Home > Zpravodajství > domácí sport > Zahajovací dostihový mítink pardubické sezony

Zahajovací dostihový mítink pardubické sezony

V tradičním termínu 8. května startuje na pardubickém dostihovém závodišti dostihová sezona 2014. Program Zahajovacího dostihového mítinku nabídne nejen devět dostihů, ale také ohlédnutí do historie Velké pardubické. A všemu bude přihlížet i velvyslanec Itálie Pasquale D´Avino.

Vítěz Úvodní cross country Koroka v roce 2013 - Zarif a Josef Váňa ml. Foto: Hana Vytopilová

Vítěz Úvodní cross country Koroka v roce 2013 – Zarif a Josef Váňa ml. Foto: Hana Vytopilová

140 let Velké pardubické

Letošní dostihová sezona je jubilejní. Přesně 8. listopadu 2014 to bude 140 let od chvíle, kdy se na trať Velké pardubické vydali první koně. Od té doby se uskutečnilo už 123 ročníků a do listiny vítězů se zapsaly desítky jmen koní a jezdců. Bývalí i stále aktivní jezdci – vítězové Velké pardubické budou hosty Zahajovacího dostihového mítinku. Možná své jméno či podobiznu naleznou i na některém z vystavených plakátů Velké pardubické. „Podařilo se nám shromáždit historické plakáty s pozvánkou na dostihy. Budou vystaveny v areálu závodiště a zcela určitě budou nostalgickým ohlédnutím do minulosti,“ zve na výstavu plakátů ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.

Itálie

Zahajovací dostihový mítink se už více než 15 let nese v duchu Itálie. Důvodem je dlouholetá spolupráce mezi pardubickým závodištěm a italskými hipodromy, kde si úspěšně vedou i čeští jezdci. Vše začalo v devadesátých letech v jihotyrolském Meranu, ke kterému se později přidávala i další italská závodiště. „Bývá tradicí, že se při prvním mítinku sezony běhají dostihy inspirované italskými partnery. Nejinak tomu bude i letos,“ říká ředitel Dostihového spolku Michael Skalický. Na programu dostihového dne tak je Cena závodiště Merano – Premio Ippodromo di Merano a také dva memoriály věnované zakladatelům česko-italské spolupráce. Tím prvním byl tehdejší velvyslanec Itálie Paolo Fiola a tím druhým nestor turfu a dostihový novinář Carlo Biffi. Trofej si odnese i nejmladší jezdec či jezdkyně v dostihu meranského závodiště, kterou každoročně uděluje Panathlon klub Merano. Tato instituce, v čele s velkým sportovcem a bývalým důstojníkem jezdecké kavalerie plk. Luco Bajonou, podporuje sportovní aktivity mladých lidí po celém světě. „Těší nás, že zájem z italské strany – i na té nejvyšší diplomatické úrovni – přetrvává. Současný velvyslanec Itálie Pasquale D´Avino přijal společné pozvání města Pardubice a Dostihového spolku a do Pardubic přijede,“ prozrazuje Michael Skalický.

Čtěte také:  Ondřej Pospíšil: V O2 areně uvidíme jezdce, které známe jen z televize

Napínavé dostihy

Na květnový dostihový mítink je vypsáno devět dostihů, do kterých se přihlásilo více než 140 koní. V přihláškách do hlavního dostihu, Úvodní cross country Koroka, se objevují jména účastníků 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou i obhájce loňského vítězství v úvodní cross country Zarifa. Podaří se Zarifovi ze stáje Josefa Váni uspět v konkurenci devatenácti koní a toto vítězství obhájit? Nebo se prosadí nováček na české dostihové scéně, klisna Folie d´Ocean, jejímž majitelem je jezdec Formule 1 Mika Häkkinen? Anebo to bude někdo úplně jiný? Přijďte se podívat!

Slavnostní zahájení dostihového mítinku je v 12:30 hodin v cílové rovině, start prvního dostihu je naplánován na 13:00 hodin. Cena vstupenky se pohybuje od 90,- Kč, děti do 140 cm výšky mají vstupné zdarma.

Agrofert park Cross country Koroka Dostihový spolek a.s. Zahajovací mítink
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Prodala koně, který jí nepatřil
Následující: Čeští jezdci závodí v květnu mezinárodně doma i v zahraničí
x

Mohlo by vás zajímat

Titulárním partnerem Velké pardubické bude i nadále Slavia pojišťovna

Do jubilejního 130. ročníku Velká pardubická vstupuje se stabilním titulárním partnerem. „Slavia pojišťovna prodloužila spolupráci na další dva roky, a tak se její jméno s Velkou pardubickou spojuje minimálně do roku 2021,“ uvedl Karel Waisser, generální ředitel Slavia pojišťovny. Navíc se Slavia pojišťovna rozhodla spolupracovat s Dostihovým spolkem a.s. i na jiných ...