokový pohár 2014 zavítá do Plzně
Následující: Skokové Kritérium mladých koní na Suché

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

V pořadí už 21. ročník mezinárodní výstavy Koně v akci byl „Ve jménu krále“

Podtitul největšímu setkání koní a lidí v domově Velké pardubické dalo výročí 900 let založení Řádu templářů. V rámci výstavy, která zaplnila Pardubické závodiště o víkendu 24. a 25. srpna, jej připomněli svým velkolepým vystoupením a rytířským turnajem členové divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci. Rytíři ale nebyli jedinými účastníky programu. Hlavní roli ...